- Irodalom - 10. osztály
- Líra
- A felvilágosodás magyar költészete
- 8 téma
- 3 foglalkozás
líra
Műnem, mely érzelmeket, hangulatokat, gondolatokat fejez ki verses formában. Fontos jellemzője a személyesség.
Mária Terézia
III. Károly lánya. Habár trónralépését Magyarországon és az örökös tartományokban apja már előkészítette, trónját csak súlyos küzdelmek árán tudta megszerezni . Uralkodására a felvilágosodott abszolutizmus elve volt jellemző.
testőrírók
A 18. században Bécsben Mária Terézia által alapított magyar testőrség azon tagjai, akik (a felvilágosodás eszméivel megismerkedve) nagy mértékben hozzájárultak a magyar irodalom újjáteremtéséhez.
Bécs
Bécs városa Zrínyi Miklós életének egyik szakaszához köthető, hiszen a költő a városi iskolában tanult, ezután került Nagyszombatra.
Barcsay Ábrahám
( 1742-1806) 1762-ben szülei halála után a bécsi magyar testőrség tagja lett s itt Bessenyei írói köréhez tartozott. Részt vett a megélénkülő erdélyi politikai életben, a Martinovics-per után rövid időre letartóztatták. Költeményei jórészt barátaihoz (Be
Révai Miklós
Nyelvész, költő. Az első rendszeres magyar stilisztika szerzője, a magyar nyelvtudomány kiemelkedő alakja. Ő a régi magyar irodalom egyik első kutatója és kiadója. Műve pl. A magyar alagyáknak I. könyvek.
Rájnis József
Jezsuita szerzetes, tanár, majd világi pap. Baróti Szabó Dávid és Révai Miklós mellett az úgynevezett klasszikus triász tagja. Hozzájárult az antik versmérték meghonosításához a magyar költészetben.
Baróti Szabó Dávid
(1739-1819) Költő. Batsányival és Kazinczyval együtt 1787-ben Kassán megalapították a Magyar Museumot (1788-1793), mely az első önálló magyar nyelvű folyóirat. A magyarországi klasszikus verselés egyik legnagyobb alakja.
Földi János
( 1755-1801) Orvos, természetbúvár, nyelvtudós és költő. Csokonai barátja, Fazekas Mihály sógora. Nagy természettudományi munkájának csak az állatrendszertant tartalmazó első része készült el. A Debreceni Grammatika az ő kéziratos Magyar Nyelvkönyv c. nye
Szerb Antal
Író, műfordító, irodalomtörténész. 1921-től a Nyugat című folyóiratban jelentek meg írásai. 1933-tól az Irodalomtudományi Társaság elnöke. Fő művei pl. Magyar irodalomtörténet (1934), A világirodalom története (1941)
Himfy-versszak
A magyar ütemhangsúlyos verselés egyik nevezetes versformája. Kisfaludy Sándor ebben a formában írta Himfy-szerelmei című versfüzérét. A kis Himfy 7 vagy 8 szótagos sorból áll, rímképlete ababccdd. A nagy Himfy-strófa 12 soros, ababcdcddeeff rímképletű.
Kisfaludy Sándor
(1772-1844) Költő. Szegedy Róza iránti szerelme ihlette a kétrészes Himfy szerelmei című versfüzérét, melynek első része, A kesergő szerelem (1801) egy csapásra a nemesi kúriák kedvelt olvasmánya lett. A második rész, A boldog szerelem 1807-ben jelent me
humanizmus
humanizmus=1. A reneszánsz korának filozófiai-szellemi irányzata (XIV—XVI. század), az itáliai polgárság értelmiségi gondolkodásmódja, középpontjában az ember, az emberi egyéniség, illetőleg az egyéniség önmegvalósítása áll; 2. általános értelemben az emb
versciklus
Valamilyen szempontból összetartozó versek sorozata. Pl. Petrarca, Francesco Daloskönyve, illetve Balassi Bálint Júlia-versei ilyenek.
józan ész
Olyan hit vagy világértelmezés, mely valós ismeretekre támaszkodik. Alapja a közös tapasztalat, mely a világ eseményeit, történéseit összefüggésbe hozza és feltárja annak rétegeit.
racionalizmus
Felfogás, mely a józan emberi ész elsődlegességét hirdeti. A világ megismerésében fontosabbnak tartja az értelmi tényezőt, mint az érzéki tapasztalást.
körmondat
művészien szerkesztett többszörösen összetett mondat. A klasszikus körmondatban az előkészítő rész a legtöbbször párhuzamokból áll, és a záró rész a gondolat teljes (logikai-érzelmi) kifejlődését tartalmazza.
