idealista
Idealistáknak az idealizmus híveit tekintjük. Az idealizmus filozófiai kifejezésköznapitól eltérő értelemben használatos. Az idealizmus köznapi értelemben olyan eszmerendszer, amely a világban közvetlenül nem tapasztalható, nem érzékelhető elvek, eszmék („ideálok”) létezésében és igazságában hisz (például Isteni gondviselés, a társadalom jobbítása, lovagi erények stb.)
belső monológ
A modern epika gyakori közlésformája. Az a technika, amellyel az író a szereplő ki nem mondott gondolatait, érzéseit, képzeteit adja vissza közvetlenül, egyesszám első személyű beszédmóddal.
nyugati civilizáció
A Nyugat-Európában kialakult civilizáció (társadalmi, gazdasági és szellemi műveltség).
determináció
A determináció jelentése oksági meghatározottság.
deklasszálódás
( fr.) Eredeti társadalmi osztályából kiesni, hátrányosabb körülmények közé jutás.
lélektani ábrázolás
Olyan ábrázolás típus, amikor az alkotó nagy hangsúlyt fektet a szereplők és leginkább bizonyos konkrét karakterek belső lelki világának feltárására. Míg a befogadó előtt nyitott könyvként bontakozik ki egy-egy személyiség, addig a mű többi szereplője a félreértések áldozata lehet, mely rendkívül sok konfliktust generál.
karrierregény
A realista epika jellemző műfaji változata: ami a feltörekvő fiatalok érvényesülésének történeteit ábrázolja, s ilyen módon a fejlődésregény egyik változatának is tekinthető.
omnipotens elbeszélő
Mindentudó elbeszélő.
Dante, Alighieri
Dante Alighieri (1265-1321) itáliai költő, filozófus. Élete és szerelme is Firenzéhez kötötte,ám 1302-ben politikai nézetei miatt száműzték Ravennába,ahol meghalt. Legismertebb műveként az Isteni színjátékot (1314-21) tartják számon, melyben a költő megboldogult szerelme, Beatrice után indul az alvilágba, Vergilius kíséretével.
természetes érzelem
Valakinek a természetében, az egyéniségében meglevő, abból fakadó érzelem; magától értődő érzelem.
groteszk
( ol. = grotta, barlang) Esztétikai minőség. Szélsőségesen össze nem illő elemek társítása, amely nevetséges hatást kelt.
novella
(lat.=újdonság) Olyan elbeszélés, rövid prózai írás, mely csak néhány szereplőt vonultat fel. Részletezés nélküli, zárt szerkezetű egységes történet, mely rendszerint meglepetésszerűen, csattanósan zárul.
idealista
Idealistáknak az idealizmus híveit tekintjük. Az idealizmus filozófiai kifejezésköznapitól eltérő értelemben használatos. Az idealizmus köznapi értelemben olyan eszmerendszer, amely a világban közvetlenül nem tapasztalható, nem érzékelhető elvek, eszmék („ideálok”) létezésében és igazságában hisz (például Isteni gondviselés, a társadalom jobbítása, lovagi erények stb.)
fikció
A fikció képzeletbeliség, az irodalmi művek azon része, melyek az alkotó fantáziájának elemei.
miliő-elmélet
Taine, Hippolyte elmélete, mely szerint az emberek megismerése, személyiségük vizsgálata során a három legfontosabb tényező a környezet, a faj és a történelmi pillanat.
regény
Nagyepikai műfaj. Nagy terjedelmű, szerteágazó cselekményű történet, melynek sok szereplője van. A regény virágkorát a 18-19. században élte. Típusai pl. a családregény, a történelmi regény, a kalandregény, ifjúsági regény, fejlődésregény, lélektani regén
felcserélt időrendiség
A regények meghatározó eleme az időrend. Hagyományos (lineáris) időrend esetében az események a cselekmény elindulásától a végkifejletig zajlanak. Ezzel szemben a felcserélt időrend esetében a cselekmény a záró jelenettel indít, amelyre példa Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála című kisregénye is. A mű első fejezetében értesülünk arról, hogy a hivatalnok meghalt, és csak ezután részletezi a költő a szereplő életét. A felcserélt időrend szerepe kettős, hiszen egyrészt hangsúlyozza azt, hogy a költő érdeklődésének középpontjában a halál áll, illetve az olvasó kíváncsiságát is fokozza.
patrónus
Pártfogó; védőszent; kegyúr.
