Hallom Amerika dalátWhitman egyik legismertebb verse a Hallom Amerika dalát (1860). A fő gondolat a hazaszeretet. Az amerikai társadalom értékeinek (szabadság, egyenlőség, demokrácia) bemutatása mellett helyet kap az amerikai emberek életének „felsorolása” (a nyolcféle foglalkozás a teljesség benyomását kelti, a társadalom szinte minden rétegét említi) és az élet szeretetének hitvallása. Az életkori és a nemek szerinti „csoportosítás”, illetve a magánszféra bemutatása szintén a teljesség, az extenzív totalitás szándékából fakad.
A költői küldetéstudat megfogalmazódása mellett Whitman az amerikai nép küldetéséről is ír.
Téli mozdonyMásik híres verse a Téli mozdony című (1876). Az erőtől duzzadó, már-már mitikussá növesztett mozdony a technikai civilizáció dicsőségének jelképeként jelenik meg. Mintegy előképe ez a XX. századi futurista költészet gépeket megéneklő erő- és mozgáskultuszának.
futurizmus : futuro = "jövő" (ol.) szóból; XX. századi avantgárd irányzat, a sebesség, lendület, az erő, a dinamizmus, a technika és a jövő hirdetője; mindennel szemben áll, ami múltbéli vagy a jelen világával kapcsolatos, a modern élet dicsőítését tartja feladatának; a futuristák nézeteiket kiáltványokban (manifesztum) adták közre. Olaszországban és Oroszországban szinte egy időben induló irányzat. Legjelentősebb képviselői: Boccioni, Marinetti, Majakovszkij.