Már az ókeresztény irodalom korában születtek költött események Jézusról, Szűz Máriáról (az Újszövetségugyanis semmit nem mond Jézus ifjúkoráról), de a legtöbb legenda témája keresztény vértanúk, szentek élete, s ebben különös jelentőséget kap a csodák, csodaélmények (megmagyarázhatatlan, váratlan események) leírása. E műfaj legfőbb célja a példaadás, az olvasók, hallgatók lelki épülésének szolgálata. – A legenda lehet prózai vagy verses formájú.
Az első magyar szentek (Szent István, Szent Imre, Szent Gellért, Szent László) legendái a 11—12. században keletkeztek latin nyelven.
Szent László király csodatételei
- Szent László legendája és jászó-döbrödi népmonda nyomán -
Szent László király uralkodása alatt történt, hogy az oroszok beütöttek Magyarországra, sok falut, sok várost feldúltak, aztán a sok zsákmánnyal hazaindultak.
A király mindjárt hadat kiáltott, nagy sereggel utánuk indult, de ahogy ment, vonult a sok katonával, minden elesége elfogyott. Olyan kietlen pusztaságon jártak, ahol még egy eleven lelket sem láthattak, nemhogy ennivalót kaphattak volna.
Amikor a szent király látta, hogy éheznek a katonák, egy szót sem szólott, hanem szép csendesen elvonult, térdre esett, úgy könyörgött az Úristenhez. Azt mondta:
– Én Uram teremtőm, amiképpen régen Izrael népét a pusztában mennyei kenyérrel megelégítetted, akképpen a szegény keresztény népet se engedd éhen meghalni.
Amikor Szent László az imádság után felemelkedett, hát egy sereg szarvas, őz meg bivaly vonult szeme előtt a tábor felé.
Bezzeg elcsodálkoztak a katonák is, amikor a nagy sereg állat szelíden eljött közéjük. Mindjárt hálát adtak ezért az Úristennek, de a szent királynak is, aki miatt ezt az irgalmasságot érdemelték.
Mikor Jászó-Döbröd község mellett vonult a sereg, ott meg epesztő szomjúság kínozta a katonákat. Akkora volt a szomjúságuk,hogy kínjukban kiáltozni kezdtek.
Ezt a kiáltozást meghallja a tatárok vezére is, és kérdi nagy gúnyosan László királytól:
– Hallod-e, király, ugyan miért bőgnek ennyire a katonáid?
– Mert veled akarnak megütközni – felelte Szent László király.
Demielőtt ütközetre került volna sor, a szent király Istenhez fohászkodott, hogy elepedt katonáit felüdíthesse.
Isten most is meghallgatta a könyörgést: íme, Szent László lova patkójának nyomán víz buggyant ki, bőséges forrás fakadt.
Ez a forrás a katonákat felüdítette, s azóta is virágzik, vize soha el nem fogy, se ki nem szárad. Ezt a forrást a nép ma is Szent László kútjánaknevezi.
(Lengyel Dénes: Régi magyar mondák)
Legenda: (latin szó: "olvasandó dolgok"); kisepikai műfaj, melynek tárgya valamely vallási szempontból fontos személy, esemény, hely. A műfaj legfőbb célja a példaadás, az olvasók, hallgatók lelki épülésének szolgálata. Prózai vagy verses formájú lehet.