- Irodalom - 9. osztály
- Epika
- A középkor magyar epikája
- Egyházi irodalom
- 3 foglalkozás
Pray-kódex
Latin nyelvű szertartáskönyv, mely a bencések használatára készült. A Pray-kódex tartalmazza a legrégibb összefüggő magyar nyelvemléket, a Halotti Beszéd és Könyörgést. Valószínűleg 1192 és 1195 között íródhatott a boldvai bencés apátság részére. Nevét el
huszitizmus
15. századi csehországi eretnekmozgalom. Nevét alapítójáról Husz János ( 1320k-1415) prágai egyetemi rektorról kapta. Lényege a papa tekintélyének elutasítása, a szentségek egy részének, a szentek tiszetletének és a búcsúknak az elvetése, a Biblia egyedül
Érdy-kódex
A ferences Karthauzi Névtelen 1526-1527-ben magyar nyelven alkotott legenda- és levélgyűjteményét (az Érdy-kódex anyagát) álltotta össze.
Hartvik-legenda
( 11-12.század) Győri püspök. I. ( Könyves) Kálmán király megbízásából összeállította Szent István életiratát. Ezt nevezik így.
évkönyv
Krónikások által latin nyelven lejegyzett, középkori történetíró műfaj, melyben az események évről évre fel vannak tüntetve.
vándormotívum
Az összehasonlító irodalomtudomány fogalma: olyan motívum, amely szélesebb körben, több műben, több nemzeti irodalomban is elterjed. Míg a vándortéma a művek egészére kiterjed, s a tárgytörténet által leírt módon, viszonylag jól követhetően vándorol, egy-egy motívum (pl. az állatőstől való leszármazás, a táltos ló, az elcserélt szerelmeslevél, a gonosz mostoha, a katicabogár nevének és pöttyeinek eredete, a tizenhármas szám, az eltűnt és megkerült gyermekek motívuma stb.) külön-külön, a művek történetétől függetlenedve, más-más műfajokban jelentkezve is elterjedhet. A nemzetközi (és elsősorban csak folklorisztikai irányultságú) motívumindex 24 főbb témakörben több tízezer motívumot tart nyilván (amelyek mindegyikéhez több almotívum csatlakozik), anélkül, hogy az egész világra kiterjedő teljességre törekednék.
szójegyzék
Szótárszerű gyűjtemény, mely fogalomkörök szerint csoportosított szavakat és idegen nyelvű megfelelőiket tartalmazza.
Jókai-kódex
Az első fennmaradt, teljes egészében magyar nyelvű, kézzel írott könyv, t ferences művekből készült válogatás alapján magyar fordításban mutatja be Assisi Szent Ferenc legendáját és mondja el a szent és társai életét. A nyelvemléket korábbi tulajdonosáró
lovagi kultusz
Olyan lovagi eszmények megteremtése köré fonódó kultusz, melynek főhősei: a sátánt pokolba taszító Szent Mihály arkangyal, sárkányölő Szent György, vagy éppen a pogányokon mindig győzelmet arató Szent László király.
Gesta Hungarorum
A Gesta Hungarorum, azaz A magyarok cselekedetei Anonymus műve. A magyar irodalom történetében kiemelkedő fontossággal bírnak a geszták, melyek a magyar ősköltészet egyes emlékeit, a hősi énekeket és mondákat töredékes formában őrzik.
Szent Gellért
Bencés lett, és már fiatalon a közösség apátja volt. A pannonhalmi apát rábeszélésére Magyarországra indult, hogy egy ideig az evangéliumot hirdesse. Huzamosabb időt töltött István udvarában, a király bizalmi embere lett.
Szent György-rend
Úgynevezett királyi lovagrend, mely elsõsorban az arisztokráciát tömörítette és az uralkodók udvarában testõrségi feladatokat látott el. Ilyen volt még pl. a Máltai lovagrend is. 1987-ben újjászerveződött, és tíz év alatt mintegy 130 millió forintot fordí
III. Béla
Árpád-házi magyar király, 1148-ban született, 1172-től haláláig, 1196-ig uralkodott. A lovagi irodalom műveiben közkedveltek voltak az Árpád-házi királyok, így III. Béla is.
krónika
A középkori történetírás műfaja, jellemzője, hogy az eseményeket időrendben, tényközlő formában rögzíti.
Anonymus
( XII-XIII. század) Történeti elbeszélő. III. Béla király jegyzője, akinek a neve nem ismeretes. A magát P. mesternek jelző magistert az első fennmaradt latin nyelvű magyar történeti elbeszélés, a Gesta Hungarorum szerzőjeként ismerjük. .A gesta szövege
Ákos mester
13. sz.-i udvari klerikus.Többen az V. István uralkodása alatt keletkezett hun–magyar krónika, ill. a Kézait megelőző krónikaszerkesztés szerzőjének tartják.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)