Film összeállítása
A kijelölt és a Timeline-ra tett snitteket egymás után helyezve tudjuk összeállítani a filmünket.
A vágás során az egyik legtöbbször használt Timeline eszköz a Selection Tool (V)
[A zárójelben lévő betű a billentyűparancsot jelenti, vagyis azt, hogy melyik betűt kell megnyomni a billentyűzeten ahhoz, hogy a kívánt eszközre váltsunk.]
Ez a fekete nyíl, amelyre kattintva kijelölhetjük a snittet, illetve amely változtatja az alakját, amikor a snitt egy bizonyos pontján valamilyen beavatkozásra van szükségünk.
Piros fogantyúvá válik a snitt elején és végén, jelezve, hogy rövidíthetjük vagy hosszabbíthatjuk a snittet az eredetileg beírt - bedigitalizált, beimportált - hosszon belül maradva, így új kezdő- illetve vége-kockát adhatunk meg.
A snitt áttetszőségét, hang esetében a hangerejét szabályozhatjuk. Ilyen esetben mutató kéz alakját ölti fel. Kezecskévé alakulva a helyváltoztatásban segít, fekete háromszögként a kurzor mozgatására használható. Tehát az alakjából következtethetünk arra, hogy milyen beavatkozásokra van lehetőségünk adott ponton.
A snitteket egymás után - élesen vágva - vagy különböző áttűnésekkel kapcsolhatjuk egymásba. A Transitions ablakból kiválaszthatjuk a számunkra megfelelő átmeneti effektet és a Balegérgomb folyamatos lenyomásával áthelyezzük a Transition sávra a Video1A és Video1B videosávok közé. Fontos, hogy a két videosáv egymással fedésben legyen, mert csak ekkor jön létre az átmenet. Az átmeneti effekt hosszát is tudjuk növelni vagy csökkenteni, a már említett Selection Tool piros fogantyújával.
A Timeline-on lévő snitt(ek) - video, hang - nemkívánatos részeit a Razor eszközzel vághatjuk ki. Válasszuk ki a megfelelő Razor eszközt a kurzorral, ez után tapasztaljuk, hogy eszközünk megváltozik, lehet Razor Tool (C)
Mert például a soron következő eszköz többféle módon használható, három állása van, három különböző kijelölési formája létezik. Ahhoz, hogy a harmadikat elérjük, kétszer kell lenyomnunk - jelen esetben- a „C” betűt.
Lehet penge, mely a kijelölt snittet - videót vagy hangot - vágja el, lehet Multiple Razor Tool (C) kettős penge, az összes egymás alatti réteget ugyanazon a kockán elvágja, vagy lehet Fade scissors tool (C) olló, amely a réteg áttetszőségének mértékét megőrizve tesz egy jelet.
A megváltozott kurzorral klikkeljünk a kivágandó filmrészlet elejére és végére a Timeline ablakban. Váltsunk vissza Selection Tool-ra, majd klikkeljünk a kijelölt, kivágandó részre és nyomjuk meg a Delete-et a billentyűzeten.
Ha azt szeretnénk, hogy a már elkészült film egy részét kijelölve áttegyük egyik helyről a másikra, akkor használjuk a Multitrack Select Tool (M) eszközt, amelynek segítségével a sávokon lévő elemeket (snitteket, képeket, hangokat és a köztük lévő üres területeket) lehet együtt mozgatni. A kijelölés balról jobbra érvényesül, az elsőként érintett snittől a Timeline egész hosszán át.
A Range Select Tool szaggatott vonallal körberajzolt négyzet, ami olyan speciális kijelölés, amely csak az érintett területekre vonatkozik. Például összetartozó kép és hang esetében külön kezeli a hangot, ha csak azt jelöljük ki. A kijelölt területet el lehet mozdítani, de nem ad helyet magának a Timeline-on. Csak szabad helyre lehet áttenni!
A Block Select Tool egy egymást fedő két négyzet szaggatott vonallal körülhatárolt területen.
A kijelölés képre, hangra vonatkozik, és az áthelyezett szakaszt vágásra illesztve helyet ad magának. Gyakorlatilag másolatként működik, az eredeti helyén is ott marad.
A Track Select Tool egy fekete nyíl szaggatott vonallal körülhatárolt területen.
