mecénas
A művészeknek és a művészeteknek anyagi támogatója és pártfogója. Az elnevezés Maecenas római lovag nevéből ered, aki Horatius és Vergilius támogatója volt.
apokalipszis
(görög apokalüpszisz 'feltárás, felfedés, kinyilvánítás') az ókori héber és az ókeresztény irodalom műfaja, az istenség akaratában elrejtett tények, leginkább a jövendő feltárása látomás vagy kinyilatkoztatás formájában
Paradicsom
A Biblia szerint az első emberpár, Ádám és Éva boldog életének színhelye. Mennyország.
kinyilatkoztatás
Általános értelemben a személy részéről önmagára vonatkozó ismeretek önkéntes, szabad és szeretetből történő közlése, mely senki mástól nem szerezhető meg. Teológiai értelemben Isten tevékenysége, amellyel megnyitja az utat az emberek előtt az igazságok megismerésére.
toszkán
A Közép-Olaszországban lévő területhez (regione), Toscana-hoz köthető, onnan származó, ott élő (személy, kultúra, művészet, nyelv stb.).
Az ember tragédiája
Madách Imre 1860-ban kiadott főműve, a magyar irodalom legkiemelkedőbb alkotása , mely 15 színből áll. A mű a bűnbeesés bibliai történetének keretében felidézi a világtörténelem főbb állomásait. Az első három és az utolsó szín a mennyben és az űrben játszódik, ahol maga az Úr is jelen van. A közbeeső 11 szín a történelem jellemző nagy korszakainak vízióit idézi fel: az egyiptomi piramisépítést, az athéni népgyűlést, a császárkori római életet, a bizánci vallási vitát, a prágai udvart, a francia forradalmat, London kapitalista világát, majd a francia utópisták szerint elképzelt világot, és végül az eszkimók ősi világát. A mű három főszereplője Ádám, Éva és Lucifer. A történelmi színeket Ádám és Éva látja álmában, melyet Lucifer bocsátott rájuk az Édenből való kiűzetéskor, hogy lássák az emberiség jövőjét. Álmukban az egyes történelmi helyszínek címszereplőjévé válnak. A mű végén Ádám eldobni készül magától saját életét, de ekkor már késő, hiszen Éva már anya, és Ádámnak vállalnia kell a küzdelmet a történelem tudatában is. Itt hangzik el a mű egyik leghíresebb mondata: "Mondottam ember, küzdj és bízva bízzál!" Madách Imre művét számos nyelvre lefordították. Magyarországon az 1950-es évekig a művet nem is játszhatták színpadon.
Faust
Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832) német író, költő drámai költeménye, melyet 1808-ban német nyelven adtak ki végleges formájában. Ezen alkotásán szinte egész életén keresztül dolgozott. A mű főhőse, Faust, egyben az emberiség megtestesítője, aki utazása során a létezés értelmét kutatja.
apokalipszisirodalom
I.e. 2. századtól kibontakozó irodalmi irányzat, mely feladataként tekinti a Isten rejtett titkainak, a próféciáknak és misztikus jövendöléseknek a feltárását.
pokol
Az örök szenvedés helye a túlvilágon.
emberiségköltemény
Kevert irodalmi műfaj. A feldolgozott problémakör az egész emberiséget érinti; a lét alapvető kérdéseit kutatja többnyire a mítoszokhoz visszanyúlva. ( Madách: Az ember tragédiája)
drámai szituáció
A drámai szituáció akkor keletkezik, amikor az ellenfél megakadályozza a főszereplő által képviselt elvek érvényesülését.
pokol
Az örök szenvedés helye a túlvilágon.
Paradicsom
A Biblia szerint az első emberpár, Ádám és Éva boldog életének színhelye. Mennyország.
Lucifer
Isten ellen fellázadt bukott angyal, másnéven az ördög. Madách Imre Az ember tragédiája című művének egyik központi figurája.
Purgatórium
Tisztítótűz. A katolikus felfogás szerint e helyen vezekelnek a bocsánatos bűnökkel terhelt lelkek mielőtt üdvözülnek.
Alvilág
A római mitológiában az alvilág a sötét árnyak és a mélységes gyász helyszíne.A Phlegeton folyó öleli körül illetve három vastag fal akadályozza meg a szökni akaró bűnösök lelkét a menekülés lehetőségétől. Az alvilág istene Pluto,segítője Kharón, a holtak folyójának a révésze. Az alvilág kapuit kívülről a Gorgók(medúzák), belülről Kerberosz, a három fejű kutya őrizte.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)