A történet legárnyaltabb, legsokoldalúbb alakja a főszereplő. Zrínyi jó hazafi, kiváló hadvezér, érző lelkű apa és férj. De mindenekfelett igazi keresztény bajnok, athleta Christi, aki a harcokban csak mitikus hősökhöz, héroszokhoz hasonlítható – nem véletlen, hogy halála inkább véletlennek tűnik, hiszen a harcban legyőzhetetlen. Sorsát emberi értelemben maga választja, s teljes hittel vállalja heroikus küldetését. Célját nemcsak vallásossága, hite határozza meg, hanem a haza és a kereszténység egyetemes értékeinek a védelme is. Utolsó gesztusa (javainak elpusztítása, ünneplő ruhájának felvétele) az anyagi világtól, az anyagi értékektől való lemondás teátrális megnyilvánulása. Nem egyéni sikerre tör: nemes küldetést teljesít, s az isteni kinyilatkozás kiválasztottá teszi. Példája a hit diadala is.
Ellenfele – Szulimán – sok tekintetben méltó vetélytárs. Ő is bölcs, kiváló, tekintélyes hadvezér. Ugyanakkor jelleme egyoldalúbb, lélektani motiváltságát a düh, a gyűlölet, a kegyetlenség határozza meg. Szulimán azonban csupán „eszköz”: nem saját akaratából választja sorsát, az isteni szándék eszköze csupán. Hogy az egyszerű végvári kapitány minden szempontból felette áll a fél világot birtokló ellenfelének, azt haláluk bizonyítja. Az ajkán Jézus nevével eleső Zrínyi lelke a mennybe jut, az ellenfele keze által elvesző szultán átkozódva zuhan a pokolba.
A mellékszereplők közül kiemelkedik a két párbajhős alakja. Kettejük között az indulatokban, az érzelmi motivációkban van lényeges különbség. Demirhám féktelen, haragvó, bosszúálló alkat, Deli Vid parancsnokához méltó, tisztességesen harcoló vitéz katona.
Egyensúlyteremtő alakja a történetnek Delimán. Akhilleuszi lázadása, tragikus-lírai szerelme, hősiessége a török oldalon is megjeleníti a vitézi értékeket. Jellemző, hogy a valódi emberi értékek (szeretet, bajtársiasság, önfeláldozás, hűség) hordozói a szigetvári katonák (Farkasics, Juranics, Radivoj), végső soron vállalják a sorsazonosulást hadvezérükkel. A nőalakok (Cumilla, Borbála) ábrázolásában Zrínyi lírai eszközöket alkalmaz, s így az ő megjelenésük ellenpontozza a férfialakok szükségszerű egyoldalúságát.
Athleta Christi: Krisztus lovagja, a kereszténység védelmezője.