Az integrált, logikailag összetartozó, hosszú ideig tárolt adatok, információk összességét adatbázisnak nevezzük. Az adatbázis logikailag sokkal szűkebben összetartozó adatokat tartalmazó táblákból áll.
Az adatbázis egy adott táblájának egy sorát rekordnak nevezzük. Ez tárolja a táblában szereplő egyed-tulajdonságok konkrét egyedre vonatkozó értékeit.
Az adatbázisunkban lévő táblák közül mindig csak egy aktív. Ezen tábla rekordjai közül szintén csak egy az aktív. Az erre a rekordra mutató változót nevezzük rekordmutatónak. A rekordmutató az adatok feldolgozása során változik, mindig az aktuális rekordra mutat.
Az adatbázisban egy tábla adott egyed-tulajdonságokat határoz meg, ezek a tulajdonságok megtalálhatóak a tábla fejlécében. Ezekkel a tulajdonságokkal egyedeket határoz meg, melyekre vonatkozó konkrét tulajdonságok tárolódnak a táblában rekordokként. Minden táblában szerepel egy elsődleges kulcs, egy olyan tulajdonság, melynek értéke egyértelműen azonosítja az egyedet.
Gyakran előfordul egy adatbázisnál, hogy a tárolt adatok logikailag nem férnek el egy táblában, olyan adatok is egy táblába kerülnének, amiknek nincsen egymáshoz közük közvetlenül. Ekkor a logikailag összetartozó adatokat külön-külön táblákba teszik, majd a táblákat összekapcsolják. Az összekapcsolásnál keresnek egy olyan mezőt, amely mindkét összekapcsolandó táblában megtalálható, ezt hívjuk kapcsolatnak.
Adatbázisoknál keletkezhet fölösleges adat redundancia (adatismétlődés), mely nem kívánt hibákhoz vezethet, ezért a táblákat normalizálni kell. Az első három normálformát használják a leggyakrabban:
- normálforma: A táblában szereplő minden adat elemi.
- normálforma: A tábla 1. normálformában van, és másodlagos tulajdonság nem függ valamely kulcs valódi részhalmazától.
- normálforma: A tábla 2. normálformában van, és egyik másodlagos tulajdonság sem függ tranzitíven a kulcstól. Például ha egy tulajdonság függ a kulcstól, majd attól függ egy másik tulajdonság, akkor az nem 3. normálformájú.
Ha egy táblában szereplő rekordok közül nincsen az összesre szükségünk, akkor lekérdezéseket használunk. A lekérdezések különböző szempontok és tulajdonságok alapján tudják megszűrni az adatokat. A lekérdezéseknek kulcsfontosságú szerepe van az adatbázis-kezelésben.