CamusAz algériai Mondoviban született 1913. november 7-én. Édesapja francia földmunkás volt, az első világháború egyik első csatájában elesett. Édesanyja írástudatlan spanyol asszony, aki mosónőként nevelte fiait. Édesapjának katonatársa, Louis Germain volt első tanítója, neki köszönhető, hogy a fiú gimnáziumban tanulhatott tovább, ösztöndíjjal. Amikor megkapta a Nobel-díjat (1957), pályájáért édesanyjának és tanítójának mondott köszönetet, akiről nagyon szép portrét festett Az első embercímű, halála miatt félbeszakadt, csak 1994-ben megjelent regényében.
Középiskolai tanulmányait Algírban végezte, itt kezdett egyetemre járni, de tanulását és munkáját is akadályozta súlyosnak bizonyuló tüdőbetegsége. Plótinoszról és Szent Ágostonról írt disszertációt. Betegsége előtt sportolt, egy futballcsapat kapusa is volt. Komolyabban írni egyetemista éveiben kezdett. Újságíró, riporter. Érdeklődött a színház világa iránt, 1936-ban megalapította az egy évig működő Munka Színházát. 1934—1937 között tagja volt a kommunista pártnak. A világháború idején nagyobbrészt Franciaországban élt, betegsége miatt katona nem lehetett, de részt vett a szellemi ellenállásban. Első könyve még 1937-ben jelent meg. Hírnevét Közönycímű kisregénye és Sziszüphosz mítoszafilozófiai esszéje alapozta meg 1942-ben.
1944-től haláláig egy nagy könyvkiadó (Gallimard; gálimár) lektora, néhány évig a Combat-t (kombá), az ellenállók lapját szerkesztette. Mindvégig kapcsolatban volt a színház világával: darabokat írt, fordított, dolgozott át, rendezett. A halála előtti időben saját társulat megszervezésének tervével foglalkozott. Első bemutatói Párizsban a Félreértés(1944) és a Caligula(1945) voltak, ez utóbbi Gérard Philippefőszereplésével. A kisregény és az esszé szakmai sikerét A pestis(1947) mélyítette el ez a mű 40 év alatt mintegy 5 millió példányban jelent meg francia nyelven, s természetesen nagyon sok nyelvre lefordították.A lázadó ember(1951) című esszé sokakat szembefordított vele, így Sartre-t is. 1956-ban újabb kisregényt (A bukás), a következő évben elbeszéléseket publikált (A száműzetés és az ország). Határozottan kiállt az 1956-os magyar forradalom mellett, és szót emelt a bebörtönzött írókért. Camus, T. S. Eliot, Karl Jaspers és Ignazio Silone írták alá azt a levelet, amelyben Kádár Jánoshoz fordultak.
Camus nevében segélycsomagok százai jutottak el a bebörtönzöttek hozzátartozóihoz.
Autóbaleset áldozata lett 1960. január 4-én Villeblevin (villblöven) mellett.
Jean Paul Sartre: (1905—1980) francia filozófus, regény- és drámaíró
Egzisztencializmus: szubjektív idealista filozófia, a világ jelenségeit az azoktól elkülönült személyiség szemszögéből értelmezi.