modern sorstragédia
A modern sorstragédiák nagy szerephez jutottak a modern korszak megjelenésekor. Arthur Miller nagy művelője volt a modern sorstragédiáknak, hiszen drámái ebbe a kategóriába sorolhatóak.
színháza a színházban
Játék a játékban.
kölcsönhatás
A színházak esetében és főként a dialektikus színházaknál kölcsönhatást feltételez a tevékenységi formák között. Ez a két tevékenységi forma a szórakozás és a tanulás egyben.
Gorkij, Maxim
Makszim Gorkij 1868-1936 között élt klasszikus orosz irodalom hagyományainak követője. Forradalmi szemlélete és tevékenysége miatt többször összetűzésbe került a cári hatalommal, és emiatt többször kényszerült emigrációba, legtöbbször Olaszországba. 1921-1931 között gyógykezelések miatt szintén külföldön élt. Korai művei a kései romantikával rokoníthatók, majd a kritikai realizmus szellemében ábrázolja az ellentmondásos polgárosodó orosz társadalmat. A forradalmat követő orosz irodalom legnagyobb tekintélye Gorkij volt. Nézeteit részben kanonizálták, részben elvetették. Hazatérését követőn az Írószövetség elnöke lett, de nem engedték többé külföldre. Váratlan halálának körülményei még tisztázatlanok.
vezérlő motívum
Valamely drámai helyzetet, személyt stb. jellemző, a műben többször ismétlődő motívum.
expresszionoista színház
Bertold Brecht (1898-1956) német drámaíró által kifejlesztett új dramaturgia módszer a színház életében, melynek célja a néző elidegenítése, ezzel a kielégítetlenség érzését keltve a cselekmény történését megérteni kívánó befogadóban.
Makszim Gorkij, Maxim: Anya
Maxim Gorkij 1868-1936 között élt orosz író, drámaíró. Édesapja korán meghalt, így nagyapja nevelte fel. 1884-ben nem vették fel a kazanyi egyetemre, ezután gyalog járta be Oroszországot. Gorkij 1892-ben megírta első művét, a Makar Csudra című elbeszélést. 1898-ban Karcolatok és elbeszélések címmel megjelent két kötetes alkotása, mellyel nagy feltűnést keltett. 1905-ben részt vett a forradalomban. 1905-1917 között a bolsevik párt tagja volt, és személyesen ismerte Lenint is. Néhány a cári rendszert bíráló írása, miatt a 1906-ban emigrálni kényszerült, előbb az Amerikai Egyesült Államokba, majd Capri szigetére utazott. 1915-ben hazatérését követően saját napilapot alapított. 1917-ben szembefordult a bolsevik párttal, és Leninnel egyaránt. Lenin halála után kialakuló hatalmi harcot emigrációból figyelte. 1934-ben ő volt az I. Írókongresszus vezetője. Ő lett az Írószövetség első elnöke is. Tüdőbajban halt meg, de máig sokan vitatják, hogy természetes módon-e.
szerkezeti rend
Szellemi alkotásban a mű elemeinek elrendezéséből, összefüggéséből, arányaiból adódó belső rend, felépítés.
kínai színház
Kínában kezdetben piactereken, fogadókban, vendéglőkben adtak elő a közönség szórakoztatására különféle történeteket. Már korán mesterségként tartották számon az ilyen jellegű foglalkozásokat. Kínában a színjátszás körébe sorolhatók a mutatványosok, akrobatikus művészek. Mikor a 18. század végén az opera-dráma virágzása véget ért, átadta helyét egy új népi színjátszásnak, melyből kifejlődött a "klasszikus színháznak" nevezett "pekingi opera". Ezt az új színjátszást szabályok által rögzített mozdulatok, arcfestés és kosztüm jellemzi, elválaszthatatlan része az akrobatika is. A kínai színjátszásban nem használnak maszkot. Az adott karaktert az arcfestésről lehet megismerni. A hősnő szerepkörét dan-nak, a férfi hősökét pedig sheng-nek nevezik. A chou a komikus gonosztevő, vagy áruló. E szerepkör elmaradhatatlan külső ismertetőjele az arcra festett fehér folt. Az egyéb szerepköröket is azonnal fel lehet ismerni az arcfestés színeiről. A fénytelen fehér arc gonosz, a vörös jószándékú, a fekete becsületes, az arany pedig a természetfölötti, túlvilági lények színe. A kalapon viselt fácán toll azt jelzi, hogy az illető valamely idegen, nomád, barbár nép képviselője. A hadvezér jele a háton viselt zászló. A darabok témáját a legendákból merítik.
passzivitás
(lat): tétlenség, tartózkodás; szenvedőlegesség; részvétlenség, közömbösség; passzív magatartás.
IV.Henrik
( 1553-1610) Bourbon király. A francia vallásháborúban a hugenották vezetője. A polgárháború lezárása érdekében áttért a katolikus hitre. ( 1593) , megalapozta az abszolút monarchiát.
Kurt Weil
Kurt Weill (1990-1950), német zeneszerző. A berlini Zeneakadémián tanult. Főleg operáiról vált ismertté. Művészi megnyilvánulásai többek között Bertold Brecht, német drámaíróra is nagy hatást gyakoroltak.
egzisztencializmus
( lat. fr. ) A 20. század elején Nyugat-Európában elterjedt filozófiai irányzat, amely az emberi létet (= egzisztencia) a teljes emberi személyiséget állította a középpontba. Az elnevezést Sartre francia író vezette be 1943-ban.
Miller
Amerikai regény- és drámaíró. Írói pályája a 40-es években kezdődött. A hírnevet Az ügynök halála című dráma hozta meg számára 1949-ben. Felesége Marilyn Monroe számára írta a Kallódó emberek című filmforgatókönyvet.
drámai ballada
A ballada alapvetően három műnem határán áll, de az epikai műfajok közé sorolhatjuk. Verses elbeszélői műfaj, ahol az eseményeket, előzményeket drámai párbeszédekből és lírai monológokból ismerhetjük meg. Erre utal a ballada drámai jellege.
forradalmi szemlélet
A költészet világában többen is akadtak, akik követtek valamilyen eszmét, vagy forradalmi szemlélettel vívták ki maguk ellen a vezetés haragját. Így többek Makszim Gorkij is ezen költők közé tartozott. Emiatt többször összeütközésbe került az oroszországi cári hatalommal, és emigrációba kényszerült.
társadalmi hagyományok
A társadalomban levő, ható, tovább élő (tudatosan ápolt) szokások, ízlés, felfogás, ill. szellemi örökség rendszere.
Székely János
Forgatókönyvíró, író. Ő írta Európa egyik legelső hangosfilmjének, a Vasárnap délután címűnek (1929) a forgatókönyvét is.
történelmi haladás
A történelem szempontjából jelentős előrelépés, fejlődés.
Németh László
Regény- és drámaíró, esszéista. Regényei pl. Gyász (1936), Égető Eszter (1956), Iszony. Történelmi drámái pl. Galilei (1953), Az áruló (1954), A két Bolyai (1961).
deformáció
Olyan eljárások, ábrázolások összessége, melyek a valóságot fokozott mértékben (pl.:groteszk módon,fantasztikusan) eltorzítják.
feszültség
A fogalom általános jelentése, hogyha egy nyugalmi, egyensúlyi állapot felbomlik, feszültség keletkezik. Ha újra egy egyensúlyi helyzet áll be, a feszültség megszűnik. Az irodalomban a feszültséget az alakzatok közül az ellentét segítségével lehet a legkönnyebben kifejezni.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)