lírai én
Az, akit a vershelyzetben a beszélővel azonosítunk.
A meghökkentek
A meghökkentek Arthur Rimbaud (1854 -1891) megrázó lírai alkotása öt kisgyerek téli ábrándjairól. Rimbaud szívbemarkolóan jeleníti meg azt, ahogyan az éhező apróságok a fagyos téli utcán térdepelve belesnek az „álomvilágba” vagyis a péksütödébe és végül kétségbeesésükben „zúzós Jézuskákként” egymást nem kímélve bedörömbölnek a pékség rácsán.
lírai történés
Olyan eseménysor, mely lírai elemekkel és a műfajnak megfelelő stílusban épül fel.
"zúzós Jézuskák"
A XIX. századi metafora szimbolikus megjelenítési mód, melyet József Attila használt kifejezésként Arthur Rimbaud Meghökkentek című verse fordításakor. A megnevezés az éhező és ételért sóvárgó gyerekekre utal, akik rácson keresztül figyelik a pékeket miközben kisütik a friss kenyeret. Ezek a kisemberek a megtestesítői a proletariátus létnek és a fordításból kiindulva József Attila gyermekkorának is.
elégia
Görög eredetű műfaj, disztichonban írt költemény, fuvolakísérettel adták elő; tartalmát tekintve lehet harcra buzdító ének vagy a személyes fájdalom panaszhangú költeménye, de elvont gondolatok, filozofikus tartalmak megéneklésére is alkalmas keretül szol
Sárvári Anna
Családnevén Schall. (1887-1938): színésznő, Juhász Gyula nagy szerelme és múzsája Nagyváradon. 1908-ban ismerkedtek meg. 1909-ben ~ otthagyta Nagyváradot, máshova szerződött. 1938-ban megmérgezte magát.
elégikus dal
Az elégikus dal esetében a vers mondanivalója alaphangulatát tekintve szomorú, de a mű ritmusa és dallama vidám és játékos. Ebben nagy szerepe van a sorvégi rímeknek.
Juhász Gyula
(1883-1937) Egyik szervezője a Holnap című antológiának. Költészetét végig kísérik az ún. „magyar versek”, amelyek közül a tájversek jelentősek (Magyar nyár 1918, Magyar táj magyar ecsettel). A villoni balladaforma meghonosítója (Ódon ballada, 1907). Kis
nibelungizált alexandrin
Az alapformájában jambikus lejtésű, 12 szótagú sor 13 szótagú változata (7+6). Nibelung sornak is nevezik, a 13. sz. -i Nibelungen-Lied sorfajtájáról.
Nyugat első nemzedéke
Osvát Ernő, Ignotus, Schöpflin Aladár, Fenyő Miksa, Ambrus Zoltán, Hatvany Lajos, Kaffka Margit, Csáth Géza, Cholnoky Viktor, Gellért Oszkár már a kezdetektől, Juhász Gyula, Kosztolányi Dezső, Balázs Béla, Szép Ernő, Babits Mihály, Tóth Árpád, Móricz Zsigmond.
A szegény kisgyermek panaszai
Kosztolányi Dezső egyik legismertebb műveinek egyike. A mű egy szereplíra, hiszen a költő egy gyermek szemszögéből szemléli a világot. A lírában erőteljes emlékek villannak fel, színek, hangulatok és álmodozás adja a költemény lényegét.
vallomás
Megnyilatkozás, mely során valaki feltárja szándékait, gondolatait, érzelmeit.
Boncza Berta
( 1894-1934) „Csinszka”. Költőnő, Ady Endre felesége.
virágének
A magyar műköltészetben a szerelmi dal legnevezetesebb, önálló műfajelnevezéssel megjelölt változata. A 19. század előtti magyar költészet szerelmi-erotikus témájú lírai dalainak, táncdalainak az összefoglaló megjelölése. Elnevezését a virágnyelv szimboli
Bor
Szerbiai község, az ország keleti részén helyezkedik el. Bányászatáról híres, főleg rezet bányásznak a város közelében. Bor közelében munkatáborok léteztek. Egy ilyen táborba vezényelték 1944-ben Radnóti Miklós költőt és egységét.
Bartók és a költők
erről nem találtam pontos információt a neten, máshol még keresek
curriculum vitae
( lat. ) Önéletrajz, önéletírás.
exhumál
( lat. ) Kihantol, kiemel a sírból, illetve új temető helyre visz.
mirha
A mirha a balzsamfa-félék családjából származik. Az Ószövetségben a felszentelés eszközeként említik.
szerelmes ima
A szerelemmel kapcsolatos, azon alapuló ima. (vall) Az Istenbe szerelmes lélek imája.
munkaszolgálat
Az 1839-es második zsidótörvény hatálya alá eső személyeket munkaszolgálatra kötelezték. Silány élelmezés mellett, a felvigyázók brutális bánásmódjának kiszolgáltatva kellett dolgozniuk. Főként műszaki munkát és aknaszedést végeztek, mely rengeteg halálos
jelkép
A jelkép, vagy szimbólum egyszerű képpel ábrázol valamely gondolatot, tárgyat, személyt, érzést vagy eszmét.
