A leíró katalógus feladata, a keresés szempontjai
A könyvtár állományában való tájékozódáshoz szükség van olyan segédeszközökre, amelyek a könyvtárhasználók legjellemzőbb információkeresési szempontjai szerint teszik lehetővé a keresést. Ez a segédeszköz a katalógus, aminek a legfontosabb feladata a könyvtár állományában való eligazítás a dokumentumok formai és tartalmi jegyei alapján.
Ha az olvasó kérdése a konkrét műre irányul, a választ a tételeit betűrendbe rendező leíró (más néven betűrendes) katalógus, ha témára, a szakkatalógusok valamelyike adja meg.
Ha az olvasó a mű vagy a dokumentum két formai jegyét (a szerző nevét és a mű címét) ismeri, a formai szempontok szerint szerkesztett leíró katalógus fog a kérdésére választ adni. Például: Jókai Mórnak milyen művei vannak meg a könyvtárban?
A leíró katalógus keresési szempontjai: személynév (a szerző és a közreműködők neve), a testület, mint közreműködő neve, a földrajzi hely neve és a dokumentum címe.
A leíró katalógus egyik feladata, hogy valamely szerző könyvtárban meglevő műveit egy helyen, a szerző neve alatt gyűjtse össze, így lehetőséget adjon annak a megállapítására, hogy a keresett szerzőnek milyen művei vannak meg a könyvtárban.
Az irodalmat kereső olvasó azonban nem minden esetben tudja a szerző nevét, viszont ismeri a címet. Ekkor cím szerint fog keresni, ezért a leíró katalógus feladatai közé tartozik a könyvtár állományáról történő cím szerinti tájékoztatás is. Például: Megvan-e a könyvtárban a Vuk című ifjúsági regény?
A címmel összefüggésben tájékoztatnia kell még arról is, hogy a keresett mű milyen nyelvű kiadásokban van meg a könyvtárban.
Földrajzi név is lehet a leíró katalógus keresési szempontja. Olyan esetben használják, amikor valamely földrajzi helyről szóló irodalmat szeretnének elolvasni. Például: Egerről milyen művek vannak meg a könyvtárban?
A könyvtár állományát formai és tartalmi szempontból feltáró tájékoztatási segédeszköz.
Adatok a katalógustételen
A leíró katalógus a dokumentum formai megközelítésének oldaláról, a leíró adatok alapján tájékoztat a könyvtár állományáról. E feladatát a katalógustételeken feltüntetett adatok segítségével teljesíti.
A katalógustétel középső része, a bibliográfiai leírás logikai adatcsoportokba rendezve tartalmazza a dokumentum minden kétséget kizáró azonosítását szolgáló könyvészeti adatokat.
A tételt besorolási adata alapján helyezik el a katalógusban, illetve a kereséskor a besorolási adat alapján keresik vissza. Egy-egy besorolási adat egy-egy visszakeresési szempontnak felel meg. Ezek az adatok a bibliográfiai leírás alatt, illetve fölött helyezkednek el.
A katalógusból visszakeresett tétel raktári jelzete – ami a tétel bal felső sarkában található – vezet el a dokumentum könyvtáron belüli raktározási helyéhez.
A cédulakatalógus alkotóeleme. Adatainak segítségével lehet rendezni és visszakeresni a tételt, illetve azonosítani a dokumentumot.
A besorolási adat első eleme, meghatározza a katalógustétel helyét a betűrendben.