dal
Lírai műfaj. Témája valamely egyszerű tárgy közvetlen szemléletéből fakad, a költő közvetlenebb megszólalása, s így a leginkább szubjektívebbnek tekinthető, egyszerű műfaj. Többnyire azonos típusú strófákból épül fel, s ezeket ismétlődések is rokonítják.
töredék
Olyan művészeti, vagy irodalmi alkotás, mely befejezetlenül maradt ránk. Befejezetlensége gyakran a művész abban való kételkedésére utal, hogy a világról az embernek egységes, összefüggő képe lehet.
rondó
Olyan versforma, mely refrénes, és két visszatérő rím található benne. Legtöbbször szerelmi témájú.
antropomorfizáció
( gör.) A természet jelenségeinek és képzeletbeli lényeknek emberi akalkkal és tulajdonságokkal való felruházása.
A hajó
Alkaiosz ókori görög költő legismertebb allegóriája a „hajó” motívum, mely társadalmi-politikai megközelítést takar. A hajó című művében a „hajó” szókép a viharon hánykódó tehetetlen emberi sorsot jelképezi, mely jellemzés meghatározás végigkíséri a magyar és a világirodalmat napjainkig.
ritornell
Három háromsoros versszakból álló költemény.
alkaioszi versszak
Alkaiosz görög költőről elnevezett különböző verssorok. A nagy ~ emelkedő (jambuszi), a kis ~ ereszkedő jellegű. Két nagyból, egy 9 szótagú jambuszi sorból és egy kicsiből alakult az alkaioszi versszak.
fragmentum
( lat. = szakítani, törni) Elkészült, de teljes egészében fenn nem maradt irodalmi alkotás. ( Szophoklész: Nyomkeresők)
Alkaiosz
( Kr.e 630-570) Ókori görög író. A leszboszi költő lírájából 400-nál több töredék maradt fenn. Költeményeinek három csoportja: himnuszok, politikai versek, bordalok. Róla nevezték el az általa gyakorta használt alkaioszi versszakot.
szapphói versszak
Szapphóról, a görög költőnőről elnevezett versszak. Négy sorból áll. Ebből az első három 11, az utolsó pedig 5 szótagos.
Aphroditéhoz
Szapphó ( i.e. 6. század) görög költőnő múzsájához, Aphroditéhez írt erotikus tartalmú verse.
szapphói sor
A Szapphó (Kr. e. ?628-Kr. e. ?568) ógörög költőnő alkotta strófaszerkezet.
kólon
(gör.) Kettőspont.
Anakreón
( Kr.e 572-487) ókori görög költő. Költeményeiből néhány rövid epigramma és rövid dal kivételével csupán töredékek maradtak ránk. Költészetében Alkaiosz és Szapphó nyomdokain haladt. Legtöbb hiteles verse az Anakreonteia című gyűjteményben maradt fenn.
archetípus
( gör.)1. Valaminek az ősformája, eredeti ősi alakja. 2. Őskép, szimbólum ( főként a mitológiában és a népköltészetben gyakori.
anakreontika
v. anakreóni költészet, az XVIII. század végi XVIII. század eleji dalköltészet egyik típusa. Mintájának tekinti elsősorban a görög Anakreón, a latin Horatius és a perzsa Háfiz költészetét. Fő témái: szerelem, bor, kellem.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)