monológ
Magánbeszéd. A dráma azon része, melyben csupán egy szereplő beszél, gondolkodik, s mindezt úgy teszi, hogy a dráma többi szereplője nem szerez tudomást az elhangzottakról, nincs jelen. A monológ előadója érzéseit, gondolatait a közönség előtt feltárja, á
krími háború
1854-től 1856-ig tartó háború. Oroszország jogot formált a törökországi keresztények érdekeinek védelmére, valamint az orosz hadihajók számára a Dardanellák használatára, ezért Törökország, Anglia és Franciaorszkág hadat üzent. A háború Oroszország veresé
szkepticizmus
Görög filozófiai irányzat, mely azt hirdette, hogy a megismerés lehetetlen, ezért le kell mondani róla.
tolsztojanizmus
Lényege, hogy az élet mozgatója a szeretet, az egyszerű ember a legboldogabb. Az elnevezés Tolsztoj, Lev Nyikolajevics orosz elbeszélő, regény- és drámaíró nevéből ered.
cinikus jellem
Olyan jellem, aki semmi más értéket nem tisztel, és minden eszmét és értékrendet kigúnyol, mely nem egyezik a saját elveivel.
kisszerű élet
Az irodalmi művekben a monoton és vontatott életvitelben elevenítik meg az írók a kisszerű élet sajátosságait, mint például Tolsztoj Ivan Iljics halála című regényében a főhős élete.
gyermekirodalom
A hivatásos irodalom és a népköltészet azon műveinek összessége, amelyeket a gyermekek számára írtak vagy dolgoztak át.
kritikus
Olyan személy, aki különbözőstílusú és típusú művek bírálatával, megítélésével, elemzésével foglalkozik. Az álláspontjuk mindig szubjektív. Nem saját maga számára, hanem a közönség számára fejti ki gondolatait, meglátásait. Magyar kritikusok többek között: M. Nagy Miklós, Bakács Tibor Settenkedő, Elek István.
darwinizmus
Charles Darwin ( 1809-1882) angol természettudós elmélete, mely szerint valamennyi növényi és állati faj hosszú fejlődési folyamat során a természetes kiválasztódás útján fejlődött ki.
Byron, Gordon
George Gordon Noel Byron (1788-1824) angol romantikus költő. Életútja során rengeteget utazott, hajózott, mely élmények nagy hatást gyakoroltak költészetére is.
dekadencia
Jelentése: hanyatlás, visszaesés. A formáról,kritikáktól és beteges emberi vonásoktól túltengő alkotói korszak bekövetkezte, mely felváltja a kitisztult és spontán teremtőerő jelenlétét. A hanyatlás korszaka.
Jasznaja Poljana
Jasznaja Poljana Oroszországban található település. A helység mellett található a Tolsztoj család azonos nevű egykori birtoka és udvarháza. Itt született és egy ideig itt élt és alkotott Lev Nyikolajevics Tolsztoj, orosz író, kinek sírja az egyik közeli erdőben található.
tézisregény
Olyan regény, melynek hősei valamely tézist, bizonyításra szoruló tudományos tételt igazolnak vagy cáfolnak életükkel, kalandjaikkal. A tézisregény gyakran kalandregény is. Pl. Voltaire, Jean Francois Marie: Candide.
lélektani folyamat
Olyan érzelmi vonulat, melyet az egyén lélektani átalakulása indít be. Ez az átváltozás pozitív vagy negatív fejlődésmenetet indukálhat, az események, elfojtások és célkitűzések függvényében.
anekdotikus regény
Rövid terjedelmű elbeszélés, mely általában egy szórakoztató, mulattató cselekményszálra épül.
anakronisztikus lét
Múltban élő, a múlt értékeit követő létforma.
mese
Epikai műfaj. Csodás történet, melyek szereplői fantasztikus kalandokat élnek át. Két válfaját különböztetjük meg: a népmesét és a műmesét.
élőbeszéd
Az anekdota rövid terjedelmű, mulatságos történek, melynek elbeszélési módja hasonló az élőbeszédben használatos szófordulatokhoz. A műfaj legjellegzetesebb magyar kedvelője: Mikszáth Kálmán.
történelmi regény
Hosszabb elbeszélő mű, mely a történelem valamely eseményét, vagy szakaszát művészi eszközökkel ábrázolja.
paraszti világ
Parasztokhoz tartozó, tőlük eredő, rájuk jellemző világ, élethelyzet; parasztokból álló közösség, réteg.
babona
A babona vagy hiedelem olyan, a mágikus szemléletből fakadó hitet jelent, amit nem alapoz meg logika vagy tudás.
