A menük
A Free Pascal integrált fejlesztői környezete egy pull-down (legördülő) menüt tartalmaz, ebben találhatók meg a fejlesztői környezet legfontosabb eszközei, parancsai. Egyes almenüparancsok mellett billentyűkombinációk láthatók, az adott parancsokat ezekkel is ki lehet váltani. Lássuk az egyes főmenüpontok fontosabb parancsait:
- File: a fájlműveletek menüpontja. Ebben találhatók a mentés, a mentés másként és az összes mentése (Save, Save as... és Save all), a megnyitás (Open...), az új program létrehozásának (New) parancsai. Emellett beállítható az aktuális forrásfájl-könyvtár (Change dir...), illetve ebből a menüből nyithatunk egy operációsrendszer-parancs ablakot (Command shell), és itt található az Exit parancs, mellyel bezárhatjuk a Free Pascalt. Az almenük alatt a legutoljára szerkeszett forrásfájlok nevei láthatók.
- Edit: a szerkesztési műveletek menüpontja. Az Undo paranccsal a legutolsó művelet vonható vissza, a Redo a visszavont műveletet hajtja mégis végre. (Csak a legutolsó műveletre vonatkoznak.) A Copy a kijelölt szöveget másolja , a Cut parancs a kijelölt szöveget vágja ki a vágólapra. A Paste parancs a vágólap tartalmát szúrja be a kurzor pozíciója után, míg a Clear parancs a kijelölt szöveget törli. A Show clipboard a vágólap tartalmát mutatja meg egy ablakban. Az utolsó két menüpont a szövegszerkesztő és a Windows vágólapja között teremt kapcsolatot, így más, windows-os alkalmazásból is tudunk szövegeket másolni a forráskódunkba, és fordítva.
- A Search menüpont többek között a keresés és csere funkcióját valósítja meg. Erről lentebb bővebben szólunk.
- Run: a leforított program futtatása lehetséges a Run menüparanccsal, illetve a lépésről-lépésre történő végrehajtás parancsai (Step over és Trace into) találhatók itt.
- A Compile menüpontban választható ki a Compile (futtatás) és a Make (szerkesztés) menüpont. Utóbbira akkor van szükség, ha a programunk több programegységből áll, például unitokat is használunk benne. A Make parancs a külön-külön lefordított kódrészeket szerkeszti egybe futtatható programmá. Fontos parancs még a Target, amely kiválasztásával beállítható, hogy milyen operációs rendszer alá szeretnénk lefordítani a programunkat.
- A Debug menüpont a hibakeresés eszközeit tartalmazza. Itt találhatók többek között a töréspont (Breakpoint) és a változók értékének nyomonkövetése (Add watch és Watches) menüpontok.
- A Tool menüpont a Free Pascalból hívható külső eszközöket tartalmazza, illetve ezek üzeneteit jeleníti meg (Messages menüpont). Ilyen külső eszköz a Grep funkció, mely a Unix/Linux operációs rendszerek grep parancsához hasonlóan egy megadott sztringet keres egy vagy több fájlban. A menüpontból megnyitható még egy számológép és egy ASCII-táblát mutató ablak is.
- Az Option menü a fejlesztői környezet testreszabásának parancsait tartalmazza.
- A Window menü a Windows-alkalmazások Ablak menüjéhez hasonlóan a Free Pascalban megnyitott ablakok kezelését teszi lehetővé.
- A Help menüből a Free Pascal beépített súgóit nyithatjuk meg.
Az ablakok
A Free Pascalban ugyanúgy ablakokban jelennek meg a program különböző eszközei, illetve a szerkeszett forráskódok, mint a Windows-alkalmazásokban. A különbség elsősorban abból adódik, hogy a Free Pascal IDE-je nem grafikus.
Az ablakokat keretek szegélyezik, ha több ablak is látható egyszerre a képernyőn, az aktuális ablakot dupla vonalas szegélyéről ismerhetjük fel. Az ablakok jobb és alsó szegélyén gördítősáv látható, a felső szegély közepén az ablak neve, ami forráskód-ablakok esetében a forráskód fájlnevével egyezik meg. Az ablakok felső szegélyén, bal szélen szögletes zárójelek között egy kicsi négyzet látható, erre kattintva zárható be az adott ablak, míg a felső szegély jobb szélén a nyíl-karakterekre kattintva az ablak teljes méretűre nagyítható, vagy előző méretűre zsugorítható.
Az ablakokat a szegélyük jobb alsó sarkánál fogva tudjuk átméretezni.
A képernyőn látható téglalap alakú terület, amely az IDE ablakán belül áthelyezhető, átméretezhető, bezárható. A különböző ablakokban különböző adatokat láthatunk, ha például egy szerkesztőben több forráskódot nyitunk meg egyszerre, akkor ezek külön-külön ablakban láthatók és szerkeszthetők.
Karaktersorozat keresése, cseréje
A keresés és csere funkcióhoz a Search menü Find (Keresés) és Replace (csere) menüpontjait kell használnunk.
