- Irodalom - 12. osztály
- Dráma
- Drámaírók a XX. század világirodalmából
- 7 téma
színháza a színházban
Játék a játékban.
IV.Henrik
( 1553-1610) Bourbon király. A francia vallásháborúban a hugenották vezetője. A polgárháború lezárása érdekében áttért a katolikus hitre. ( 1593) , megalapozta az abszolút monarchiát.
Gorkij, Maxim
Makszim Gorkij 1868-1936 között élt klasszikus orosz irodalom hagyományainak követője. Forradalmi szemlélete és tevékenysége miatt többször összetűzésbe került a cári hatalommal, és emiatt többször kényszerült emigrációba, legtöbbször Olaszországba. 1921-1931 között gyógykezelések miatt szintén külföldön élt. Korai művei a kései romantikával rokoníthatók, majd a kritikai realizmus szellemében ábrázolja az ellentmondásos polgárosodó orosz társadalmat. A forradalmat követő orosz irodalom legnagyobb tekintélye Gorkij volt. Nézeteit részben kanonizálták, részben elvetették. Hazatérését követőn az Írószövetség elnöke lett, de nem engedték többé külföldre. Váratlan halálának körülményei még tisztázatlanok.
szocialista realizmus
A tudományos szocializmus világnézetén alapuló művészi alkotómódszer. Legjellemzőbb sajátossága, hogy a társadalmi jelenségeket következetesen materialista szemlélettel és dialektikusan, összefüggéseikben, belső ellentmondásaikban és fejlődésükben ábrázolja.
drámai ballada
A ballada alapvetően három műnem határán áll, de az epikai műfajok közé sorolhatjuk. Verses elbeszélői műfaj, ahol az eseményeket, előzményeket drámai párbeszédekből és lírai monológokból ismerhetjük meg. Erre utal a ballada drámai jellege.
társadalmi hagyományok
A társadalomban levő, ható, tovább élő (tudatosan ápolt) szokások, ízlés, felfogás, ill. szellemi örökség rendszere.
Kurt Weil
Kurt Weill (1990-1950), német zeneszerző. A berlini Zeneakadémián tanult. Főleg operáiról vált ismertté. Művészi megnyilvánulásai többek között Bertold Brecht, német drámaíróra is nagy hatást gyakoroltak.
elidenítés
Az epikus dráma világában egy olyan szerzői vagy rendezői fogás, melynek célja, hogy a közönség ne azonosuljon a dráma hőseivel és cselekményszálával, hanem mint aktív kritikus szemlélje az eseményeket. Az ötlet gazdája maga Bertolt Brecht, német dráma író.
művészi meggyőzés
A művész azon igyekezete, hogy a művészet eszközeivel ébresszen rá minket a körülöttünk lévő valóságra.
szerkezeti rend
Szellemi alkotásban a mű elemeinek elrendezéséből, összefüggéséből, arányaiból adódó belső rend, felépítés.
passzivitás
(lat): tétlenség, tartózkodás; szenvedőlegesség; részvétlenség, közömbösség; passzív magatartás.
Beckett
,Samuel (1906-1989) 1923-ban a Trinity College-ban francia-olasz szakos, 1927-ben végez. Kiváló eredményei alapján párizsi egyetemi lektor Lesz. Párizsban közeli kapcsolatba kerül James Joyce-szal és körével. Proust-ról ír tanulmányt, költői díjat nyer. A
modern sorstragédia
A modern sorstragédiák nagy szerephez jutottak a modern korszak megjelenésekor. Arthur Miller nagy művelője volt a modern sorstragédiáknak, hiszen drámái ebbe a kategóriába sorolhatóak.
egzisztencializmus
( lat. fr. ) A 20. század elején Nyugat-Európában elterjedt filozófiai irányzat, amely az emberi létet (= egzisztencia) a teljes emberi személyiséget állította a középpontba. Az elnevezést Sartre francia író vezette be 1943-ban.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)