parafrázis
Valamely mű tartalmának nem szó szerinti, hanem saját szavakkal történő felidézése, elmondása. Mindez akaratlanul is magyarázatot, a mű értelmezését rejti magában.
himnusz
( gör.= dicséret ) Költői és liturgikus műfaj. Az óda egyik válfaja. Valamely eszmét, nemzetet stb.. magasztaló lírai mű.
nemzethalál
A magyar irodalomban a Mohácsi csatára (1526) emlékeztető motívum.
nemzethalál
A magyar irodalomban a Mohácsi csatára (1526) emlékeztető motívum.
leoninus
Rímes disztichon vagy hexameter, melyben vagy a sorvégek csengenek össze, vagy a sorok közepe és vége rímel. A kifejezés Leo középkori költő nevéből ered.
herderi jóslat
Johann Gottfried Herder jóslata szerint a magyarokra nemzethalál vár, mind társadalmilag mind nyelvi szinten. A felhívás a magyar kulturális élet szereplőit dacos ellenállásra sarkalta.
Toldy Ferenc
Irodalomtörténész, kritikus. 1837-től az Athenaeum című folyóiratot szerkesztette Bajza Józseffel és Vörösmarty Mihállyal.
klasszicizmus
Az ókori görög és római irodalmat, művészetet mintául választó és azt követő művészeti és stílusirányzat a XVII-XVIII. Században.
népiesség
Művészi ábrázolási módszer, mely a mondanivalót népi sorsokon, alakokon, népi szimbolikán keresztül fejezi ki. Az ábrázolás során a népköltészet hagyományos formai és tartalmi elemeit használja fel.
radikalizmus
Politikai irányzat, mely célja a polgári demokratizmus megteremtése és megvédése. A 19. század első felében Nyugat-Európában alakult ki.
nemzettudat
Egy nemzethez való tartozás tudata. (Nemzet: történelmileg kialakult tartós emberi közösség, melyet közös nyelv, közös terület és gazdasági élet s a kultúrában megnyilvánuló közös lelki sajátosságok tartanak össze. )
Csapó Etelka
Petőfi Sándor (1823-1849) romantikus író 1844-ben ismerkedett meg Csapó Etelkával, de szerelmük nem teljesedhetett be, ugyanis 1845-ben, 15 éves korában Etelka meghalt. Vitatott kérdés, hogy Petőfi Etelkába volt-e szerelmes, vagy magába a szerelembe.
almanachlíra
A XIX. század elején divatos, különösen a nők körében kedvelt szépirodalmi gyűjteményes kötetekben( évkönyv, zsebkönyv) megjelent költői alkotások összessége.
programvers
Olyan vers, mely középpontjában társadalmi, vallási, erkölcsi, politikai stb. nézetek egyértelmű költői eszközökkel való kifejezése áll. Pl. Radnóti Milkós: Mint a bika, Horatius, Quintus Flaccus: Ars poetica.
liberalizmus
XVII.-XVIII. századi eszmei áramlat, melynek legfontosabb eleme: az egyén szabadságának hirdetése. A későbbiekben különböző irányzatai bontakoztak ki, többek között: politikai-, gazdasági- vagy éppen neoliberalizmus. Legfőbb képviselői: John Locke, Adam Smith, John Stuart Mill.
népiesség
Művészi ábrázolási módszer, mely a mondanivalót népi sorsokon, alakokon, népi szimbolikán keresztül fejezi ki. Az ábrázolás során a népköltészet hagyományos formai és tartalmi elemeit használja fel.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)