dzsentri
( ang. gentry=köznemesség) A középkorban az angol köznemesség, később a 19-20. században a tőkés gazdálkodásra áttérő, úgynevezett újnemesség elnevezése. Magyarországon az 1870-80-as évektől az elszegényedő, birtokainak nagy részét elvesztő, de társadalmi
Arany János
Arany János (1817-1882) költő, szülei 10. gyermekeként 14 éves korától már segédtanító, a debreceni kollégium tanulója. 19 évesen vándorszínésznek áll. 1836-39-ig tanári állást gyakorol Nagyszalontán, 1840-től jegyzői posztot tölt be. Felesége: Ercsey Julianna, akitől két gyermeke születik. Mind lírai, mind epikai vonulatokat bejár. Legismertebb művei: Toldi trilógia, Letészem a lantot és a nagykőrösi balladák.
konzervatív eszme
A konzervatív eszme a haladással való szembenállás, a régi eszmékhez való ragaszkodás.
realitás
Valóság, tény, mely a tudatunktól függetlenül létezik.
cinizmus
( gör= kutya) A társadalmi, anyagi, szellemi és kulturális és főként erkölcsi értékeinek részleges vagy teljes elutasításából adódó morális magatartás és szemlélet.
deklasszálódás
( fr.) Eredeti társadalmi osztályából kiesni, hátrányosabb körülmények közé jutás.
pesszimizmus
Borúlátás. Abban való meggyőződés , hogy ami csak lehet, az rosszra fordul, hogy semmi sem sikerül úgy, ahogyan az el van tervezve. A negatív jövőben való hit.
idelaizált figura
Az idealizált figura nem más, mint egy elképzelt hős, egy nem valóságos személy.
ballada
A ballada, a középkorban létrejött lírai műfaj, a dal egyik formája. Jellemzője, hogy három verszak után ugyanaz a versszak (refrén) megismétlődik. Eredetileg énekelték, táncok kíséretére szolgált. Három balladai műfajt különböztethetünk meg, melyek a népballada, vígballada és műballada.
idiotizmus
( gör-lat.) gyengeelméjűség legsúlyosabb foka.
abszurd magatartás
Maga az abszurd szó a valóságtól való elvonatkoztatást jelent, vagyis a személyek olyan jellegű viselkedése, amikor egy teljesen képzelt világba helyezik magukat. Ez a magatartás megjelenik Mikszáth Kálmán: Beszterce ostroma című művében. A műben a főhős egy középkori világba képzeli magát, és életét eszerint formálja.
Don Quijote
Erejét felesleges küzdelmekben elfecsérlő, jószándékú, de nevetséges álmodozó. ( Cervantes fő művének címadó alakja és főhőse.)
drámai novella
Kevert irodalmi műfaj,a novellában a drámaiság elemei keverednek.
Kemény Zsigmond
(1814-1875) Író, publicista, politikus.Jókai mellett a XIX. századi próza legnagyobb alakja. Első nagyobb publicisztikai művében, a Korteskedés és ellenszerei röpiratában (1843) fejti ki politikai nézeteit. Regényírói munkásága az 50-es években bontakozot
lélektani folyamatok
Olyan érzelmi vonulatok, melyek az egyén lélektani átalakulását indítják be, több összetevőből és konfliktusból építkezve. Ez az átváltozás pozitív vagy negatív fejlődésmenetet indukálhat, az események, elfojtások és célkitűzések függvényében.
anekdotikus elbeszélés
A műfaj meghatározó eleme a történet és a szubjektív előadásmód, kitérők, reflexiók, betétek dúsítják a téma kifejtését,
metamorfózis
A metamorfózis kifejezés átalakulást jelent. Biológiai tekintetben az egyedfejlődés lépései alkotják, geológiai vonatkozásban pedig fizikai és kémiai folyamatokban testesül meg. A metamorfózis szilárd fázisú átkristályosodást jelent. Az ilyen módon keletkezett kőzeteket nevezik metamorf kőzeteknek.
zsellér
Jobbágytelekkel nem rendelkező jobbágy; föld nélküli mezőgazdasági munkás.
monomániás alkat
Olyan ember, akire indokolatlan cselekvésekre vezető kóros lelki állapot a jellemző, melyet rögeszmék, kényszerképzetek idéznek elő.
