A megnövekedett olvasásigényt a nagy példányszámban megjelenő újság- és az olcsó könyvkiadás igyekezett kielégíteni.
A XVIII. század elején Londonban egész iparággá nőtt az újságírás és a könyvkiadás. A Grub Sreet1 nemzedék tagjai alkotják az első újságíró-generációt, akik már csak az irodalomból és az irodalomnak élnek. A közízlést kiszolgáló újság mellett azonban megszületik az igényesebb változat is, a review, a folyóirat őse. A két leghíresebb ezek közül a Joseph Addison (e. ediszn) és Richard Steele (e. sztíl) által szerkesztett The Tatler (e. tetlör – Társalkodó, 1709–1711) és a Spectator (e. szpektétör – Figyelő, 1711).
Grub Street: London „sajtónegyedének” elnevezése, könyv- és hírlapkiadók utcája, a környező kávéházak és sörkimérések asztalainál gyülekeztek a szerzők, szerkesztők, kiadók és kritikusok.
publicisztika: "nyilvános, közérdekű" (lat.) szóból; újságírás; műfaji gyűjtőnévként is használatos kifejezés (cikk, glossza, tárca, esszé, kommentár stb.); lényegében az igényes stílusú és szellemiségű írásokat sorolhatjuk ide, kapcsolódhat aktualitás eseményekhez, de erkölcsi, etikai kérdéseket, általános érvényű problémákat is kifejthet.