A XVIII. század második felében jelentős változások mentek végbe a magyar költészetben. A szellemi megújulás igénye szemléletváltozást hozott, illetve a poétai technika megújításának szándéka vezette az újító nemzedéket.
Mária Terézia 1760-ban állította fel a Magyar Királyi Testőrséget. Tagjai közül verbuválódott a felvilágosodás magyar irodalmának első nemzedéke. A bécsi testőrírók közül Bessenyei György, a szellemi vezér bontakozó költészete adott inspirációt társainak. Bessenyei körének, a magyar felvilágosodás első költőnemzedékének tagja közül Orczy Lőrinc, Báróczi Sándor, Barcsay Ábrahám volt a legkiválóbb.
A magyar és erdélyi nemes urak közt is találni versírással foglalkozókat. A legegyedibb talán Fekete János erdélyi nemes, aki levelezésben állott Voltaire-rel. Igaz, verseinek színvonala nem mérhető a felvilágosodás nagy nemzedékének mértékével, mivel azonban költeményei mellé mindig küldött a borkedvelő Voltaire-nek néhány üveg jó tokaji bort, nem maradt el a kedvező kritika.
Megváltozott a költészet és a befogadók, olvasók viszonya is. A líra helyet követelt magának a vidéki kúriák és a városi polgárok könyvespolcain. A magyar nyelvű költészet széles körben terjedni kezdett. A korai szárnypróbálgatások után egyre tudatosabb költői programok és életművek jelezték, hogy a líra nem akar elmaradni az epika és a dráma korszerűsége mögött.
A lírai költészet megújítása, hasonlóan az epikához, egybefonódott a nemzeti üggyel és a polgárosodással. A haza és haladás politikai és társadalmi reformját igénylő programot részben a felvilágosodás korának költészete készítette elő, a nemzeti nyelv pallérozásának feladatában pedig elsőrendű feladatot vállalt.
Bíró Ferenc: Báróczi Sándor és a testőrírók, Balassi Kiadó, Bp., 1995 (In: Bíró Ferenc: A felvilágosodás korának magyar irodalma).
Csetri Lajos: Folytonosság és változás a felvilágosodás kori magyar irodalomban, Kossuth Egyetemi Kiadó, Debrecen, 1996 (In: Debreczeni Attila (szerk.): Folytonosság vagy fordulat).
Mezei Márta: Felvilágosodás kori líránk Csokonai előtt, 1974.