Heltai Jenő
( 1871-1957) Költő, író. Újságíró, majd a Vígszínház ( 1914-1918) a Belvárosi Színház ( 1929) és a Magyar Színház ( 1932-34) igazagatója volt. Korai lírájában és prózájában, kabaréjátékaiban a modern nagyvilági élet könnyed, szellemes ábrázolója. Fő műve:
passzív humanizmus
Nem tevékeny, tétlen humanizmus.
kallódó ember
Olyan személyiség, akinek érdeklődését csak felszínes dolgok kötik le, és nem találja a helyét az életben.
lázadás
Valamilyen eszme, rendszer ellen való szellemi vagy testi küzdelem, mely a nem kívánt körülmények megdöntéséért zajlik.
szuggesztivitás
Ráható, befolyásoló képesség. Képesség, mellyel akaratunkat át tudjuk vinni másokra.
csattanó
Váratlan megoldás, feloldás, mely a mű lezárást és tanulságát is jelentheti egyben.
Rippl-Rónai József
(1861-1927): a modern magyar festőművészet egyik vezéralakja. A francia posztimpresszionisták, az ún. Nabis -csoport tagja. A posztimpresszionista és szecessziós törekvések legjobb magyar képviselője. Művészetét gazdag színvilág, bátran stilizáló vonaljáték, dekorativitás jellemzi. Néhány műve: Nő fehérpettyes ruhában, Ágyban fekvő nő, Öreganyám, Kuglizók, Apám és Piacsek bácsi vörösbor mellett. Az I. világháború után alkotta meg íróportréit (Móricz, Babits, Szabó Lőrinc). Önarcképe 1926-ban az Uffizibe került.
visszatérő motívum
Olyan irodalmi motívum, mely a mű során rendre újra és újra megjelenik.
Négyesy László
Esztéta, irodalomtörténész, egyetemi tanár. Tankönyveit évtizedeket keresztül használták a középiskolákban irodalomtörténet, stilisztika és poétika oktatására. Stilisztikai gyakorlatain sok leendő jeles magyar író, költő részt vett.
Beck Ö. Fülöp
(1873, Pápa - 1945, Budapest) Szobrász. A modern magyar szobrászat és éremművészet egyik úttörője. A párizsi világkiállításon 1900-ban ezüstérmet nyert. 1906-ban Milánóban Grand Prix-t nyert Egyik leghíresebb alkotása a Mikes-emléérem a Nyugat címlapjának
anekdotázás
Erőteljes elbeszélői jelenlétet igénylő előadásmód, gyakran pletyka jelleget ölt és kitérőkkel övezett.
impresszionista ábrázolásmód
A művészt az adott pillanat élménye vezérli és kevés feketét használva a fénnyel variál.
szimbolikus vezérmotívum
Jelképes vezérmotívum.
társadalmi kiszolgáltatottság
Társadalmilag meghatározott (a tárdasadami viszonyoktól függő), más(ok) kényétől, hatalmától való teljes függés.
kaszinó
Társadalmi helyzeten, azonos foglalkozáson vagy politikai nézeteken alapuló zárt társaság – úri kaszinó, klub
Ignotus
( er. Veigelsberg Hugo, 1869-1949) Újságíró, író, költő, kritikus. A Hét írói köréhez tartozott, a Nyugat egyik alapítója.
dezillúzió
A dezillúzió jelentése kiábrándultság, csalódottság.
Gellért Oszkár
Gellért Oszkár (1882-1967) költő, újságíró, szerkesztő. Az 1908-ban indult Nyugat című folyóirat szerkesztőjeként vált ismertté 1933-1939 között, amikor is Babits Mihállyal közösen jegyezték a lapot. Gellért Oszkár 1882-ben született költő és újságíró, fiatalkorában jogi tanulmányokat folytatott. Osvát Ernővel való megismerkedését követően a Pesti Hírlap munkatársa lett. 1920-1940 között pedig az egyik legnagyobb irodalmi és kritikai lap, a Nyugat főmunkatársai közé került.
karrierrista jellem
Olyan személyiség típus, aki élete nagy részét karrierének felépítésével tölti, bármi áron. Kosztolányi Dezső, Édes Anna című regényében ezzel a karakterrel bír: Druma, a fiatal ügyvéd, Vizyék.
kommün
( fr.) A felkelő dolgozó tömegek kormánya Párizsban 1871-ben, amely az első kísérlet volt a proletár diktatúra megteremtésére.
szekptikus magatartás
(gör-lat): hitetlenkedő, mindenben kételkedő magatartás.
Lukács György
Magyar származású marxista gondolkodó, aki nemzetközi tekintélyre tett szert.1945-től Magyarországon ő a filozófiai élet középpontja. 1956-ban Nagy Imre minisztere. Művei pl. a kétkötetes Esztétika és az Ontológia.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)