preromantika
A romantikát (a 19. században Európában elterjedt irányzatot, mely a szabadjára engedett képzelet és az érzelmek, ösztönök elsődlegességét hirdette) megelőző, azt előkészító kor.
Osszián
Kelta bárd, a kelta-ír-skót mondavilág legendás költője. Nevét Európa-szerte James Macpherson tette ismertté. Először 1760-ban jelentetett meg egy 15 versből álló gyűjteményt, majd később a Fingal és a Temora című angolra átültetett romantikus prózai epos
Macpherson, James
Skót származású angol költő. Az Osszián költeményei szerzője, melyekről azt próbálta elhitetni, hogy azok a kelta-ír-skót mondavilág legendás költőjének, Osssziánnak a 4. század óta szájhagyomány által megőrzött művei.
líra
Műnem, mely érzelmeket, hangulatokat, gondolatokat fejez ki verses formában. Fontos jellemzője a személyesség.
Goethe, Johann Wolfgang von
Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832),német származású író, költő, aki a barokk nagyepikai műfajának egyik legjelesebb képviselői közé tartozott. A Faust írójaként vált híressé a nagyvilágban.
Sturm und Drang
Ném.=roham és törekvés. A német irodalom 1770-től kezdődő híres korszaka, melyre leginkább az ifjú Goethe, Johann Wolfgang és Schiller, Friedrich tevékenysége jellemző.
panteizmus
(gör-lat): az istent a természettel azonosító, a természet felett álló isten létezését el nem ismerő filozófiai irányzat.
románc
Az epika és a líra harárterületén elhelyezkedő műfaj. Elbeszélő költemény, verses, balladaszerű alkotás. Pl. Petőfi Sándor: Falu végén kurta kocsma.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)