Mező nevek törlése
A mezőnév lekérdezésből eltávolításához kattintson a mező oszlopfejlécére és az oszlop helyi menüjéből válassza ki a Törlés parancsot.
Először válasszuk ki az összes mezőnevet a táblából, amelyet hozzá kívánunk adni a lekérdezéshez! Ezt megtehetjük a „fogd és vidd” művelettel, vagy a táblaablakban rákattinthat duplán a mező nevére. A „fogd és vidd” esetén az egérrel húzzuk át a mezőnevet a táblaablakból a lekérdezés-tervező alsó területére! Eközben eldönthetjük, hogy melyik oszlophoz kívánjuk a mezőt hozzáadni. Dupla kattintással válasszunk ki egy mezőnevet! Ezután bekerül a következő üres oszlopba.
Tábla
A kiválasztott adatmezőnek megfelelő adatbázistábla itt látszik. Amennyiben a cellára rákattint, egy nyíl jelenik meg, amellyel az aktuális lekérdezés egy másik tábláját is kiválaszthatja.
Látható
Ha bekapcsolja egy adatmező Látható tulajdonságát, akkor az a mező látható lesz a lekérdezésben. Ha csak adatmezőt használ a feltétel kialakításához, akkor nem kell megjelenítenie.
Függvények
Függvényhívásokat közvetlenül SQL-utasítás formájában is megadhat. A szintaxis az alábbi:
SELECT FÜGGVÉNYNÉV(oszlop) FROM tábla.
Például az összeg kiszámítására szolgáló függvényhívás az SQL-nyelvben a következőképpen néz ki:
SELECT SUM("ár") FROM "cikk".
A Csoport (Group) kivételével a fenti függvényeket Összesítő (Aggregate) függvényeknek hívják. Ezek azok a függvények, amelyek számításokat végeznek az adatokon, és az eredmény összegszerű érték. További függvények is lehetségesek, amelyek nincsenek a listában. Ezek a használt adatbázisrendszertől függenek. Illesztőprogram-specifikus függvényekkel kapcsolatos információkért tekintse meg az adatbázisrendszer dokumentációját.
Ha olyan függvényeket kíván használni, amelyek nincsenek benne a listában, akkor ezeket a Mező alatt kell megadni. Ezek automatikusan megjelennek a Függvény sorban.
Álneveket is rendelhet a függvényhívásokhoz. Ha a lekérdezés nem jelenik meg az oszlopfejlécben, akkor adja meg a kívánt nevet az Álnevek alatt.
Különböző értékek
Csak eltérő értékeket alkalmaz a lekérdezéshez. Olyan adatokat tartalmazó rekordokra érvényes, amelyek többször megjelennek a kiválasztott mezőkben. Ha a Különböző értékek parancs aktív, akkor csak egy rekordot lát a lekérdezésben (DISTINCT). Ellenkező esetben a lekérdezési feltételeknek megfelelő rekordokat látja (ALL).
Ha például a "Kovács" név többször jelenik meg a címadatbázisban, akkor kiválaszthatja a Különböző értékek parancsot annak megadásához, hogy a lekérdezés eredményében a "Kovács" név csak egyszer jelenjen meg.
Több mezőt tartalmazó lekérdezés esetén az összes mező értékei kombinációjának egyedinek kell lennie, így az eredmény kialakítható egy adott rekordból. Tegyük fel, hogy a "Kovács Szegeden" egyszer, a "Kovács Budapesten" kétszer szerepel a címjegyzékben. A Különböző értékek paranccsal a lekérdezés két mezőt használ, a "vezetéknév" és "város" mezőt, az eredményben visszaadja egyszer a "Kovács Szegeden" és egyszer a "Kovács Budapesten" értéket.
Az SQL-nyelvben ez a parancs a DISTINCT predikátumnak felel meg.
Álnevet adhatunk meg. Ez az álnév fog szerepelni a lekérdezésben a mezőnév helyett. Így lehetővé válik egyéni oszlopcímkék alkalmazása.
Ha a cellára kattintunk, a következő rendezési szempontok közül választhatunk: növekvő, csökkenő, illetve nem rendezett. A szövegmezők betűrend szerint (A-tól Z-ig), a számmezők numerikusan (0-tól 9-ig) kerülnek rendezésre.
Megadja a feltételeket, amelyek szerint szűrni kell az adatmezőket.