vátesz
Költő, aki a jövőbe lát, a jövő eseményeit sejti, hirdeti.
felvilágosodás
Művelődéstörténeti korszak, s annak szellemi mozgalma. Célja a polgári társadalom megteremtése. A 18. század egészét áthatja.
a francia Enciklopédia
A Nagy Francia Enciklopédia a felvilágosodás korának legjelentősebb szellemi terméke. Olyan neves filozófusok és tudósok vettek részt a létrehozásában, mint D'Alembert, Diderot, Voltaire, Rousseau, Montesquieu. A szerzők célja egy olyan tudásbázis létrehozása volt, amely az addigi világról szerzett összes ismeretanyagot tartalmazza a tudomány minden területéről.
nyelvújítás
A 19. században fellépő törekvés arra, hogy a magyar nyelvet megújítsák, változtassanak rajta, mivel szókincse elmaradott. A nyelvújítók élén Kazinczy Ferenc állt.
Helvetius, Claude Adrien
Claude Adrien Helvétius (1715 – 1771) francia filozófus volt. A francia felvilágosodás legnagyobb szellemi termékének, az Enciklopédiának egyik szerzője.
idill
( gör. ) Költői műfaj. Eredetileg többnyire pásztorokról szóló rövid, verses drámai életkép ( eidüllion) . Később az elnevezést a bukolika lírai és epikai alkotásaira is kiterjesztették, s az újkorban a prózai életképeket is idilleknek nevezték.
Orpheus
(v. Orfeusz): kiváló dalnok az ókori görög mitológiában, aki énekével megszelídítette a vadállatokat, sőt megindította még a fákat és a sziklákat is (a költészet és a zene varázsos erejének megtestesítője).
Paul Henry Thiry, Holbach bárója
, Paul Henri Dietrich ( 1723-1789) Német származású francia naturalista-ateista filozófus, a felvilágosodás képviselője. A francia enciklopédia kémiai és fiziológiai cikkeinek nagy részét ő írta. Fő műve: A természet rendszere ( 1770)
racionalizmus
Felfogás, mely a józan emberi ész elsődlegességét hirdeti. A világ megismerésében fontosabbnak tartja az értelmi tényezőt, mint az érzéki tapasztalást.
Árkádia-pör
Irodalmi -per a XVIII. században. Kazinczy Csokonainak írott sírfelirata ( „Árkádiában éltem én is”) kapcsán robban ki. Kazincy „árkádia” szó jelentését a görög hagyományok szerint, a idilli boldogság helyszínét jelentette. Ellenfelei pedig a szót kietle
felvilágosodás
Művelődéstörténeti korszak, s annak szellemi mozgalma. Célja a polgári társadalom megteremtése. A 18. század egészét áthatja.
szentimentalizmus
A felvilágosodás művészeti irányzata; nagyfokú érzelmesség és érzékenység jellemzi, az irracionális szféra előtérbe kerülése készíti elő a romantika korát; a XVIII. század második felének a klasszicista ízléssel szembeforduló az érzelmek felszabadulását h
amorett
( ol. ) A képzőművészetben a szárnyas gyermek alak elnevezése
anakreontika
v. anakreóni költészet, az XVIII. század végi XVIII. század eleji dalköltészet egyik típusa. Mintájának tekinti elsősorban a görög Anakreón, a latin Horatius és a perzsa Háfiz költészetét. Fő témái: szerelem, bor, kellem.
petrarkizmus
A romantika koráig tartó európai áramlat, melynek alapja Petrarca, Francesco szerelmi lírája és latin nyelvű epikai művei. Petrarca, Francesco követői, utánzói nem csak a híres előd témáit, hanem szerkesztésmódjait, versformáit is átvették.
reformkor
A magyar történelem 1825-től 1848 tavaszáig tartó korszaka. A reformkor eszméinek képviselői a polgárok és a haladó gondolkodású nemesség közül kerültek ki. Felismerték az addig uralkodó feudális rendszer elavultságát, hibáit, és a modern gazdaság megtere
asszociáció
( lat. ) társítás, egyesítés, képzettársítás.
aforizma
gr. körülhatárolás. meghatározás)Tömören megfogalmazott, általános érdekű állítás, bölcs mondás:pl.“Aki keveset gondolkodik, sokat téved.”( Leonardo Da Vinci)
pamflet
Publicisztikai műfaj. Személyeskedő jellegű vitairat, mely sokszor gúnyos, durva hangú. A 18. századi angol és francia irodalomban különösen kedvelt.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)