A GIF formátum létrehozása
A GIF mozaikszó, mely a CompuServe által 1987-ben Graphics Interchange Format néven bemutatott képformátumot jelöli. Az akkor bemutatott típus 256 színnel volt képes ábrázolni képeket. 1989-ben megjelent egy átdolgozott leírás, mely számos új lehetőséget adott a formátum felhasználására, mely lehetővé tette, hogy a formátum mindmáig megőrizze létjogosultságát.
A GIF tömöríti a képet. A tömörítéshez az LZW (Lempel-Ziv-Welch) tömörítő algoritmust használja. A kép készítésekor a készítő program készít egy speciális szótárt, amelyben néhány, a képre nagyon jellemző pixelsorozatot egy - egy kóddal lát el. Ezt a szótárt a program kiírja a GIF fájlba, és amikor ezeket a sorozatokat kellene kiírni, már csak a kódjukat írja le a program. A megjelenítés úgy történik, hogy a megjelenítő program a szótár alapján visszahelyettesíti a pixelsorozatot.
Ez az algoritmus az Unisys által volt szabadalmaztatva, de ez lejárt 2004-ben.
Az LZW Lempel-Ziv-Welch nevekből áll össze. 1977-ben a tömörítés témakörében elsőként írtak cikket Lempel és Ziv. 1984-ben Welb az algoritmusukat finomította. Az algoritmus ötlete az, hogy gyakran előforduló hosszú karakterláncokat helyettesítsünk rövid karakterláncokkal, úgy, hogy a folyamat megfordítható is legyen.
A régi GIF állományok első néhány bájtja a GIF87a. Az ilyen GIF állományok még nem lehetnek átlátszóak, sem animáltak. Csak 256 szín használatát teszi lehetővé.
GIF89a újításai
A GIF formátumnak két nagy csoportja van: a GIF87a és a GIF89a.
A szabványos GIF fájlok 24-bites RGB képkockákat tartalmaznak legtöbbször egy 8 bites indexelt palettával.
A GIF 89a formátummal több újítást is bevezettek, ami miatt még ma is népszerű a formátum. Az egyik ilyen újítás az átlátszóság (transparency). Ez esetben a kép készítésekor megadhatunk egy átlátszó színt, amelyet megjelenítéskor nem kell kirajzolni, így például készíthetünk "lyukas", vagy például kör alakú képeket. Ezek a weboldalakon nagyon látványosak.
A másik nagy újítás az, hogy animációt is meg lehet valósítani a formátummal. Az animált GIF formátum igen egyszerű: több kép lejátszása egymás után. A képek lehetnek különböző méretűek, és képkockánként máshol is elhelyezkedhetnek. Mindez egyetlen GIF fájlba kerül bele, amit megfelelő programmal, de akár egy böngészővel is meg tudunk tekinteni.
Az új GIF állományok első néhány bájtja a GIF89a. Az ilyen GIF állományok már lehetnek átlátszóak, és animáltak. Csak 256 szín használatát teszi lehetővé.
GIF és az internet
A GIF alkalmazása az interneten a tömörített tárolás, majd később az animálhatóság és az átlátszóság miatt lett elterjedt. Az internet szempontjából nagyon fontos, hogy a megjelenítendő weboldal a lehető leggyorsabban töltődjön le, jelenjen meg a tartalma. Ezért lényeges a tömörített tárolási mód, mert így a lap mérete kicsi maradhat. A honlap viszont csak úgy lesz „élő”, ha animációkat is tartalmaz. Ennek megvalósítását is lehetővé teszi a GIF89a formátum.
GIF formátum alternatívái
A GIF nagyon elterjedt volt az interneten, és még most is az, de a JPEG mellett már kezd teret hódítani a PNG formátum is, az animációk területén pedig a Flash. Már a legelső böngészők is két kép fájl formátumot támogattak, a JPEG és a GIF formátumot.