A novella
A novella olyan kisepikai műfaj, amely rendszerint egyetlen, rövidre fogott, de érdekes eseményt mond el. A hőst csak egy-két lényeges vonással jellemzi a szerző, a történet középpontjában pedig egy fordulat (pl. sorfordulat) áll.
Az európai irodalom első művészi novellagyűjteménye a 14. században élt olasz Boccaccio (bokáccsó; 1313—1375) Dekameron(jelentése: "tíz nap") című alkotása, mely füzérszerűen összekapcsolt száz novellát tartalmaz. Az egyes darabokat külön elbeszélés vezeti be és zárja le, s ez keretbe foglalja az egész művet. - A Dekameronkerettörténete a következő: az 1348-as firenzei nagy pestisjárvány idején hét ifjú hölgy és három fiatalember úgy döntött, hogy elmenekülnek a városból a fenyegető járványhalál elöl. Egy vidéki villában találtak menedéket, s ott egyéb szórakozásaik mellett azzal töltötték idejüket, hogy érdekes, mulatságos történeteket meséltek egymásnak. Tíz nap alatt a tíz résztvevő mindegyike naponta egy-egy történetet mondott el. Minden napra választottak maguk közül egy "királyt" vagy "királynőt", s ők szabták meg, hogy azon a napon milyen téma köré csoportosuljanak a novellák. A hatodik napon olyan emberekről folyt éppen a szó, akik valamilyen talpraesett válasszal, furfangos ötlettel, gyors elhatározással ügyesen kivágták magukat szorongatott helyzetükből.
Novella: kisepikai műfaj, amely rendszerint egyetlen, rövidre fogott, érdekes eseményt mond el. Hősét csak egy-két vonással jellemzi a szerző, a történet középpontjában pedig egy fordulat (sorsfordulat) áll.
Szávai János: Boccaccio: A sólyom feláldozása, Tankönyvkiadó, Bp., 1987 (In: Szávai János (szerk.): Boccacciótól Salingerig.Novella-értelmezések).