- Irodalom - 10. osztály
- Epika
- A felvilágosodás - A magyar felvilágosodás
- 4 téma
Kelemen László
( 1762-1814) Karakterszínész, a magyar hivatásos színjátszás alapító igazgatója, műfordító.
Rát Mátyás
Újságíró. A pozsonyi Magyar Hírmondó, az első magyar nyelvű újság első szerkesztője. A lap 1780-1783-ban jelent meg.
Mária Terézia
III. Károly lánya. Habár trónralépését Magyarországon és az örökös tartományokban apja már előkészítette, trónját csak súlyos küzdelmek árán tudta megszerezni . Uralkodására a felvilágosodott abszolutizmus elve volt jellemző.
Kármán József
(1769-1795) Író, szerkesztő. A szentimentalista magyar próza legjelesebb képviselője.1794-95-ben alapította az Uránia című folyóiratot, minden műve ebben jelent meg. A Nemzet csinosodása című tanulmánya a nemzeti irodalom eredetiség-követését, valamint a
Sigray Jakab
Gróf, a magyar jakobinus mozgalom egyik vezetője. A felvilágosodás híve. A jakobinusok elleni perben elítélték, a mai Vérmezőn lefejezték.
Magyar Hírmondó
A Magyar Hírmondó volt az első magyar nyelvű hírlap, 1780. január 1-én indult és megszűnését követően egy másik azonos néven induló lap követett. Alapítója Rát Mátyás evangélikus lelkész volt. Ez volt az első olyan magyarul szerkesztett újság, amely a napi eseményeken kívül tudományos, és különösen statisztikai és gazdasági vonulatú cikkeket is megjelentetett. A hírlap a felvilágosodás szellemi mozgalmának köszönhető.
jozefinizmus
II. József német-római császár, magyar-cseh király ( 1780-1790) nevéből származó kifejezés. II. József reformpolitikájának összefoglaló elnevezése, szűkebb értelemben az ettől nehezen elválasztható egyházpolitika, amelynek célja az egyház hatalmának korlá
Martinovics Ignác
A magyar jakobinus mozgalom vezetője. A rendőrség 1794. Július 24-én fogta el Bécsben. Halálra ítélték és 1795. május 20-án a mai Vérmezőn kivégezték.
Magyar Museum
A Magyar Museum irodalmi folyóirat volt a 18. század végén. Az első jelentős magyar nyelvű folyóirat, melyet Kazinczy Ferenc, Baróti Szabó Dávid és Batsányi János közösen szerkesztett. A lap először teremtett lehetőséget magyar nyelvű szépirodalmi művek sajtóban való közzétételére.
Révai Miklós
Nyelvész, költő. Az első rendszeres magyar stilisztika szerzője, a magyar nyelvtudomány kiemelkedő alakja. Ő a régi magyar irodalom egyik első kutatója és kiadója. Műve pl. A magyar alagyáknak I. könyvek.
Erdélyi Magyar Színjátszó Társaság
Az 1790-es években, Kolozsváron, Aranka György és Wesselényi Miklós támogatásával megalakult színjátszó kör.
Baróti Szabó Dávid
(1739-1819) Költő. Batsányival és Kazinczyval együtt 1787-ben Kassán megalapították a Magyar Museumot (1788-1793), mely az első önálló magyar nyelvű folyóirat. A magyarországi klasszikus verselés egyik legnagyobb alakja.
II.József
( 1741-1790) Német-római császár és cseh-magyar király. ( 1780-90) Mária Terézia fia. A felvilágosult abszolutizmus szellemében folytatott reformpolitikáját jozefinizmusnak nevezték el. A katolikus egyházat az ellenőrzése alá vonta, feloszlatta a szerzet
testőrírók
A 18. században Bécsben Mária Terézia által alapított magyar testőrség azon tagjai, akik (a felvilágosodás eszméivel megismerkedve) nagy mértékben hozzájárultak a magyar irodalom újjáteremtéséhez.
Csokonai Vitéz Mihály
( 1773-1805) Költő. Szatírikus művekkel kezdte pályáját. Legsikerültebb elbeszélő költeménye a Dorttya, avagy a dámák diadala a fársángon. ( 1799) Kiemelekdőek népies zsánerképei és helyzetdalai. Életműve a magyar felvilágosodás korának kimagasló költői t
komikus eposz
Komikus eposz, az eposzi kellékeket felvonultató, de ellentétes hatást kiváltó, komikus szituációt megjelenítő alkotás, kisszerű tárgy, téma ábrázolásakor az eszközök parodisztikus szerepet kapnak.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)