önéletírás
Irodalmi önéletrajz.
hitvesi költészet
A költő kedveséhez, feleségéhez szánt verse, melynek alapja a beteljesült szerelem felett érzett boldogság és hűség.
félrím
A távoli rím egyik leggyakoribb típusa, a rímhívó és a felelő rím a páros sorok végén csendül össze, a páratlan sorok nem rímelnek.
idill
( gör. ) Költői műfaj. Eredetileg többnyire pásztorokról szóló rövid, verses drámai életkép ( eidüllion) . Később az elnevezést a bukolika lírai és epikai alkotásaira is kiterjesztették, s az újkorban a prózai életképeket is idilleknek nevezték.
keresztrím
Olyan rímfajta, amelyben minden második rím azonos : a b a b.
verskézirat
Kézzel írt vers; vers nyomdai szedésének v. sokszorosításának alapjául szolgáló szöveg.
cséplőmunkás
Mezőgazdaságban dolgozó bérmunkás, aki a szálas gabona kicsépelésének gépi erővel való elvégzéséért felelős.
misztikus
A misztikus szó jelentése mágikus, vagy varázslatos.
Demke-internátus
József Attila életútjának egyik állomása a Demke internátus, amely Makó városához fűzi a költőt. 1920-ban József Attila az internátusban tanult, erről említést tesz Curriculum vitae című önéletrajzi művében is.
misztérium
Gör.-lat.=hittitok.
fohász
Imaszerű lírai költemény, amely hlát, könyörgést, vallomást tartalmazhat. A primitív népek költészetében énekelt és tánccal is kísért gyakran ritmikus szövegek. A vallásos fohász később liturgikus műfajjá alakult. Az ima más fajtáihoz képest személyesebb
életkép
( zsánerkép) Kisebb prózai vagy verses mű. A mindennapi élet valamelyik jellemző, tipikus alakját, helyzetét örökíti meg. A kelet-európai irodalomban a 19. század első felében vált divatossá.
Tóth Árpád
Költő, műfordító. 1908-tól a Nyugat című folyóiratba ír. Kezdetben Debrecenben volt újságíró, majd Budapestre költözött. Korai halálát tüdőbaj okozta.
Puszták népe
Illyés Gyula (1902-1983) szociográfiája (1936). Önéletrajzi elemekkel átszőtt mű, mely a dunántúli puszták cselédsorban élő lakóinak nehéz életét mutatja be.
napkeleti bölcsek
Háromkirályok, Gáspár, Menyhért, Boldizsár: Jézus gyermekségtörténetében szereplő személyek, akik a betlehemi csillagot követve Keletről érkeztek Jeruzsálembe, hogy hódoljanak a zsidók született királya előtt. Eldöntetlen, hogy perzsa papok voltak-e, v. babilóniai csillagászok (gör-lat. kifejezéssel káldeusok v. mágusok). Hazájuk lehetett Arábia, Mezopotámia, Babilónia v. Perzsia. Abból kiindulva, hogy a magukkal hozott ajándékok Arábia termékei, föltehető, hogy oda valók voltak.
Angyalok citerája
Dsida Jenő (1907-1938) erdélyi magyar költő posztumusz (halála után kiadott) verses kötete, melyben új hangra és vigasztalásra lel,a szentek és angyalok között.
Hatvany Lajos
br. ( 1880-1961) Író, irodalomszervező, az MTA tagja. ( 1960) Ady barátja és egyik első méltatója volt. Részt vett a Nyugat c. folyóirat megalapításában, a modern irodalmi tevékenységeket anyagilag is támogatta. 1919-1927-ben bécsi emigrációban élt, 1938-
műforma
Egyik értelemben: műfaj. Másik értelemben: irodalmi alkotás művészi formája.
nemzet nevelője
Olyan személy, aki egész életének tevékenységével, tudásával, tapasztalataival (életművével) saját nemzete kultúrájának előbbre haladását szolgálja.
lírai én
Az, akit a vershelyzetben a beszélővel azonosítunk.
költészettan
A költészet törvényeit, törvényszerűségeit kutató tudomány.
Dióssy Ödönné Brüll Adél
( Diósi Ödönné, „Léda” ,1872-1934) 1903-1911-ig Ady Endre múzsája, szerelme.
poétika
(gör): költészettan, verstan.
szimbolizmus
A 19. század végén megjelenő művészeti, főleg irodalmi irányzat, amely az élet bonyolult jelenségeit szimbólumokba, jelképekbe sűrítve próbált érzékeltetni.
névszóhalmozás
A nominalizmus elve szerint való alkotás (egyik) technikája. A nominalizmus az a felfogás, mely szerint fogalmaink (szavaink) pusztán nevek. A ~ az impresszionizmus ismérve az írásművészetben, a pillanatnyiságot sugallja.
tömegsír
Háború, ragály v. természeti csapás során nagy számmal elpusztult személyek közös sírja.
rapszódia
Lírai műfaj, az óda egy fajtája. Jellemzői többek között a szenvedélyesség, az elragadtatott hangvétel, a csapongó téma, a hirtelen változó ritmus és a szeszélyes képalkotás. Épp e tulajdonságaiért válhatott a romantika kedvelt műfajává. Rapszódia pl. Vör
mozaikszerű képek
Apró képdarabkákból építkező megfogalmazás.
