Melyek a Sirály című dráma azon jelenetei, amelyek alapján akár tragédia is lehetne? Hogyan teremti meg az író a drámai feszültséget, és milyen módszerekkel éri el, hogy az események mégsem válnak tragikussá? Melyek azok a mozzanatok, amelyek komikusak, milyen eszközöket alkalmaz a szerző a komikum megteremtésére?
Mi a szerepe Csehov darabjaiban a szolgáknak, paraszti figuráknak? Miben tér el Csehov parasztábrázolása Tolsztojétól, és milyen következtetések vonhatók le az eltérésekből?
Van-e a Sirály című drámában rezonőr? Ha igen, nevezd meg, majd támaszd alá a szereplő mondataival, gondolataival!
Keress a szövegben olyan mondatokat, melyek tolsztoji, dosztojevszkiji hősök gondolatai is lehetnének! Figyeld meg, hogy ki és miért mondja ki ezeket a gondolatokat, s hogy miben különböznek az orosz írók alakjaitól e szereplők!
Elemezd, értelmezd a Sirály című dráma szereplőinek viszonyrendszerét! Milyen okokból következnek be ebben a változások, és milyen hatásuk van a cselekmény későbbi alakulására?
Értékeld, értelmezd a színfalak mögött történteket! Mondj véleményt Csehov drámáival kapcsolatban a színfalak mögötti történések cselekménybeli funkciójáról, nézőre, olvasóra gyakorolt hatásáról!
Keress a Sirály szövegéből olyan mondatokat, melyek segítik a cím értelmezését!