A regény diadala: A XVIII. századi európai irodalom talán legnagyobb alkotása az angol regény. Az újkori vagy polgári regény születése egybeesett a század első felében kibontakozó felvilágosodással, a racionalizmus hőskorával, ugyanakkor a klasszicista ízlés időszakával is. A megváltozott írói és olvasói igényeknek, valamint a polgári életforma ízlésének megfelelően alakult újjá a prózairodalom.
Polgári olvasóközönség: A regény- és a prózairodalom közönsége a városlakó polgár, a nem túlságosan művelt, de az alapvető ismeretekkel rendelkező és új, elsősorban praktikus ismeretekre éhes olvasóközönség. S ahogyan a gazdaság a városiasodás következtében a tömegtermelésre állt át, úgy az irodalom is – ha meg akart felelni a kor kihívásának, kénytelen volt a szélesebb közönség ízlését is kielégíteni. Korábban az írók vagy az előkelők, vagy a mecénások támogatását élvező, szegényebb származásúak emberek voltak. A polgárosodás és az irodalmi termelés alapvetően megváltoztatta ezt a helyzetet. De nemcsak az írók személye, társadalmi helyzete, majd megítélése változott meg, hanem a művek témája, stílusa és hatása is. Az előkelő támogatót dicsőítő költemény helyett a jó üzleti vállalkozást sejtető, népszerű és divatos prózairodalom vette át a vezérszerepet.
Elidegenedés: Ugyanakkor megfigyelhető egyfajta elidegenedés is az író és az olvasóközönség közt. A költészet ugyanis megtartotta előkelőségét, a hamar népszerűséget szerző prózaírókkal szemben a költők egyre távolabb kerültek a közönségtől.
Megindult az irodalom polarizációja: a közönségigényt kielégítő termelők és a költészet autonomitását hirdető, elsősorban saját gondolat- és érzésvilágukat előtérbe helyező költők között egyre szélesebb lett a szakadék. „A XVIII. század végére költő és olvasó elidegenedését még egy tényező erősítette: az ipari forradalom. A technika és a város térhódításával átalakult az ember környezete, s az évezredek óta megszokott táj a költők szemében megkülönböztetett szépségűvé, sokszor már visszasóvárgottá vált.” (Szegedy-Maszák Mihály)
Szenczi Miklós-Szobotka Tibor-Katona Anna: Az angol irodalom története, Gondolat, Bp., 1972
Voinovich Géza : Az angol irodalom története, Bp., 1926
Szerb Antal: Az angol irodalom kis tükre, Bp., 1929