Elektronikus kereskedelem
Az elektronikus kereskedelem (e-commerce) tartalma kialakulásától kezdve folyamatosan változik. A kifejezést először az interneten való web alapú vásárlások elnevezésére alkalmazták.
Az első változást az jelentette, amikor már a vállalatok közötti kapcsolatot is az elektronikus kereskedelem tárgyának tekintették, sőt a legfontosabb tárgyának. A kiskereskedelem mellett a teljes kereskedelmi kör része lett az elektronikus kereskedelemnek. Az elektronikus kereskedelem nemcsak az egyének, hanem a vállalatok közti eladás, vásárlás és egyéb kereskedelmi folyamatok informatikával támogatott formájává vált.
A legújabb változást az amerikai hadügyminisztériumhoz tartozó elektronikus kereskedelmi forrásközpont fogalmazta meg. Ennek lényege, hogy az elektronikus kereskedelem olyan általános kategória, amely minden elektronikus adatok segítségével folytatott üzleti tevékenységet magában foglal.
Az elektronikus hálózaton (internet) keresztül történő eladás, vásárlás és egyéb kereskedelmi ügyintézés.
Számítástechnikai termékek
A különböző számítástechnikai termékeknek különböző mértékű hatása van a gazdaságra és a társadalomra. Pozitív és negatív hatású termékek egyaránt léteznek. A társadalom a számítástechnikai eszközökhöz ugyanúgy viszonyult, mint a többi műszaki fogyasztási cikkhez: amíg nem lehetett könnyen használni, addig nem vásárolták tömegesen. A számítástechnikai eszközök az 1990-es évek végére jutottak el odáig, hogy tömegtermékként számításba jöhettek a piacon. A számítógépnek megmaradt az eszköz funkciója is, de alkalmazásának egyre nagyobb része a szórakoztatásra és a kommunikációra tevődött át. Ettől kezdve a piacot nem a szakmai tudás igényei, hanem a fogyasztói tömegek irányítják.
Internet
A termékek mellett az internet bír a legnagyobb hatással a gazdaságra, és közvetve az internet használatához szükséges számítástechnikai eszközök. Az internet alkalmazása növeli a kommunikáció gyorsaságát és robbanásszerű fejlődést eredményez. Az internet hozzáférhetőségének szélesedésével élesedik a verseny a piacokon. A verseny által növekszik a hatékonyság, tehát ha egyre tökéletesedik az információáramlás, az javítja a piacok hatékonyságát.
ICT eszközök
Az információs technológia (ICT) fejlődése radikálisan átalakítja a gazdaság szerkezetét, kapcsolatrendszerét. Megjelennek a virtuális szerveződések, átalakul a munka világa, és létrehozzák a távmunkások világát. Ennek kapcsán fontos, hogy az információs technológiák (ICT) alkalmazásának a gazdaságra való közvetlen hatásai mellett, közvetett módon is hatással van minden, ami az információs társadalomban például az államigazgatás hatékonyabbá tétele érdekében történik. Például a jól működő közigazgatás kiszámíthatóbbá teszi a gazdasági életet, vagy a „szolgáltató állam” javítja az állampolgárok közérzetét és ezen keresztül munkaképességét, vagy a jóléti szolgáltatások (egészségügy stb.) hatékonyságát nagymértékben növelheti az információs technológiák alkalmazása.
A tudásalapú és információs társadalom fejlődésének leghatékonyabb eszköze, amely biztosítja az emberek közötti interakciók szélesítését.
Információigényes ágazatok
Az informatika gazdaságra gyakorolt hatása elsősorban az információigényes gazdasági ágazatok körében mutatkozik meg. Ezek főként szolgáltató ágazatok, fogyasztószolgálati központok, vagy nagytávolságú tranzakciót lebonyolító vállalatok, bankok stb.
Ezek az ágazatok voltak leginkább rákényszerítve arra, hogy időben kiépítsék információs rendszereiket. Ennek következtében az informatikával való szoros kapcsolatra kényszerülve kölcsönös fejlesztő hatást gyakoroltak egymásra.
Kapcsolódó linkek