- Irodalom - 9. osztály
- Epika
- Az ókori epika
- Az antik epika-Hésziodosz
- 1 foglalkozás
Istenek születése
Az istenek születése a görög mitológia által megteremtett mítosz. A mitológia szerint ugyanúgy születnek, mint az emberek, csak nem éppen a legtermészetesebb módon jönnek világra. A görög mitológia leggazdagabb forássai tagadhatatlanul Hésziodoszhoz vezetnek vissza.
Kronosz
A görög mitológiában az idő istene. A római hitvilágban Szaturnusszal azonosítják. Uranosz és Gaia gyermekeként Kronosz a legifjabb titán, akit az új korszak vezető istenének tartottak. Sorsa végzetes: ahogyan ő letaszította apját, úgy taszítja őt Zeusz, a későbbi harmonikus világrend megteremtője.
Uranosz
A görög mitológiából ismeret égisten.Gaia apa nélkül szült fia, majd férje.
Munkák és napok
Hésziodosz (Kr. e. 700 k. ), boiótiai költő tankölteménye. A görög parasztság gondjait örökíti meg személyes élményei alapján.
ezüstkor
Hésziodosz (i.e. 7. sz.) görög epikus költő Munkák és és napok című művében megnevezett mitologikus korszak,mely a paradicsomi állapotokat idéző aranykort követi. Hésziodosz szerint az ezüstkorban a halandók élettartama hosszú de értelmetlen, boldogságuk és harmonikus pillanataik lecsökkennek,életritmusukat a négy évszak határozza meg.
tanköltemény
Más néven tanító költemény, azaz tanító szándékú, verses fomájú kifejtése valamely erkölcsi tételnek, tudományos, elméleti kérdésnek, illetve pl. egy mesterség szabályainak.
vaskor
Az emberiség történetének a bronzkorszak utáni korszaka, melyben az eszközöket már vasból készítették; (mit) Az emberiség mitológiai életének hanyatló, bűnös, negyedik korszaka.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)