görög líra
A líra a három nagy irodalmi műnem egyike az epika és a dráma mellett. A lírai műnem kialakulása az ókori görögök idejébe nyúlik vissza. A korai századokban alakulhatott ki a szájhagyomány útján terjedő ősköltészet formájában. A görög lírai költészet kezdetének az irodalomtörténet a VII.századot tekinti.
kardalköltő
Olyan költők, akik dalaikat személyre szabottan, megrendelésre írtak. Műveiket ünnepek, költői versenyek alkalmával kórusok adták elő. Az V. században virágkorát élő költészet, később a drámai művekben élt tovább.
elégia
Görög eredetű műfaj, disztichonban írt költemény, fuvolakísérettel adták elő; tartalmát tekintve lehet harcra buzdító ének vagy a személyes fájdalom panaszhangú költeménye, de elvont gondolatok, filozofikus tartalmak megéneklésére is alkalmas keretül szol
disztichon
Az időmértékes verselésben használatos sorpár. Egy hexameterből és egy pentameterből áll.
pentameter
Az időmértékes verselés egyik sorfajtája. Jellemői, hogy 6 daktilusból illetve spondeusból áll és a harmadik és hatodik versláb csonka.
epigramma
( gör. =rávésés, felirat)Költői műfaj. Az ókori görög költészetben alakult ki. A sírversekből alakult ki a görög költészetben; tömörségét, pontosságra törekvését ebből őrizte meg. Az újkori költészetben a didaktikus és az antik hagyományokat ápoló költés
aitológiai monda
Az aitológiai (eredetmagyarázó) monda egy műfaj az epikán belül, mely a világ, állatok, növények, természeti jelenségek keletkezéstörténetének, változásainak okát latolgatja.
szatirikus
Gúnyos, maró, a szatírához közel álló.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)