A főhős egyes szám első személyben meséli el a vele történt kalandokat, az emberekkel való találkozásait. A könyvben tehát mindent Ábel szemével látunk, végig az ő értékrendje érvényesül. Az ilyen műveket én-regényeknek is szokás nevezni, de ez önmagában nem műfaji meghatározás. A prózai nagyepika műfajai közül az Ábel a rengetegbena fejlődésregényhez áll a legközelebb: fiatal hőse ijesztő nyomorúságból önnön lelke fényessége által emelkedik a legszebb emberi eszmékhez. – Az Ábel-történet tart ugyan valamiféle távoli kapcsolatot az ún. pikareszk-regényekkel, mégsem sorolhatjuk ezek közé, mivel az Ábellel történt események forrása nem a főhős kalandvágya. Legföljebb az egyik bomba („vaskörte”, „vastök”) felrobbantását vezethetjük vissza a kalandokat remélő kíváncsiságra.
Énregény: regénytípus; az elbeszélő szereplőként, egyes szám első személyben adja elő az átélt vagy elképzelt eseményeket.
Csavargóregény: a pikareszk regény más elnevezéssel. A pikareszk regény (kópéregény, csavargóregény, utazási regény, kalandregény) is rendszerint önéletrajzi formában írt mű; többnyire serdülő korú hőse állandóan úton van, változatos kalandok során megy át, de különösebb jellemfejlődés nélkül; gyakran a szélhámosok, csavargók, bűnözők alvilági életét éli. [A pícaro (píkaró) spanyol szó; jelentése: imposztor, kópé, vagány, kalandor, zsivány.]
Utazási regény: a pikareszk regény más elnevezéssel.
Kalandregény: regénytípus; a történet középpontjában a hős kalandos helyzetei, megpróbáltatásai vagy hőstettei állnak, elsősorban a szórakoztató jelleg dominál, de tanító szándékú fajtái is vannak.
Pikareszk regény: (kópéregény, csavargóregény, utazási regény, kalandregény) rendszerint önéletrajzi formában írt mű; többnyire serdülő korú hőse állandóan úton van, változatos kalandok során megy át, de különösebb jellemfejlődés nélkül; gyakran a szélhámosok, csavargók, bűnözők alvilági életét éli. [A pícaro (píkaró) spanyol szó; jelentése: imposztor, kópé, vagány, kalandor, zsivány.]
Fejlődésregény: (más szóval: nevelődési regény) olyan nagyepikai mű, amelynek központi témája a rendszerint fiatal hős fejlődésének útja, a személyiség formálódása, kialakulása. Általában önéletrajzi jellegű, s ezért gyakori az én-forma.