Illyés Gyula
1902-1983) Író. A huszadik századi magyar irodalomtörténetnek, irodalmi életnek - Babits mellett - legfontosabb alakja. 1918-19-ben részt vett a baloldali diák- és ifjúmunkás-mozgalomban, ott volt a románok elleni szolnoki csatában. 1921 őszétől a budape
alakzat
(gör. szkhéma, lat. figura) A beszédet, az írott szöveget a hatásosabb, érzékletesebb kifejezés érdekében átalakító eljárások eredménye. A szöveg szintjének megfelelően megkülönböztetünk: hang-szó-mondat-és gondolat-alakzatokat.
lírai sóhaj
Olyan műrészlet (pl.: oh, jaj), mely kifejezéssel, mondatszóval az alkotó egy bizonyos élménye feletti fájdalmát, várakozását, csalódottságát fejezi ki.
alliteráció/betűrím
( lat) betűrím inkább versben, mint prózában fordul elő. Két vagy több egymás után következő szó kezdőhangjának egyezése.
dal
Lírai műfaj. Témája valamely egyszerű tárgy közvetlen szemléletéből fakad, a költő közvetlenebb megszólalása, s így a leginkább szubjektívebbnek tekinthető, egyszerű műfaj. Többnyire azonos típusú strófákból épül fel, s ezeket ismétlődések is rokonítják.
Új versek
A verseskötet 1906-ban jelent meg. Ettől kezdve a költő a leghevesebb viták és támadások középpontjába került. Új líráját, forradalmi mondanivalóját, egyéni stílusát a konzervatív irodalmi tábor érthetetlennek, erkölcstelennek, felháborítónak bélyegezte. A rázúduló viharban a Nyugatnál talált támaszt, melynek hosszú időn át vezető költője volt.
Ignotus Pál
Budapesten született 1901-ben. Alig 18 éves, amikor a Tanácsköztársaság idején aktív politikai szerepet vállalt és részt vett a KIMSZ diákosztályait irányító direktórium munkájában. 1920 után polgári liberális publicistaként az Esti Kurír vezércikkírójaként vált ismertté. Többek között munkatársa volt a kor legbefolyásosabb irodalmi folyóiratainak, a Nyugatnak és a Toll című lapnak is. 1936-ban megalapította a Szép Szó című folyóiratot. 1938 végén a zsidótörvény elől Angliába emigrált, ahol 1940 kora tavaszától 1947 őszéig a BBC „European Intelligence of Listeners Research” osztályán dolgozott. Először fordítói-gépírói munkát végzett, később a Magyar Hírekhez került, a háború végén pedig a magyar adásnál dolgozott. 1945-től a londoni-magyar követség sajtóattaséja volt, ahonnan 1949 nyarán hazarendelték. 1949 szeptemberében kémkedéssel és a szociáldemokrata „szervezkedésben” való részvétellel vádolták, majd 15 évi börtönbüntetésre ítélték. 1956-ban rehabilitálták. Kiszabadulása után a Magyar Tudományos Akadémia Irodalomtörténeti Intézetében kapott kutatói állást. Az 1956-os forradalom és szabadságharc egyik előkészítője volt. 1956. szeptember 16-án, az Írószövetség közgyűlésén az elnökség tagja lett. 1956. november 1-jén írótársaival együtt aláírta azt a nyilatkozatot, amely a forradalom erkölcsi tisztaságáért emelt szót. A forradalom leverése után újra elhagyta Magyarországot és ismét Londonba ment, ahol 1962-ig az Irodalmi Újság főszerkesztője volt, valamint feloszlásáig irányította a Magyar Írók Szövetsége Külföldön névvel rendelkező szervezet munkáját, fordította többek között Maugham és Maupassant műveit. 1978-ban Londonban halt meg.
impresszió
Az impresszió jelentése benyomás, hatás. Az impresszió szóból származik a 19. század utolsó harmadának legnagyobb hatású művészeti mozgalmának, az impresszionizmusnak az elnevezése is.
meditáció
Valamin való elmélkedés, tűnődés, töprengés.
József Áron
József Attila, magyar költő édesapja, aki korán elhagyta családját. Az édesapa kivándorlása miatt, József Attila Öcsödre került nevelőszülőkhöz.
tiszta rím
Olyan sor végi összecsengés, amelyben a magánhangzók és a mássalhangzók hasonlóak vagy megegyeznek.
szociográfia
Olyan mű, mely a társadalom kisebb-nagyobb egységeinek életviszonyait írja le.
szimbólum
Szókép; jelkép.
Dsida Jenő
példabeszéd, példázat= Erkölcsi tanulságot tartalmazó vagy arra vezérlő tanító szándékú megnyilatkozás vagy hosszabb lélegzetű történet egyaránt lehet; leginkább a Biblia példabeszédei, pl. Jézus példázatai tekinthetők mintának, de az antik görög irodalom
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)