Könyvek elrendezése a kölcsönzőtérben
Ahhoz, hogy a könyvek között el lehessen igazodni, rendszerezni kell azokat. A szabadpolcos olvasói térben a szépirodalmi műveket a szerzők vezetéknevének betűrendjében teszik a polcra, míg a szakirodalmat, az ismeretterjesztő műveket témák szerint, a témákon belül pedig szerzői betűrendben csoportosítják. Ha egy könyvnek nincs szerzője, vagy háromnál több szerzője van, a címkezdő betű határozza meg a könyv helyét a polcon. (A címkezdő névelőt figyelmen kívül kell hagyni). Például Jókai Mór művei a J betűnél találhatók, A világirodalom legszebb versei című kötet azonban a V betűnél, mert a címkezdő névelőt nem szabad figyelembe venni.
A raktári rend biztosítására a könyv gerincének alsó részén is elhelyezik a raktári rendet biztosító raktári jelzetet.
A szakirodalmat és az ismeretterjesztő műveket az ETO, azaz az Egyetemes Tizedes Osztályozás alapján tíz (ténylegesen kilenc) nagy témakörbe csoportosítva, a megfelelő jelzetekkel ellátva helyezik el a polcokon. Ezek a témakörök: Általános művek, Pszichológia, Vallás, Társadalomtudományok, Természettudományok, Alkalmazott tudományok, Művészetek, Nyelv- és irodalomtudomány, Földrajz, életrajzok, történelem.
A könyvtár állományának olyan elrendezését, ahol az olvasók szabadon kereshetnek a polcokon elhelyezett dokumentumok között, szabadpolcos raktározásnak nevezik.
Könyvek zárt raktárban
A könyvek számának gyarapodásával egyre kevesebb hely marad az újabb könyvek számára. A nagy könyvtárak ezért olyan raktárakat is kialakítanak, ahol ritkábban keresett dokumentumokat, a duplumokat (másodpéldányokat), illetve a védett állományt raktározzák. Ezekben a zárt raktárakban lehetőség van a dokumentumok nagyságrendi raktározására, ami azt jelenti, hogy a könyveket és egyéb dokumentumtípusokat gerincmagasságuk szerint raktározzák, ezáltal helyet takarítanak meg. Még több hely takarítható meg, ha a polcokat sínekre helyezve sűrűn egymás mellé tolhatják. Az állványokat, - amelyeken a könyveket gerincmagasságuk szerint, nagyságrendben raktározzák -, az oldalukra szerelt kerekek, fogantyúk segítségével mozgatják. Ezt nevezik tömör raktározásnak. Nagyságrendi raktározás mellett csak katalógusok közbeiktatásával lehet megtalálni a keresett dokumentumot.
A raktári jelzet a könyvtári dokumentumok raktári helyét meghatározó, számokból és/vagy betűkből álló jel.