Nevesített horgonykockák
Az alapbeállítás szerint elkészült befogadó weblap és a csatolt SWF közötti kommunikáció meglehetősen korlátozott. A weblap és a Flash mozi közötti adatcserére megfelelő beállításokkal számos lehetőség kínálkozik.
Ezek között az egyszerűbbek közé tartozik a horgonykockák felhasználásának lehetősége.
Horgonykockát úgy készítünk, hogy kulcskockát helyezünk – általában egy erre a célra kialakított rétegen –, majd a Frame Label-be beírjuk a horgony nevét, a Label Type-ot pedig Anchor-ra állítjuk. A befogadó weblapon olyan linkek lesznek készthetők, amelyek ezekre a horgonyokra mutatnak.
A publikálás előtt a File/PUBLISH SETTING/HTML lapon a Template legördülő menüben a Width Named Anchors template-t kell választanunk.
Ezután a létrehozott weblapban a horgonykockákra mutató hivatkozások készíthetők.
Ha a moziban valahol található egy „horgony_1” címkéjű horgonykocka, akkor az
<a href=”#horgony_1”>Ugrás</a>
link úgy vezérli a mozit, hogy a horgonykocka frame-je legyen látható.
A horgonykocka a mozi olyan speciális címkével ellátott kockája, amelyre a befogadó HTML oldal hivatkozásaival is tovább tudjuk léptetni a mozi lejátszófejét.
HTML sablon testreszabása
A HTML-publikáláskor kiválasztható Template-ekkel különböző képességekkel ruházhatjuk fel a befogadó weblapot. A fontosabb template-ek az alábbiak:
Flash Only: az alapértelmezett beállítás, egyszerűen csatolja az SWF állományt.
Flash with AICC tracking: a Macromedia's Learning Interactions használata esetén AICC tananyagoknak megfelelő követést tesz lehetővé.
Flash with SCORM tracking: Kifejezetten ADL/SCORM e-learning tananyagok támogatására kialakított template. Tartalmazza a megfelelő JavaScripteket az ADL API elérésére, és az FSCommand függvényt az LMS funkciók támogatására a Flash moziban.
Named Anchors: horgonykockák használatát támogató weblapot készít.
Flash with FSCommand: Az FSCommand függvény tartalmazó JavaScriptet helyez el a weblapon, amellyel a Flash mozi és a JavaScript képes kommunikálni egymással.
A HTML sablon, olyan template amely a HTML publikálás folyamatában mintául szolgál.
Az OBJECT, és a EMBED TAG-ek beállítása
Az, hogy a HTML minden korlátja ellenére a mai napig fennmaradt, és uralja a WWW világát, jelentős részben köszönhető annak, hogy megoldották az objektumok beágyazását.
Objektumok alatt olyan nem HTML dokumentumokat értünk, amelyek feldolgozását a web böngésző nem képes végrehajtani, ezért megjelenítésükhöz valamilyen bővítményt, plug-int használ.
Ilyen objektum a Flash SWF állománya is. Amikor a böngésző Flash dokumentum beágyazására talál jelet a HTML szövegben, akkor elindítja a Flash Player plug-int, amely a weblap felületén lejátssza a mozit.
Mivel a böngészőt a HTML nyelv megértésére készítették, léteznie kell olyan HTML tag-nek, amely jelzi a böngészőnek, hogy a dokumentum adott pontján objektum található.
Erre használható az OBJECT tag, amely számos paraméterrel adja meg a HTML-be ágyazott külső állomány feldolgozásával kapcsolatos adatokat.
Az alábbi kódrészlet a flash_1.swf nevű mozit ágyazza be a weblap 550x400-as területére.
<object width="550" height="400">
<param
name="movie"
value="flash_1.swf"
>
<embed
src="flash_1.swf"
width="550"
height="400">
</embed>
</object>
Az OBJECT tag-en belüli PARAM elemekkel a Flash playernek, illetve a futtatott SWF -nek adhatunk át különböző értékeket.
AZ EMBED tag hasonló szerepet játszik, mint az OBJECT. Használatára azért van szükség, mert a Netscape nem ismeri fel az OBJECT tag-et. Ha mindkét tag szerepel a weblapban, akkor az Internet Explorer és a Netscape is képes lesz az objektum lejátszójának indítására.
A mozi területének méretezése
Amikor a böngésző egy Flash swf-et leíró OBJECT vagy EMBED tag-re akad, akkor a weblapon elkülönít egy téglalap alakú területet, amelyet a mozi megjelenítésére fog használni.
E terület méretét az OBJECT, Netscape esetén pedig az EMBED tag WIDTH, illetve HEIGHT paramétere határozza meg. A paraméterek értékei a File/PUBLISH SETTINGS/HTML ablak Dimensions beállításából származnak. A WIDTH és HEIGHT paramétereket általában probléma nélkül megváltoztathatjuk, a lejátszó ugyanis a befoglaló téglalapnak megfelelően átméretezi a mozit.
Az átméretezés eredményét befolyásolhatja a File/PUBLISH SETTINGS/HTML/SCALE beállítás.
Default (Show all): a mozi mérete követi a WIDTH HEIGHT paraméterek értékét - méretezéskor az arányok nem változnak.
No border: Érdekes beállítás! A WIDTH, HEIGHT állításkor mindig a nagyobb oldalnak megfelelően méretezi át a mozit, viszont a másik méret miatt lelógó részt levágja.
Exact fitt: Az eredeti oldalarányok megtartása nélkül, mindenképpen a WIDTH HEIGHT értékének megfelelően méretezi a mozit.
No scale: A WIDTH, HEIGHT értékektől függetlenül megtartja a mozi méretét, viszont csak a befoglaló téglalapnak megfelelő rész jelenik meg.
FSCOMMAND használata
Minél nagyobb projekteket készítünk, annál többször lesz szükségünk a mozi, és a mozit befoglaló HTML dokumentum közötti kommunikációra.
Igény lehet arra, hogy a mozit vezéreljük a weblapról, vagy éppen fordítva, a mozi felületén megvalósított interakciót akarjuk érvényesíteni a weblapon.
Ha a moziból akarunk adatot átadni a weblapnak, akkor az egyik, és talán legsokoldalúbb lehetőségét az FSCommand metódus adja. Az FSCommand -dal parancsokat és értékeket küldhetünk a moziból a befogadó oldalnak.
Fontos tudni, hogy használatához a PUBLISH SETTING/HTML/TEMPLATE listában a Flash with FSCommand beállítást kell választani.
Az így publikált weblap elejére a Flash JavaScriptet generál, amellyel feldolgozhatjuk a Flash moziban kiadott FSCommand parancs paramétereit.
Flash állománynak átadható paraméterek
A HTML->Flash értékátadás egy lehetséges formája az OBJECT tag-be ágyazott PARAM tag, illetve az EMBED tag FlashVars paramétere.
A PARAM tag az alábbi formában használható:
<PARAM NAME=”FlashVars” VALUE=”[változó1=érték1&változó2=érték2&változó3=érték3...]”>
Az EMBED tag alkalmazása így történhet:
<EMBED .... FlashVars=”[változó1=érték1&változó2=érték2&változó3=érték3...]”>
Az átadott változók neveinek a _root változóneveivel kell megegyezniük, az értékeket pedig application/x-www-form-urlencoded kódolással kell feltűntetni.