- Irodalom - 9. osztály
- Epika
- Az ókori epika
- Az antik epika-Homérosz
- 5 foglalkozás
Homérosz
( Kr.e 8.század( Görög költő, az európai irodalom első nagy költője. Életéről semmi bizonyosat nem tudunk. Két epikus remekmű az Iliász és az Odüsszeia fűződik nevéhez.
Helene
A trójai mondakör szerint Menelaosz spártai király felesége, akinek elrablása több forrás szerint a trójai háború kitörésének nem közvetlen oka volt.
Menelaosz
Menelaosz spártai király a görög mitológiában. A görög mitológiába felesége révén vált ismertté. Helené ugyanis megszökött az ifjú trójai Párisz herceggel, melynek eredménye a mitológia szerint a trójai háború kirobbanása.
trójai mondakör
A görög mondáknak a trójai háború körül csoportosuló része. Legteljesebb és egyben legkerekebb feldolgozása a két homéroszi eposzban olvasható: a Trója ostromának utolsó szakaszát feldolgozó Iliász alkalmi utalásokkal az előzményeket is megvilágítja és Trója további sorsára is céloz, míg az Odüsszeia az ithakai király, Odüsszeusz bolyongásainak és hazatérésének mesteri összefoglalása. A ránk maradt két eposzon kívül még sok foglalkozott a ~ egyéb részleteivel; a ~höz kapcsolódik Vergilius Aeneise, valamint a késői (4. sz. ) Quintus Smyrnaeus Posthomerica-ja. A Homérosznál esetleg csak mellékesen említett részleteit szívesen formálták külön-külön remekekké a görög tragédiaköltők is.
Erisz
A viszály istennője a görög mitológiában.
Párisz
(v. Páris): a görög hősmondában szereplő, trójai királyfi, aki Erisz almáját Aphroditének ítélte, majd ennek segítségével Helénát megszöktette, s így a trójai háború okozója lett.
Agamemnón
Görög mitológiai alak, Mükéné királya. Fivérét, Menelaost ért sérelmek miatt seregeket indított (trójai háború) az akhájok ellen.
Ithaka
Ithaka a jón szigetek egyike, aki királyáról, Odüsszeuszról vált méltán híressé.
Artemisz
Artemisz / Diána a vadászat istene a görög-római mitológiában. A tizenkét főisten egyike, aki Zeusz és Létó lányaként született. Ikertestvére Apollón.
Laokoon
A trójai Apollón-templom egyik papja. A mitológia szerint a trójai háború idején ő volt az egyetlen, aki átlátott a spártaiak cselén, mikor egy faló belsejében be akartak kerülni a város falain túlra. Ám miután bikaáldozatot mutatott be Poszeidónnak, egy kígyó őt magát és segítségére siető két fiát a vízbe fojtotta.
Priamosz
A görög hősmonda szerint Trója utolsó királya.
hősköltemény
Az irodalom legáltalánosabb elbeszélő költészeti műfaja. Kiemelkedő hősök küzdelmeit, kalandjait, esetleg egész élettörténetét adja elő.
ion
Ókori görög törzs elnevezése. illetve ennek a törzsnek a nyelvjárása.
antik epika
Az antik epikus felfogás szerint, az epika egyfajta költői megnyilatkozás, mely az inspiráció révén közvetített tapasztalás.
dór
( gör) A Kr.e II. évezredben északról utolsónak bevándorolt görög törzs.
epizód
( gör.= betoldás) Az epikus és drámai költemények olyan szerkezeti egysége, amely nincs közvetlen kapcsolatban a cselekmény fő vonalával, de a mellékszálakkal sem s így átmenetileg késlelteti a végkifejletet.
eposz
Megkülönböztethetjük a népeposzt (a nép ajkán keletkezett s csak későbbi gyűjtés alapján feljegyzett művet, pl. Kalevala) és a műeposzt (ismert szerző önálló alkotását).
metrum
Gör.-lat.=versmérték.
jambus
A jambus irodalmi fogalom, a leggyakoribb időmértékes verslábak egyike. Értéke három mora, egy rövid és egy hosszú szótagból áll. Párja (fordítottja) a trocheus. A jambus szó jelentése valószínűleg "dobás", "dobós", egy táncfajta elnevezése legfőbb figurájáról.
spondeus
(gör): két hosszú szótagból álló versláb az időmértékes verselésben.
hatmértékű
Hat verslábból álló verssor, melyben daktilusok és spondeusok váltják egymást. Más néven: Hexameter.
szótag
A szónak egy magánhangzót (, némely idegen nyelvben esetleg egy hangzóssági csúcsot alkotó mássalhangzót) tartalmazó kisebb hangtani egysége, ill. ilyen egységet alkotó szó.
anapesztus
Antik időmértékes, négy morás verselésű versláb. Képlete: υ υ – .
epikus hasonlat
A klasszikus eposzok egyik állandó eleme, kelléke, amely nagy terjedelmű, részletező, szinte önálló életet élő hasonlat.
epizód
( gör.= betoldás) Az epikus és drámai költemények olyan szerkezeti egysége, amely nincs közvetlen kapcsolatban a cselekmény fő vonalával, de a mellékszálakkal sem s így átmenetileg késlelteti a végkifejletet.
invokáció
Segélykérés a Múzsától; eposzi kellék, a homéroszi eposzok sajátossága; a szerző segítséget kér az istenektől vagy a Múzsától, hogy előadhassa a történetet;
segélykérés
Segély, segítség kérése.
seregszemle
(v. enumeráció): az eposzban a szereplők egymás utáni jellemzése, bemutatása.
epitheton ornans
állandó vagy eposzi jelző (gyorslábú Akhilleusz)
múzsa
A költészet eredetét az ókori görögök kilenc istennőnek, a múzsáknak tulajdonították. A kilenc múzsa szerepe: Kleió a történetírás, Melpomené a tragédia, Thaleia a komédia, Euterpé a zene, Terpszükhoré a tánc, Erató a szerelmi költészet, Kalliopé az eposz
állandó jelző
Irodalmi alkotásokban a szereplők nevéhez illesztett jelző, mely valamely tulajdonságukra vagy jellegzetességükre utal. Például: "leleményes" Odüsszeusz
propozíció
Tárgymegjelölés (lat.); eposzi kellék, a mű témájának rövid foglalata a mű elején, általában az invokációval együtt jelenik meg.
enumeráció
(lat.= felsorolás)1.Az eposzi kelléket egyike ('seregszemle, előszámlálás') Az eposz tárgyának nagyságát hivatott jelezni azzal, hogy részletesen felsorolja a küzdelemben szemben álló feleket. Az enumeráció másik típusa a főhősök kivételes képességeit a n
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)