epizód
( gör.= betoldás) Az epikus és drámai költemények olyan szerkezeti egysége, amely nincs közvetlen kapcsolatban a cselekmény fő vonalával, de a mellékszálakkal sem s így átmenetileg késlelteti a végkifejletet.
pátosz
(gör.=szenvedés) Emelkedett, ünnepélyes hangvétel. E hangvételt többnyire kifejező fordulatokkal, szokatlan szórenddel érik el. Többek között az ókori tragédia és az ódaköltészet jellemzője.
lírai betét
Különböző megjelenésű rímes költemények, melyekre változatos verselés jellemző.
tetőpont
Az írásműben az a pont (rész, jelenet), ahol az előkészített bonyodalom kirobban, az érzelmek összeütközése a tetőfokra hág.
"bútoros ember"
Tamási Áron Ábel a rengetegben című regényének egyik mellékszereplője, Dávid Pali bácsi. Személye hozzájárul Ábel jellemfejlődéséhez - ugyanis amellett, hogy a csíkszeredai bankigazgató bútor küldeményeit kiszállítja – szépirodalmi olvasmányokkal látja el főhősünket (pl.: Gulliver, Petőfi összes) , olcsó fáért cserébe.
gondolatritmus
Verstani alakzat. Párhuzamos szerkesztés, a mondatok részleges ismétlésén alapuló művészi eljárás.
A kőszívű ember fiai
Jókai Mór (1825-1904) magyar író egyik legismertebb romantikus regénye A kőszívű ember fiai. A cselekményszál végigkalauzol bennünket a három Baradlay fivér Ödön, Richárd és Jenő hazatérésén, szerelmein és a szabadságharc fájó küzdelmein. A családregény mellékszálában kibomlik az anyai „ág” is, ugyanis a cselekményszál tudatalatti mozgatója maga Baradlayné, akinek állandó harcot kell vívnia megboldogult férje fennmaradt szellemiségével.
pikareszk
Spanyol irodalmi műfaj. Utaztató regény, kópéregény, kalandregény. Hőse állandó kalandok, utazások folyamán felnőtté érik. E fejlődésben fontos szerepe van a legalsó néprétegek életét meghatározó nyers és kegyetlen valóság tapasztalatainak. A pikareszk re
műszó
Szakszó. (Egy szakmához kötött szó, szakkifejezés. )
science fiction
(rövidítve sci-fi) (ang): tudományos -fantasztikus regények széles körben elterjedt neve.
hiperbola
(gör= áthágás, túlzás) Gondolatalakzat. A beszélő nagyobb, erősebb jelentősebb jelentésű szavakat és mondatokat használ, mint ami tulajdonképpeni, szó szerinti kifejezésnek megfelelne. ( ezer éve nem láttalak)
kontraszt
(fr) Ellentét, ellentétesség
körmondat
művészien szerkesztett többszörösen összetett mondat. A klasszikus körmondatban az előkészítő rész a legtöbbször párhuzamokból áll, és a záró rész a gondolat teljes (logikai-érzelmi) kifejlődését tartalmazza.
epilógus
( gör= utószó) Rendszerint drámai és epikai művekhez csatolt, a mű törzsszövegétől különálló befejező rész.
szómagyarázat
Könyvben, cikkben: nem közérthető szóhoz fűzött magyarázat; (nyelvt) valamely szó eredetét, történetét tárgyaló cikk.
epikus szerkezet
Az epikus művek szerkezetében gyakran elkülöníthetünk két vagy akár több, egymással csak adott pontokon találkozó majd szétváló, s a végkifejletben összetorkolló cselekményszálat. Ha ezek nem egyenrangúak, megkülönböztetjük a főcselekményt a mellékcselekm
kommentár
( lat-ném) 1. Hírmagyarázat, szövegmagyarázat. 2. Kiegészítő vagy bíráló megjegyzés.
regényidő
A regényben felvázolt cselekvés, történes ideje, a regényben eltelt idő.
fiktív
( lat) Koholt, kitalált, képzelt, képzeletbeli.
patetizáló
Dagályos, fellengzős.
töténelmi regény
Olyan regényműfaj, amelyben a szerző hiteles történelmi alakokat szerepeltet hitelesíthető történelmi helyszíneke, szituációkban
retorika
Szónoklattan, a szónoklás művészete.
lineáris
Egyenes vonalú, egymást követő.
bonyodalom
Főként drámai művekkel kapcsolatos fogalom. Azt az összetett helyzetet jelöli, amelyben különböző személyek, érdekek álláspontok kerülnek egymással szembe.
hargitai ház
Tamási Áron: Ábel a rengetegben című regényében jellegzetes és meghatározó ház, ahol Ábel erdőpásztorként megpihenhet. A ház tulajdonképpen egyetlen festetlen szobából áll.
replika
Rövid, csattanós felelet, talpraesett válasz.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)