• Find: meg kell adnunk a keresett karakterláncot (Text to find), és be kell állítanunk az opciókat
- Options - Case sensitive: kis- és nagybetűk megkülönböztetése
- Options - Whole words only: csak teljes szóra keres, szótöredékre nem
- Scope - Global: keresés a teljes szövegben
- Scope - Selected text: keresés a kijelölt szövegben
- Direction - Forward: keresés előre (a kurzortól lefelé)
- Direction - Backward: keresés hátrafelé (a kurzortól felfelé)
- Origin - From cursor: keresés a kurzor pozíciójától
- Origin - Entire scope: keresés a teljes hatókörben
• Replace: meg kell adnunk a keresett karakterláncot (Text to find), azt a karakterláncot, amire a keresett szövegrészt cserélni akarjuk (New text), és az opciókat. Ezek megegyeznek a Find opcióival, egyetlen új opció a Prompt on replace, melyet bejelölve az editor minden csere előtt rákérdez, hogy az adott találatot cserélje-e?
Az OK gombra kattintva megkezdődik a keresés, és az első találatnál megtörténik a csere is. Ha a Change all gombon kattintunk, a keresett szöveg összes előfordulását cseréli az editor.
Integrated Development Environment (Integrált fejlesztői környezet). A Free Pascal IDE-je tartalmaz egy szövegszerkesztőt, tartalmazza a fordítóprogramot, a futtatórendszert és a debuggert, más szóval hibakeresőt, illetve további, a forráskód-szerkesztéskor hasznos eszközöket.
Kijelölés a szövegben
Kijelöléshez használható az egér, és billentyűkombinációk is.
- Kijelölés egérrel: tartsuk nyomva az egeret és húzzuk végig a kijelölendő szövegen.
- Kijelölés billentyűzettel: használjuk a kurzormozgató gombokat (nyilak, illetve Home, End, Page Up, Page Down), illetve a Shift és Ctrl billrntyűket.
A Free Pascalban a Turbo Pascal billentyűkombinációi használhatók. A Turbo Pascal a '80-as és '90-es évek népszerű programozási nyelve volt, és már akkor elterjedt, mikor a Windows még nem volt ennyire népszerű. A PC-k egyik első közismert szövegszerkesztője a WordStar nevű szoftver volt, népszerűsége miatt a Turbo Pascal editorát WordStar kompatibilisre készítették - pl. a használható billentyűkombinációk ugyanazok lettek. Így például, ha szeretnénk megszűntetni egy szövegrész kijelölését, akkor vagy kattintsunk egyet az egérrel a szöveg fölött, vagy használjuk a következő billentyűkombinációt: Ctrl-K és H. (Először Ctrl-K, aztán önmagában H.)
A Clipboard használata
A Clipboard a szövegszerkesztési műveletek hasznos eszköze. Hasonlóan a Windows-alkalmazásokhoz, segítségével szövegrészeket másolhatunk és vághatunk ki, illetve mozgathatunk a forráskódban. Használatához használjuk az Edit menü parancsait, vagy billentyűkombinációkat:
- Másolás: Edit/Copy vagy Ctrl+Ins
- Kivágás: Edit/Cut vagy Shift+Del
- Beillesztés: Edit/Pasta vagy Shift+Ins.
Más szóval vágólap. Az IDE olyan eszköze, melynek segítségével a forráskód szövegében elvégezhető a szövegrészek másolása, áthelyezése.
A kijelölt szöveg törlése
A kijelölt szöveget az Edit menü Clear parancsával, a Ctrl+Del billentyűkombinációval, vagy a Ctrl+K és Y WordStar-shortcuttal törölhetjük ki.
Hasznos billentyűkombinációk
A forrásszöveg részeinek másolása és kivágása vágólapműveleteken kívül WordStar-kompatibilis parancsokkal is megvalósítható, igaz, ezek mára már inkább csak érdekességként említhetők meg.
• Másolás:
- jelöljük ki a másolandó szöveget
- mozgassuk (nyilakkal) a kívánt helyre a kurzort
- használjuk a Ctrl+K és C billentyűparancsokat (először Ctrl+K, aztán önmagában C)
• Mozgatás:
- jelöljük ki a mozgatandó szöveget
- mozgassuk a kívánt helyre a kurzort
- használjuk a Ctrl+K és V billentyűparancsokat.
A program műveleteinek gyors elérését biztosító egyik eszköz. A gyakran használt műveletek végrehajtásához nem kell azokat a menüben megkeresnünk, mert billentyűkombinációkkal azonnal végrehajthatók.
A Help használata
A Free Pascal IDE-je tartalmaz egy beépített helpet, azaz súgót. Ezt a Help menüből, illetve az F1 funkcióbillentyű lenyomásával érhetjük el.
Ha a forráskódban egy utasításon áll a kurzor, használható a Ctrl+F1 billentyűkombináció, mely a helpben megkeresi az adott utasításra vonakozó részeket (nem mindig a helyes részt találja meg). Az Alt+F1 billentyűkombinációval pedig a legutoljára elolvasott help részeket nézhetjük meg ismét.
A program beépített súgója.