Adatbázis csatolása VB.Data objektumhoz
Mielőtt használni tudnánk a Form -ra helyezett Data vezérlőnket meg kell adnunk neki, hogy mely adatbázishoz kívánjuk csatolni. Ennek szintaxisa:
Data _vezérlő_neve.Data baseName = AB_elérési_útvonala
Ahhoz, hogy MS Access-ben elkészített adatbázisunkat használni tudjuk a Visual Basic projektünkben, használnunk kell a Data vezérlőt. Ezt úgy kell elhelyeznünk a Form-on, mint bármely más vezérlőt – a ToolBox-ból az egér bal egérgombjával kiválasztva, majd a Form-ra „megrajzolva”. A Data vezérlőnk fogja szimbolizálni az adatbázist, rendelkezik az adatbázisokra jellemző tulajdonságokkal és elemekkel, viszont ezek már Visual BASIC-ben használható osztályok és tulajdonságok lesznek.
Csatlakozás az importált adatbázishoz
Ha már van egy Data vezérlőnk és már csatoltunk hozzá egy létező adatbázist, akkor csatlakoznunk kell az adatbázishoz felhasználónevet, szerepkört választva, esetlegesen megadva a szerepkör jelszavát is. Ennek szintaxisa:
Data _vezérlő_neve.Connect = ”;;UID=felhasználónév;PWD=jelszó;”
Csak ezután tudjuk használni az adatbázist. Ha az adatbázisban nem léteznek felhasználónevek, akkor a csatlakozás így néz ki:
Data _vezérlő_neve.Connect = ”;;;;”
Egy adatbázisban léteznek szerepkörök. Ezek a szerepkörök határozzák meg az egy szerepkörbe tartozó felhasználók jogait. Szerepkörökkel le lehet korlátozni táblákhoz való hozzáférést, módosítást, törlést, adatbevitelt. Egy adatbázisban létezik adminisztrátori szerepkör, az ide tartozó felhasználók rendelkeznek a legtöbb joggal. Létezhetnek olyan szerepkörök is, melybe tartozó egyéneknek pl. csak egy adott táblához van olvasási joguk. Látszik, hogy sokféle jogosultsági szint létezik, ebből pedig az következik, hogy sokféle szerepkört lehet létrehozni. Az is természetes, hogy egy nagyobb jogosultságú szerepkört jelszóval védenek.
Csatolás után
Miután csatlakoztunk egy Data vezérlőhöz kötött adatbázishoz a vezérlőnk már tartalmazza az adatbázis összes rekordját, tábláját. Viszont ezek nincsenek rendszerezve. Nekünk általában csak bizonyos rekordokra van szükségünk, ezért az adatokat szűrni kell.
Rekordok szűrése
A Data objektum rekordjainak szűrése után van még egy fontos dolgunk. A vezérlő ugyanis nem frissíti automatikusan a rekordjait, így azok aktualitása elveszik. Használjuk a Refresh parancsot:
Data _vezérlő_neve.Refresh
Has ezt elfelejtjük, akkor olyan, mintha ki sem adtuk volna a lekérdező parancsot.
SQL parancsok használata
A Data objektum rekordjainak szűréséhez használható bármilyen korábban megismert SQL parancs. Használhatunk egyszerű, összetett, többszintű lekérdezéseket. Néhány egyszerűbb függvény is használható Visual BASIC-ből indított SQL lekérdezésben, például a Sum, Min, Max, Avg. Használhatunk csoportosított lekérdezéseket is.
A refresh parancs
A Data objektum rekordjainak szűrése után van még egy fontos dolgunk. A vezérlő ugyanis nem frissíti automatikusan a rekordjait, így azok aktualitása elveszik. Használjuk a Refresh parancsot: Data _vezérlő_neve.RefreshHas ezt elfelejtjük, akkor olyan, mintha ki sem adtuk volna a lekérdező parancsot.
A refresh parancs nélkül
Egy tipikus példa a refresh parancs hiányára:
A kódban szerepelnek az alábbi sorok:
tanulok.Data baseName = App.Path + "\suli.mdb"
tanulok.Connect = ";;UID=admin;PWD=qwert;"
tanulok.RecordSource = "SELECT * FROM Tanulok ORDER BY VNev,KNev"
Eztuán kéne szerepelnie a tanulok.Refresh sornak, de az kimaradt. Ezután hiába próbáljuk elérni a Tanulok tábla rekordjait, a program hibát generál, mert a Data vezérlő aktuális rekordjai nem frissültek, még mindig tartalmazzák a teljes adatbázis összes rekordját rendszerezés nékül.