A forráskód elkészítése
A Free Pascal nyelv használatához integrált fejlesztői felület (IDE) is rendelkezésünkre áll, mely tartalmaz egy editort. Kézenfekvő tehát ezzel szerkeszteni programjainkat, de nem feltétlenül kell ezzel elkészítenünk a forráskódot: a szerkesztéséhez bármilyen szövegszerkesztő használható. Fontos azonban, hogy ilyenkor ASCII formátumban mentsük munkánkat!
A Free Pascalhoz kapott editor - mely automatikusan települ számítógépünkre a Free Pascal telepítésekor - azzal is megkönnyíti munkánkat, hogy a forráskód különböző nyelvi elemeit felismeri és különböző színnel emeli ki őket: a kulcsszókat pl. fehérrel, a sztringeket világoskékkel, stb. Ezek a színek tetszés szerint meg is változtathatók.
Az editor lehetőséget biztosít egyszerűbb szövegszerkesztési műveletek elvégzésére is, mint pl. szöveg másolása, kivásgása, áthelyezése. Megjegyzendő, hogy ez az editor nem windows-kompatibilis. Tehát a megszokott billentyűkombinációk pl. ctrl-c, ctrl-v, nem működnek, vagy más funkciót töltenek be.
A forráskód mentése
A szerkesztett forráskódot a File menü Save, illetve Save as... parancsaival menthetjük. Ha a forráskódot még sosem mentettük, akkor a szerkesztőablak felső szegélyében a NonameXX.pas nevet látjuk (az XX egy számot jelöl). Ha már mentettük korábban, akkor a mentett név látható a felső szegély közepén. Ha a legutolsó mentés óta bármit is változtattunk a szövegen, akkor a bal keret alsó részén egy * (csillag) látható.
A forráskód mentése más néven
A Save és a Save as... parancs annyiban különbözik egymástól, hogy a Save a megadott néven menti a fájlt, míg a Save as... egy párbeszédablakot nyit, melyben (új) nevet adhatunk a forrásfájlnak. Ha még nem mentettük a programot, akkor a Save parancs választásakor is a Save as... párbeszédablak fog megjelenni.
Ha nem adunk meg kiterjesztést, a program automatikusan .pas kiterjesztéssel látja el a fájlt.
Mentett forráskód betöltése
Mentett forrásállományainkat a File menü Open parancsával nyithatjuk meg.
Kommentek a forráskódban
A forráskódba tetszőleges számú szóköz, tabulátorjel és üres sor szúrható be, ezzel is javítható a kód olvashatósága. Szükség lehet azonban megjegyzések elhelyezésére is, ezeket a programozó saját magának, esetleg más programozóknak írja a kódba, hogy későbbi munkáját könnyítse meg vele. (Nem lehet pl. minden változó feladatát fejben tartani, vagy egy-egy bonyolultabb algoritmus értelmezése nehéz feladat lehet, még akkor is, ha azt pár héttel korábban saját magunk írtuk. Ilyenkor célszerű megjegyzésekkel ellátni a forráskód adott részét.)
Free Pascalban a forráskódba szúrt megjegyzéseket a {} karakterek közé kell írni. A kapcsoszárójelek helyettesíthetőek a (* és a *) karakterpárokkal is. Ez lehetővé teszi egy már kommentekkel ellátott forráskód kommentelését. Továbbá a // karakterpár utáni, a sor végéig tartó, részt a fordító szintén megjegyzésnek tekint.
Olyan karaktersorozat, amelyet speciális jel vagy jelek vezetnek be, és esetenként zárnak le, és amelyeket a fordítóprogram figyelmen kívül hagy. A kommenteket vagy megjegyzéseket a programozó saját maga vagy más programozók számára írja a forráskódba, hogy javítsa annak olvashatóságát, illetve megkönnyítse a forráskód megértését.
Egy új programozási nyelv tanulásakor a programozók első programja gyakran a Hello World! program szokott lenni. Ez a program a Hello World feliratot írja ki a képernyőre, mást nem csinál. Ennek az a jelentősége, hogy általa a programozó betekintést nyerhet a nyelv legelemibb szintaktikai szabályaiba, megismerheti a forráskód szerkesztésének, lefordításának lépéseit, illetve alkalma nyílik a fejlesztői környezet legalapvetőbb funkcióinak megismerésére.