Mi a Free Pascal?
A Free Pascal egy professzionális Pascal compiler, mely többféle processzorhoz is elérhető, 32 és 64 bites változatban is. A telepítőcsomag letölthető a program weboldaláról, és freeware, azaz bárki ingyen használhatja. A fordító lényegében kompatibilis a Turbo Pascal 7.0-val, a Lazarus-szal és a Delphi legtöbb verziójával.
A Pascal programozási nyelv megalkotója Nicklaus Wirth. A nyelv negyven éves, számtalan fordítóprogram készült hozzá és máig az egyik legnépszerűbb eszköz a programozási nyelvek oktatásához - elsősorban az alapok elsajátításához használható remekül.
Wirth rövid életrajza
Niklaus Wirth (született: 1934. Winterthur, Svájc). 1959-ben szerzett elektromérnöki oklevelet a zürichi ETH egyetemen. Ezután tanulmányokat folytatott a kanadai Laval egyetemen, majd a kaliforniai Berkeley egyetemen szerzett doktorátust. 1963 és '67 között a Stanford egyetem, majd a zürichi egyetem oktatója. 1968-ban az ETH-n a számítógép-tudományok professzorává nevezik ki. Az első nyelv, amelyet kifejlesztett, az Euler, amellyel az általa később megtervezett nyelvek alapjait vetette meg. 1970-ben fogalmazta meg a Pascal nyelv alapelveit, később a Modula-t majd az Oberon-t is ő alkotta meg.
Wirth a legelismertebb informatikai tudósok egyike. Bár már 1999 óta nyugalmazott, mégis aktív. Tíz egyetem díszdoktora és számos tudományos díj kitüntetettje. Többek között megkapta a Turing-díjat, amely a világ legjelentősebb számítástechnikai kitüntetése.
Számos könyvet írt, melyek közül a magyar nyelven is megjelent Algoritmusok + Adatstruktúrák = Programok című a Pascal-programozók bibliájaként ismert.
Mely processzorokon és mely operációs rendszerek alatt működik?
A Free Pascal jelenleg Intel x86, AMD64/x86_64, PowerPc, PowerPc64, Sparc, ARM processzorokhoz érhető el, a támogatott operációs rendszerek: Linux, FreeBSD, Haiku, Mac OS X/Darwin, DOS, Win32, Win64, WinCE, OS/2, Netware és MorphOS. Az 1.0-s verziót Motorola 680×0 processzorhoz is elkészítették, bár ezt a változatot nem fejlesztették tovább.
Minimális hardverkövetelmények
A Free Pascal a különböző platformokon eltérő, de mindenhol minimális hardverigénnyel működik. PC-n megelégszik egy 386-os processzorral, bár minimum 486-os a javasolt. Megjegyzendő, hogy ilyen régi processzorokkal a gyakorlatban már alig találkozni, így ez a hardverigény könnyen teljesíthető.
Honnan és hogyan lehet hozzájutni?
A telepítőcsomaghoz a Free Pascal weboldalán juthatunk hozzá. Itt válasszuk a Download menüpontot, majd válasszuk ki azt a processzortípust és azt az operációs rendszert, amely alá szeretnénk telepíteni a programot. Ezután egy webhelyet kell választanunk a rendelkezésre álló mirrorok (tüköroldalak) közül, és már kezdődhet is a letöltés. A letöltött önkicsomagoló fájl futtatva, néhány szokásos kérdés megválaszolása után, telepíthető a program.
Mit tartalmaz a letölthető programcsomag?
Telepítés után az integrált fejlesztői környezeten kívül számos egyéb csomagot, szolgáltatást vehetünk igénybe. Ezeket a csomagokat a fejlesztők két csoportba osztották. Az egyik csoport, az ún. Base package többek között a következőket tartalmazza: csomag az API-programozáshoz, internetprogramozáshoz alkalmazható rutinok gyűjteménye, MySQL-felhasználásához alkalmazható felület, ODBC eléréséhez alkalmazható felület, Oracle-kezelő felület, PostGreSQL-kezelő felület, valamint egy reguláris kifejezéseket kezelő rutingyűjtemény.
A másik, az Extra packages csoportba az alábbi csomagok kerültek: egy platformfüggetlen CD-ROM-kezelő rutingyűjtemény, egy OpenGL-kezelő függvénykönyvtár, egy HTTP-szerver-kéréseket kezelő csomag, egy ZIP-fájlokat kezelő rutingyűjtemény és számos, Linux alatt használható unit.
A nyelv előnyei más nyelvekkel szemben
A Free Pascal hivatalos weboldalán az előnyök között az alábbiakat olvashatjuk:
- A Pascal egy igen tiszta nyelv, sokkal könnyebben olvasható kódokat tudunk benne írni, mint pl. C-ben, vagy C++-ban. Ettől függetlenül a programok hatékonysága ugyanolyan lehet.
- A programok elkészítéséhez nem szükséges makefile használata, ezzel időt takarítunk meg.
- A Pascal compilerek gyorsak szoktak lenni és ez alól a Free Pascal fordítója sem kivétel, még nagy méretű programok esetén sem.
- A programozó integrált fejlesztői környezet (IDE) használhat, mely tartalmazza az editort, compilert és debuggert is.
- A forráskódba egyszerűen beépíthetők assembly-kódok is.
- Támogatja az OOP-t, azaz az objektumorientált programfejlesztést.
- Sokféle processzoron és operációs rendszeren elérhető.
- Kompatibilis más Pascal-fordítókkal: pl. a Turbo Pascallal majdnem teljesen, és többféle Delphivel is igen nagy mértékben.
Kapcsolódó linkek