A MIDI formátum
A MIDI, (Musical Instruments Digital Interface) szabványos zenei szintetizátor-leírónyelv és adatátviteli protokoll. A MIDI hangkódolás nem mikrofonon felvett analóg hang digitalizált és tömörített állományain alapszik, hanem a hangszert és a megütött billentyűt jelöli meg (tehát ének kódolására pl. alkalmatlan); A MIDI reprodukálásnál nem digitális/analóg konverzió, hanem hangjegy/hang átfejtés történik hangtáblázatok segítségével. Az így kódolt zene rendkívül kevés tárhellyel és átviteli kapacitással beéri, az Interneten ezért egyszerűen terjeszthető. A hangkártyákon is megtaláljuk a MIDI hangok előállítására használt eszközt, amely frekvenciamoduláció segítségével hangmintákból állítja elő a hangokat.
A szintetizátor zenei hangok mesterséges előállítására alkalmas elektronikus eszköz.
A szintetizátorok a hangok előállítását különböző módon végzik. Az egyik módszer a frekvenciamoduláció. Ebben az esetben az információt úgy ültetik a hordozóra, hogy annak frekvenciáját változtatják a moduláló jelnek megfelelően. Ez a megoldás hangkártyák esetében a leggyakoribb.
A MIDI és WAV közötti különbség
A MIDI és WAW formátumok tehát teljesen különböznek egymástól. Míg a WAV formátum bármilyen jó minőségű digitális hang tárolására alkalmas, addig a MIDI állományok csak kevésbé jó minőségű, egyszerűbb hangok tárolását teszik lehetővé.
A MIDI felhasználási területei
A mai MIDI állományok elsősorban a korszerű mobiltelefonok többszólamú csengőhangjaiként jelennek meg.
A hangeffektek mesterségesen előállított hangok.