Számlálgatom (1889) A vers témája a halál, a költemény komor alaphangulatát azonban feloldja az életvágyat kifejező zárlat. A csüggedés, fájdalom és a bánat, saját eltékozolt és megvalósítatlan reményei keltette szomorúság készteti a költőt, hogy a lírai önvallomás személyességét könyörgő, esdeklő formulával zárja.
Ez a kései dal a ritmusújítás talán legpontosabb igazolása. A Számlálgatomrímes időmértékes verselésű, jambikus lejtésű vers, rímképlete: aabba. Rímei általában tiszta rímek. Zeneiségét elsősorban annak köszönheti, hogy az 5 versszaknyi költemény 96 szavának több mint a fele (50) egyetlen szótagból áll, míg a leghosszabb szó is csupán 4 szótagú. A szóállomány rövidsége a lendületesség benyomását kelti, a vers zeneisége elsősorban ebből fakad. Intenzitásnövelő és zenei eszköz az alliteráció is.
Reviczky verseinek zenéjét az a melankolikus, pesszimista élethangulat befolyásolja, amely egész életét áthatotta. Ugyanakkor a „humor-filozófia” megbocsátó szelíd hangjai is belevegyülnek sorainak lágy ritmusába. A versek hangulata, hangneme elégikus jellegű. Ezek közül talán a legsikerültebb az 1883-ban született Magamról című költemény.