Vörösmarty Mihály (1800—1855), a Szózatköltője, a magyar romantika legnagyobb alakja.
1800. december 1-jén született a Fejér megyei Puszta-Nyéken (ma Kápolnásnyék) elszegényedett nemesi családban. Apja halála után, 17 éves korában a Perczel családhoz került nevelőnek, s közben végezte el egyetemi tanulmányait (filozófiát, jogot tanult). Sokat olvasott, megismerte a régi magyar irodalom alkotásait, de a világirodalomban is tájékozott volt. Tanítványainak nővéréhez, Perczel Etelkához reménytelen szerelem fűzte. Ennek a szerelemnek hatása érződik majd két évtizeden keresztül írt munkáiban: lírai költeményeiben, a Zalán futásacímű nemzeti eposzában, a CsongorésTündemesejátékban is.
1830-ban az Akadémia tagjává választották. Lapokat is szerkesztett (Tudományos Gyűjtemény, Koszorú), s az irodalmi élet vezéregyénisége lett.
1843-ban megnősült, a nála húsz évvel fiatalabb Csajághy Laurát vette feleségül. 1848-ban képviselővé választották, s a szabadságharc idején ő volt a kegyelmi szék közbírája.
A világosi katasztrófa után lelkileg összeroppant. Utolsó éveiben vidéken, Fejér megyében gazdálkodott, de az íráshoz már többé nem volt ereje. 1854-ben megírta életműve egyik legmegrázóbb költeményét, A vén cigányt.
1855. november 19-én meghalt. Húszezer ember kísérte utolsó útjára a Szózatköltőjét: temetése néma tüntetés volt a Bach-rendszer ellen.
Orosz László: A százötven éves Szózat, 1986 (In: Forrás 1986.)
Tóth Dezső: Szózat, Gondolat Kiadó, Bp., 1975 (In: Mezei Márta-Kulin Ferenc (szerk.)Miért szép?A magyar líra Csokonaitól Petőfiig)
Szabó Magda: Nemzeti énekünk: a Szózat, 1996 (In: Holmi 1996.)
Babits Mihály: Az igazi haza , Szépirodalmi Könyvkiadó, Bp., 1977 (In: Babits Mihály: Arcképek és tanulmányok)
Dsida Jenő: Itt élned, halnod kell , 1986 (In: Forrás 1986.)
Imre László: Szózat, Móra Könyvkiadó, Bp., 1994 (In: 99 híres magyar vers és értelmezése)
Lukácsy Sándor: A Hymnus és a Szózat , 1981 (In: Literatura 1981)
Madarász Imre: „Nincsen remény!” – „És mégis”: Vörösmarty gondolati lírája remény és reménytelenség között, Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum Könyvkiadó, Bp., 1990 (In: Zengj hárfa!Tanulmányok a magyar felvilágosodás és reformkor lírájáról)
Mohácsy Károly: Vörösmarty Mihály Szózat című költeményének tanítása különböző korosztályú diákoknak, Pauz Kiadó, Bp., 1994 (In: Sipos Lajos (szerk.): Irodalomtanítás)