- Irodalom - 10. osztály
- Epika
- A romantika - A magyar romantika
- 6 téma
idill
( gör. ) Költői műfaj. Eredetileg többnyire pásztorokról szóló rövid, verses drámai életkép ( eidüllion) . Később az elnevezést a bukolika lírai és epikai alkotásaira is kiterjesztették, s az újkorban a prózai életképeket is idilleknek nevezték.
Vörösmarty Mihály
Költő, drámaíró. A magyar reformkori irodalom egyik legjelentősebb alakja. A Tudományos Gyűjtemény és szépirodalmi melléklete, a Koszorú szerkesztője lett. Felesége Csajághy Laura. Művei pl. Csongor és Tünde (1831), Zalán futása (1823), Szózat (1836).
eposzparódia
A téma kisszerűségén, az eposzi kellékek paródiáján alapuló műfaj, nevetséges, komikus hatás kiváltása a célja (Petőfi: A helység kalapácsa) Petőfi műve felfogható eposzparódiának, de egyúttal a korabeli irodalom (lírai költészet) fennkölt, finomkodó, dag
nemezis
A kifejezés Nemeszisz, a bosszúállás görög istennőjének nevéből ered, és a bosszúálló sorsot, a büntető igazságot jelenti.
I.Rákóczi György
( 1593-1648) Erdélyi fejedelem. Rákóczi Zsigmond fejedelem fia. 1630. november 26-án a segesvári országgyűlés választotta fejedelemmé. Svéd, francia szövetségesként részt vett a harmincéves háborúban is. 1643-ban, a linzi békekötéskor a hét tiszai vármegy
aktív romantika
Az aktív romantika a romantika (18-19. századi stílusirányzat) egyik ága, melynek képviselői bár tisztában voltak a világ romlott mivoltával, mégis bíztak a javulás lehetőségében. Ezzel a felfogással bíztatták alkotásaikban saját magukat, az olvasókat és a reformereket. Magyar képviselői: Petőfi Sándor, Arany János
Szilágyi István
Író, nyelvész. Debrecenben Arany János tanulótársa volt, majd a híres író, költő szülőhelyén, Nagyszalontán dolgozott iskolaigazgatóként. Műve pl. A római irodalomtörténet rövid vázlata.
Szépirodalmi Figyelő
Arany János szerkesztésében 1860-62 között megjelent esztétikai, kritikai és szépirodalmi hetilap volt. Heckenast Gusztáv adta ki. Folytatása a Koszorú volt.
Ercsey Julianna
Arany János (1817-1882) magyar költő felesége, akitől két gyermeke született: Juliska és László.
Magyar Tudományos Akadémia
A Magyar Tudományos Akadémia vagy röviden MTA tudományos köztestület, amelynek fő feladata a tudomány művelése, a tudomány eredményeinek terjesztése, a kutatások támogatása és a magyar tudomány fejlesztése. Tényleges működését az Akadémia 1830-ban kezdhette meg, az 1870-es években pedig már a tudományos életben központi szerepet játszott.
népballada
A népköltészet körébe tartozó ballada. A középkor végén jelent meg, a legrégibb feljegyzések a 15. századból valók. Csak énekelt formában élt, csoportos énekben éppúgy, mint külön előadók ajkán. Gyakori formai vonása a sor- és versszakismétlés; sajátos balladai formája az ismétlésnek a strófaismétlő szerkezet: egy teljes versszak ismétlődik olyképpen, hogy a balladai cselekmény menetét egy-egy szó, részlet v. név felcserélése adja. A ballada Európa közös népköltési műfaja: témái, stílussajátságai a nemzeti határokon túl terjednek (a többszörös szeretőgyilkos története pl. 13 nemzeti nyelven ismeretes); terjedelemben, hangnemben a lírai és drámai elemek jellegére nézve különbségek is vannak az egyes nemzeti balladatípusokban (a skandináv balladákban pl. sok a hősi-tündéries elem). A népballadák iránti érdeklődés a romantika korában bontakozott ki legerősebben.
polifónia
(gör): önálló dallamvezetésű szólamokon alapuló többszólamúság.
Pál apostol
Apostol. Mestersége a sátorkészítés. Kezdetben a keresztények üldözője, majd, miután Krisztus megjelent előtte, a keresztény vallás buzgó terjesztője lett.
Laborfalvi Róza
Színművésznő. Kezdetben a Várszínház, majd a Nemzeti Színház színésze. 1848-ban Jókai Mór felesége lett, ő szerzett férjének menlevelet a világosi fegyverletétel után.
Tisza Kálmán
1875 és 1890 között hatalmon lévő miniszterelnök. A Monarchia feltétlen támasza.
Bach-korszak
Magyarországon a szabadságharcot követő évtizedet ( 1849-1859) nevezik így.
adoma
csattanóval végződő, rövid vidám történet. Általában nem valóságos személyeket, hanem elvont típusokat szerepeltet. (pl. furfangos paraszt, ravasz kereskedő) A magyar irodalomban főként a XIX. században népszerű, legjelesebb képviselői: Jókai Mór, Mikszát
anekdotikus
Anekdotákkal átszőtt elbeszélés, történet
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)