A hangkártya felépítése
- A hangdigitalizáló/lejátszó rész, úgy működik, mint egy magnetofon, felvesz és lejátszik hangokat. Ezt a részét használjuk a kártyának, amikor élő hangszerek hangjait vesszük fel, játszunk, vagy filmet nézünk/rögzítünk. Ezt a feladatot egy DAC/ADC konverter, vagy átalakító végzi.
- MIDI szintetizátor. Ez tényleg egy szintetizátor, digitális hangszer (frekvenciamodulált, vagy FM szintetizátor), és különféle dalszerkesztő (sequencer) programokkal hívható életre a kártyának e része, általában nem zenész beállítottságú emberek előtt rejtve maradnak ezek a lehetőségek. A kártyán lévő szintetizátor tudása, hangminősége erősen árfüggő.
- MIDI interface (ki/bemenet). Feladata a külső MIDI eszközök (MIDI billentyűzet, hangmodulok) csatlakoztatása a számítógéphez. Többnyire egybeépítik a joystick-csatlakozóval, ez esetben használatához szükség van egy MIDI kábelre.
A hangkártya egy adatbeviteli és -kiviteli eszköz. Digitalizált hangsorok lejátszását teszi lehetővé a számítógépen. A korszerű alaplapokon megtalálhatók az integrált hangkártyák/hangchipek.
Digitális/Analóg Konverter. Digitális jelekből képes analóg jeleket előállítani (a hangkártya vonalkimenete előtt megtalálható).
A hangkártya része. Az FM (frekvenciamodulált) szintetizátor tárolt hangmintákból képes a hangszerek hangját előállítani.
A hangkártyák külső csatlakozói
A legegyszerűbb hangkártyák is legalább 3-4 csatlakozóval rendelkeznek az alapvető funkciók ellátására. Képesnek kell lenniük külső hangot fogadni, mikrofonról történő felvételkészítésre és a hang lejátszására, illetve MIDI csatlakozási lehetőségre.
Line in csatlakozó
Egyik fontos csatlakozó a hangkártyán a LINE IN vagy vonalbemenet csatlakozó. Feladata külső hangforrások jelének bevitele a számítógépbe, mint pl. magnó, minidisc, lemezjátszó, discman, mp3- vagy mp4-lejátszó, mobiltelefon, stb.
A hangkártya analóg csatlakozásai között a sztereo vonalbemenet, ami alkalmas vonali szintű (~ 0,7 V) analóg hangjelek digitalizálásra.
Line out csatlakozó
A következő fontos csatlakozó a LINE OUT csatlakozó. Feladata szerkesztett hangok jeleinek kivitele külső forrásra, pl. magnetofonra, hangszóróra.
A hangkártya analóg csatlakozásai között a sztereo vonalkimenet, amely egyaránt alkalmas fejhallgató vagy (erősítés után) hangszórók megszólaltatására.
Mic in csatlakozó
A mikrofonbemenet külső mikrofon csatlakozását teszi lehetővé. Felirata: MIC IN
A manapság használt miniatürizált elektrétmikrofonok által kibocsátott analóg jel lényegesen kisebb, mint a vonali csatlakozóra menő LINE IN jelszint. Ezért vigyázni kell, hogy a vonali eszközöket felvételkor nehogy a MIC IN csatlakozóba dugjuk!
Speaker out
A hangkártyákon találunk hangszóró (és fejhallgató) kimenetet is SPEAKER OUT néven.
Több csatornás kimenetek
Az egyszerűbb hangkártyákon a SPEAKER OUT csatlakozó egyszerű sztereo hang előállítását biztosítja. A korszerű házimozi hangrendszerek megjelenésével lehetővé vált, hogy a hangkártyákon is megjelenjenek a többcsatornás hangeffektek, melyek nem csak filmnézés esetén hasznosak, hanem a játékok használatát is élvezetesebbé teszik.
Hangfal csatlakozások
A hangkártyákon a csatlakozókat különböző színekkel jelölik. Attól függően, hogy hány csatornával dolgozunk, más-más feladata van a különböző színű csatlakozóknak.
Két csatorna esetén a kék szín vonalkimenetet, a zöld a vonalbemenetet, rózsaszín a mikrofon bemenetet jelöli.
Négy csatorna esetén a szürke csatlakozó a háttérhangszóró kimenetet jelöli.
Hat (5.1) csatorna esetén a narancsszínű csatlakozó is használatba kerül ehhez a közép –és mély hangszórókat csatlakoztassuk.
Nyolc (7.1) csatorna esetén a fekete csatlakozóból az oldalhangszórókat szólaltatjuk meg
MIDI csatlakozó
A hangkártyák MIDI csatlakozója egy 15 érintkezős párhuzamos adatátvitelű csatlakozó. Feladata a külső szintetizátor, vagy klaviatúra csatlakoztatása a hangkártyához, de joystick csatlakozókent is használatos.