A barokk-eposzköltészet egyik legnagyobb alakja Torquato Tasso (e. torkvátó tasszó, 1544–1594). A kor talán legnagyobb költői feladatának megvalósítására vállalkozott: megírta az egész „keresztény nemzet” eposzát.
Megszabadított Jeruzsálem
Történet Az eposz Buillon Gottfried keresztes hadjáratának történetéről szól. Központi alakja Rinaldo d' Este, II. Alfons őse. A 18 éves ifjú már három éve harcol a keresztesek táborában. A Jeruzsálem ellen induló nemzetközi sereg parancsnoka Goffredo (Buillon Gottfried). Rinaldo mellett a keresztesek legjelesebb vitézei Tancredi, Dudone és Baldovino (Goffredo öccse). Jeruzsálem uralkodója Aladino, aki a készülő ostrom előtt megerősíti a várost.
A keresztesek a döntő csatára készülnek. Rinaldo átveszi Sveno csodakardját, ezzel indul a csatába. A város ostromát négy oldalról kezdik meg, s mindegyik roham sikerrel zárul. A keresztény lovagok Jeruzsálem falain belülre kerülnek, a pogányok ereje egyre fogy. Argantét Tancredi öli meg. Az ostromlókra azonban újabb veszély leselkedik: megérkezik az egyiptomi felmentő sereg, ezért az ostrom folytatása helyett ellenük támadnak. A végső ütközetben Rinaldo legyőzi Solimanót, Aladino is holtan marad a csatatéren, az egyiptomi sereg vezetőjét, Emirenót pedig Goffredo győzi le. A keresztes sereg győzelmet aratott, elfoglalták a várost, ezzel teljesítették Istennek tett fogadalmukat
Goethe, Johann Wolfgang von: Torquato Tasso In: Drámák, Európa Könyvkiadó, Bp., 1982
Király Erzsébet: Tasso és Zrínyi, Akadémiai Kiadó, Bp., 1989
Tusnády László: Arany és Tasso, Eötvös József Kiadó, Bp., 1999