- Irodalom - 10. osztály
- Epika
- A felvilágosodás - Az angol regény
- 4 téma
racionalizmus
Felfogás, mely a józan emberi ész elsődlegességét hirdeti. A világ megismerésében fontosabbnak tartja az értelmi tényezőt, mint az érzéki tapasztalást.
Grub Street
A londoni bohém újságírók által lakott utca nevére utal. A kifejezés lefordítása azért problematikus, mert Londonon kívül más európai nagyvárosban nincs olyan fizikailag meghatározható terület, ahol az underground irodalom művelői élnek. A franciában a „G
röpirat
Közérthető nyelven megfogalmazott sajtótermék, mely terjedelme 1-2 laptól 40-50 oldal lehet. A röpirat olvasóját valamely politikai, társadalmi, stb. kérdésben igyekszik meggyőzni.
homo economicus
( lat.+gör) A gazdasági érdekből cselekvő, a haszon elve által vezetett ill. a gazdasági kérdések iránt fogékony embertípus.
prakticitás
Gyakorlatiasság, olyan felfogás, mely a gyakorlati célokat az elvi szempontok fölé helyezi.
pamflet
Publicisztikai műfaj. Személyeskedő jellegű vitairat, mely sokszor gúnyos, durva hangú. A 18. századi angol és francia irodalomban különösen kedvelt.
kalandregény
A regény kezdő és végpontja adott. A kezdőpont: a főhőst kimozdítják addigi állapotából, végpont: felkötik vagy megjavul. Közte tetszőlegesen növelhető számú, egymással nem, vagy alig kauzális viszonyban levő epizódok, kalandok sorozata. A történetek sorá
Examiner
Tory párt eszméit képviselő hetilap, melynek egy ideig Jonathan Swift ír szatirikus író volt a főszerkesztője.
Swift, Jonathan
Angol regényíró és költő. Az angol klasszicizmus legnagyobb prózaírója, a világirodalom méltán közkedvelt szatírikusa. Kapcsolatba került Temple, Sir William visszavonult, nagy műveltségű politikussal, aki nagy hatással volt rá. Művei pl. Gulliver utazésa
Anna királynő
Angol királynő, aki 1713-ban Jonathan Swift szatirikust a dublini Szent Patrick székesegyház főesperesévé nevezte ki.
nyihahák
Gullivert negyedik útja a bölcs lovak, a nyihahák országába vezette, ahol az emberhez hasonló ocsmány vadakat, a jehukat tartják elzárva. Itt érezte csak igazán jól magát, és hazatérve nehezen illeszkedett vissza az emberek társadalmába.
eszmeregény
A regény egyik fajtája. Ellentétben a tézisregénnyel az eszme a hősök sajátjává válik, szüntelen változásban, módosulásban van, s nemcsak az eszme irányítja a hősöket, hanem a hősök is alakítják, formálják az eszmét.
jehu
Johnatan Swift hőse Gulliver utazásai során elérkezik egy emberekhez hasonló, kisszerű lények földjére, akiknek ez a neve.
groteszk
( ol. = grotta, barlang) Esztétikai minőség. Szélsőségesen össze nem illő elemek társítása, amely nevetséges hatást kelt.
karikatúra
( ol) Torzkép, gúnyrajz. A jellegzetes vonásokat szándékosan, túlzó módon, torzítva ábrázoló gúnyos célzatú mű, általában rajz.
államregény
Az ideálisnak tekintett társadalmi-állami berendezkedést ábrázoló mű, fáként a XVII-XVIII. században gyakori műfaj.
Liliput
Jonathan Swift (1667-1754), ír szatirikus író Gulliver utazásai című regényében szereplő, aprócska emberek által lakott állam. Berendezkedése monarchikus, egy császár irányítja.
utaztató regény
Más néven pikareszk. Jellemzője, hogy hőse állandó kalandok, utazások folyamán felnőtté érik. E fejlődésben fontos szerepe van a legalsó néprétegek életét meghatározó nyers és kegyetlen valóság tapasztalatainak. Az utaztató regény tehát realisztikus, hang
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)