Borúlátás. Abban való meggyőződés , hogy ami csak lehet, az rosszra fordul, hogy semmi sem sikerül úgy, ahogyan az el van tervezve. A negatív jövőben való hit.
( gör.= betoldás) Az epikus és drámai költemények olyan szerkezeti egysége, amely nincs közvetlen kapcsolatban a cselekmény fő vonalával, de a mellékszálakkal sem s így átmenetileg késlelteti a végkifejletet.
Alanyi elb. h. ; nem a külvilágból, hanem az egyénből (szubjektumból), annak tudatából, érzésvilágából kiinduló, azt tükröző, rá jellemző elb. h. ; egyéni, személyes elb. h.
( ang. gentry=köznemesség) A középkorban az angol köznemesség, később a 19-20. században a tőkés gazdálkodásra áttérő, úgynevezett újnemesség elnevezése. Magyarországon az 1870-80-as évektől az elszegényedő, birtokainak nagy részét elvesztő, de társadalmi
( gör.)Az irodalomban hosszabb gondolatsoron, esetleg egész művön keresztülvitt, mozzanatról mozzanatra megvilágított költői kép. Az ábrázoló művészetekben erkölcsi eszmének vagy elvont fogalomnak megszemélyesítésére vagy érzékelhető képben való ábrázolás
(gör-lat) Művészi alkotásban, elsősorban a drámában olyan helyzet, melyben valamely emberi nagyság ellentétbe, összeütközésbe kerül a világgal (világrenddel, sorssal, társadalmi és erkölcsi törvényekkel stb. ) és szükségszerűen elbukik; ennek az összeütközésnek megrendítő és felemelő jellege.
A ballada, a középkorban létrejött lírai műfaj, a dal egyik formája. Jellemzője, hogy három verszak után ugyanaz a versszak (refrén) megismétlődik. Eredetileg énekelték, táncok kíséretére szolgált. Három balladai műfajt különböztethetünk meg, melyek a népballada, vígballada és műballada.
Maga az abszurd szó a valóságtól való elvonatkoztatást jelent, vagyis a személyek olyan jellegű viselkedése, amikor egy teljesen képzelt világba helyezik magukat. Ez a magatartás megjelenik Mikszáth Kálmán: Beszterce ostroma című művében. A műben a főhős egy középkori világba képzeli magát, és életét eszerint formálja.
Az adott szituáció vagy helyzet mulatságos formában történő lefolytatása. Ilyen komikus helyzet adódott Mikszáth Kálmán: Beszterce ostroma című regényében, hiszen maga a mű is abszurd világot jelenít meg Pongrácz István segédletével.