Egy réteget lehet mozgatni a snittekkel, a köztük lévő üres területekkel együtt. A kijelölés balról jobbra érvényesül, az elsőként érintett snittől a Timeline egész hosszán át.
A Hand tool (H) egy kéz, a látványt változtatja a snittek elmozdítása nélkül.
A Zoom tool (Z) egy nagyító, használata a Timeline-ra való ráközelítésben segít.
Legkisebb egysége az egy frame, a másik vége, amikor az egész projectet egyben láthatjuk a Timeline-on.
A snittek, összetartozó részek mozgatásánál nagy szerepük van a Timeline bal alsó részén található eszközöknek. A Toogle Sync mode gombokkal szabályozhatjuk, hogy a kép és hang együtt maradjon-e a mozgatás során, hogy az egymás után illesztett darabok kockapontosan, frame pontosan illeszkedjenek egymáshoz stb.
Itt található Time Zoom level, a Timeline időfelbontására vonatkozó menüsor is, amelyet egy frame-től állíthatunk be a nekünk legideálisabb felbontásban. Célszerű az egy second-os beállítást alkalmazni.
A timeline-on lévő kiválasztó eszköz.
Timeline ablak beállítása
A programban a panelek az Options választásával (jobb gomb a panel kék illetve szürke sávján) tetszés szerint változtathatóak. A méretváltoztatásokra a jobb elhelyezés érdekében lehet szükség.
A Timeline-on lévő ikonokat (snitteket) saját ízlésünknek megfelelően állíthatjuk be. Kijelölhetjük az ikonok méretét, nagyságát az Icon Size segítségével.
A Track Format segít a snittek rengetegében eligazodni, az egyes snittek könnyű felismeréséhez ad segítséget. Az ikon lehet csak az adott snitthez tarozó képi információ, vagy csak a snitt nevét (Filename) tartalmazza, vagy csak a snitt első és utolsó képkockáját és a snitt nevét (Filename) láthatjuk, vagy csak a snitt első képkockáját és nevét (Filename) állíthatjuk be.
Az ikonok kirajzolása túlterhelt gép esetén csak tovább nehezíti a munkát.
Szintén ebben az ablakban állíthatjuk be, annak is az Audio részében, hogy a hangsávokban a hanggörbe rajzolata, nézete milyen felbontású legyen.
A Timeline-on lévő idővonal frame felbontását is be tudjuk állítani az Options-ban. Válasszuk a 25 fps (Frame/Second) Timecode lehetőséget (alkalmazkodva az európai tévé-szabványhoz).
Az idővonalzó
A Timeline ablak tetején található az idővonalzó, amely egy kis lefelé irányuló háromszöggel mutatja az ablakot függőleges irányban átszelő vékony szerkesztővonal és az ablakban elhelyezett markerek helyét. Megállapíthatjuk továbbá a snittek kezdő- és végpontjait és a szerkesztett anyag hosszát. A vonalat mozgathatjuk, ha elhúzzuk a vonal tetején lévő fogót az egérrel megragadva, vagy kattintsunk az idővonalzón a kívánt helyen.
Video
A Premiere program lehetőséget ad a Timeline munkakörnyezet beállításánál, a Video1 különböző alkalmazásait használni. Az első lehetőség az A/B szerkesztési mód, ahol három sávban dolgozhatunk, ez a Video1A, Transition, Video1B. Kezdő alkalmazók számára ez az ajánlatos. A második esetben egysávos szerkesztési módról beszélünk, ahol egy sávban egyesül a három sáv.
A Video2 sávra helyezzük a további feliratokat, grafikákat a Video1A fölé.
Audio
Alapesetben három Audio sávval dolgozhatunk (Audio1, Audio2, Audio3). Bármilyen hang bárhová kerülhet, de van egy szerkesztési szabály: ha az Audio1 sávra kerül a főhang, például szöveg, de lehet zene is, akkor az Audio2 sávra kerül a kiegészítő vagy aláfestő zene.
A timeline-on lévő eszköz, mely minden audió- és videósávon lévő egységet kijelöl, így azt bármilyen irányba tudom mozgatni.
Minden elemet vág, amely nincs lelakatolva a timeline-on.
Úsztatási pontok kijelölése.
Az összetartozó audió- és videóegységeket külön tudom szerkeszteni.
A timeline-on lévő állományok nézetének nagyságát változtathatom.