Katalógusrendszer
A könyvtár katalógusrendszere szerteágazó képet mutat. Integrálja a hagyományos és elektronikus katalógusok szempontrendszerét. A képen látható szempontrendszer a legáltalánosabb felépítést tükrözi, de ezen kívül léteznek még speciális szempontok szerint rendezett katalógusok is, például a különgyűjteményekben. Az egyes katalógustípusok más-más feladatot látnak el.
Leíró katalógus
A leíró katalógus feladata a szerző és cím szerinti tájékoztatás. Formai jegyek alapján szerzői és cím szerinti betűrendben felsorolja a könyvtárban található dokumentumokat.
Tárgyszókatalógus
A tárgyszókatalógus feladata a tartalomszerinti tájékoztatás. Tartalmi jegyek alapján, a dokumentumokhoz rendelt tárgyszavak betűrendjében sorolja fel a könyvtárban található dokumentumokat.
Szakkatalógus
A szakkatalógus feladata szintén a tartalom szerinti tájékoztatás. A szakkatalógus ezt mesterséges, hierarchikus információkereső nyelv (ETO – Egyetemes Tizedes Osztályozás) segítségével valósítja meg. Tartalmi jegyek alapján, a dokumentumokhoz rendelt szakjelzetek hierarchikus sorrendjében sorolja fel a könyvtárban található dokumentumokat.
Katalógushasználat
A katalógushasználathoz tisztában kell lenni a könyvek legfontosabb adatainak lelőhelyével, illetve a katalóguscédula vagy a bibliográfiai rekord adatainak értelmezésével.