Az angol irodalomban a XIX. század második felében kettős stílushatás érvényesül. A XVII. századi regény (Defoe, Fielding stb.) örökségeként folyamatosan jelen vannak a realista törekvések a prózairodalomban. Ugyanakkor a XVIII. század végén induló romantika, különösen a költészetben, de a XIX. század első felében már a regényirodalomban is (Scott) erőteljes fejlődésnek indul. A romantika és a realizmus kettős jelenléte a regényekre jellemző. A kedvelt romantikus témavilág különféle változatai és a realista írói eszközök (részletes környezetrajz, társadalomábrázolás, -kritika, lélektani megközelítés) egyaránt jelen vannak a korabeli regényekben.
Az angol társadalom a XIX. században
Az angol társadalom nagyobb megrázkódtatások nélkül fejlődött a XIX. század első felében. Nagyhatalmi és kereskedelmi monopóliumát az európai országok nem veszélyeztették. A XVII. században lejátszódó polgári forradalom eredményeként született alkotmányos királyság belső szilárdságát bizonyítja, hogy az európai forradalmak idején sem kellett tartania kirobbanó társadalmi feszültségektől.
A polgári társadalom válságjelenségei azonban Angliában is jelentkeztek, ha nem is olyan erőteljes formában, mint például Franciaországban. Ennek hátterében az áll, hogy a francia társadalom hagyományosan szabadabban, szabadosabban fejlődött, míg Angliában tradicionálisabb volt a fejlődés. Az angolokra egyfajta fegyelmezettség, erkölcsösség volt jellemző: a társadalom rétegei között a határok konvencionálisabbak voltak. A pénz hatalma mellett a hagyományos értékek szerepe is megmaradt (például a család szentsége, puritán életmód), a gentleman viselkedés az angol polgár egyik legfőbb értéke volt. Ezt mélyítette el és erősítette meg a Viktória-kor (Viktória királynő uralkodása) vallás- és erkölcs központúsága.
Az angol vidéki élet tradicionális szokásai évszázadok alatt szinte semmit sem változtak. A hét utolsó napjának délutánján a ház egy tágas szobájában összegyűlt a család, ahol valamelyik felnőtt részleteket olvasott fel a Bibliából. Később, amikor a XVII. század végétől már újságok jelentek meg a szigetországban, a bibliai történetek helyét átvették a lapokban megjelent folytatásos történetek. Angliában rövid idő alatt jelentős számú újság- és könyvolvasó várta az új és érdekes történeteket.
Szegedy-Maszák Mihály: Kubla kán és Pickwick úr, Magvető Könyvkiadó, Bp., 1982