Tömörítési eljárás csoportosításai
- A tömörítő típusa szerintpl.: LHA, PKZIP, PKARC, ARC, MIM, TGZ, TAZ, ARJ, YAC, RAR, ZOO, UC2, AIN, ICE, HYPER, SQZ, AMG stb.
- Adattípus szerint. pl.: szöveges, média, grafikus programállományok stb.
- Felhasználók szerintpl.: kezdő, haladó, mesteri
- Rendeltetés szerint. pl.: biztonsági másolat, adattovábbítás, a munkaterület bővítése stb.
A tömörítőket általában az adott fájl méretének csökkentésére, illetve a háttértároló kapacitásának jobb kihasználására használhatjuk
Tömörítés fajtái
- Kódolt tárolási mód: ---- > Az adathordozón
- Redudancia kiszűrése (pl. képtömörítés): -----> csökken a tárolt
- 3. “Jobb tárolási kód” -----> adatmennyiség MÉRETE!
A kódolt tárolási módnál az adatok tárolása adatveszteség nélkül történik, míg a redundancia, azaz felesleges ismétlődés kiszűrésénél az adatok elhagyása lehetséges úgy, hogy az információvesztéssel nem jár.
A “jobb” tárolási kód: a kódolt tárolási mód méretének optimálissá való csökkentését értjük alatta.
A tömörítésnél különböző dolgok kerülhetnek előtérbe:
A méret csökkenése fontosabb a kezelhetőségnél:
Ilyenkor használat előtt az eredeti formába vissza kell állítani az állományt (dekódolás).
A kezelhetőség fontosabb a méretcsökkenésnél:
Ilyenkor vagy egy rezidens program állandó működésének segítségével, vagy egy futtatható állomány kódjának módosításával történik a használata. Itt létezik automatikus ki- és bekapcsolás segédprogramok segítségével.
Egyfájlos tömörítők használata
Egyfájlos tömörítők használata:
parancs (kódolás) (hová)/mit (honnan/miből) (+kapcsolók) segédprogram:
parancs (dekódolás) (honnan)/miből (hová) (+kapcsolók)
kapcsoló jelek: “-“ vagy “/”
Kétfájlos tömörítők használata
Kétfájlos tömörítők használata:
Tömörítés: segédprogram (kódoló), (hová) mit (honnan/miből) (+kapcsolók).
Kibontás: segédprogram (dekódoló), (honnan/) miből (hová) (+kapcsolók).
Kódolás - dekódolás esetén a tömörített állománynak speciális, tömörítőprogramtól függő kiterjesztése van.
Pl.: .* ® pkzip ® tömörítés ® .zip ® pkunzip ® .* vagy.* ® arj a ® tömörítés ® .arj ® arj x ® .*
A különböző tömörítő programok kiterjesztései
A különböző tömörítő programok kiterjesztései:
.ARJ
.LZH
.RAR
.UC2
.AIN
.YC
.ICE
.ZOO
.HYP
.SQZ
.AMG
.ZIP
.TGZ
.MIM
Hibaüzenetek tömörítésnél
- CRC error: ellenőrző összeg hiba
- Bad Huffman code: hibás kód állítódott elő, Huffman-módszer alkalmazása során.
- To write Zip files to CD or DVD please select „New Zip file on CD or DVD” from the file MENU: meg kell határozni a ZIP-fájl pontos helyét, ami CD vagy DVD lehet.
A tömörítő programok csoportosítása
Tömörítőprogramok: röptömörítők, nem röptömörítők, lemezduplázás, EXE, COM tömörítők, két fájlos, egy fájlos
pl.: Doublespace pl.: Pklite
Stacker Exepack
Newspace Diet
Az SFX állományok (ezek futtatható állományok) két részből tevődnek össze, egy dekódoló részből és egy tömörített részből. Az SFX állományok indítás után a dekódoló rész a tömörített rész állományait a háttértárra kibontja (esetleg valamelyik állományt automatikusan elindítja). Tehát kibontó állományra nincs szükség.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->
Felépítése: Dekódolt rész Tömörített rész
SFX állomány létrehozása: arj a fájlnév# .exe /je : fájlnév# .exe névre való betömörítés önkibontó állományra (je)
Az önkibontó állományok nevében érdemes feltüntetni egy jelet pl.: # hogy a felhasználót felismerje, hogy sfx állományról van szó.
Az arj Self Extract funkciójánál a tömörítőprogram 14 kB-tal növeli meg a tömörített állományt.
Az arj-nél a /jh65535 kapcsolóval tovább javíthatjuk a tömörítést.
Röptömörítők: a nem tömörített állományokat egy rezidens program vagy egy segédprogram segítségével tömörített formában tároljuk. A tömörített állományok kibontása AUTOMATIKUSAN (esetleg rezidens program segítségével) történik.
Fájltömörítés A fájltömörítés az általunk kiválasztott állományokat (esetleg könyvtárszerkezettel együtt) tömöríti be egy archív állományba. Előnye: - jó a tömörítési hatásfok
Lapszerkezet hiba a felsorolásban
- Könnyen utaztathatók (lemezen v. kommunikációs csatornán (pl. telefonvonal))
Hátránya: - használat előtt mindig ki kell csomagolni kicsomagoláskor átmenetileg dupla helyet foglal el.
Alapvető parancsok és funkciók tömörítésnél:
a = ADD : becsomagolás tömörítéssel
f = FRESHEN : frissítés (újat nem visz be)
u = UPDATE : aktualizálás (újat is visz be)
d = DELETE FILE : fájl törlése az aktívból
e,x = EXTRACT : kicsomagolás, visszaállítás
t = TEST : az aktív épségének tesztelése
l = LIST : az archívkatalógus kiírása
c = CONSOLE : megjelenítés képernyőn
p = PRINT : megjelenítés printeren
Alapvető parancsok és funkciók tömörítésnél
Alapvető parancsok és funkciók tömörítésnél:
a = ADD : becsomagolás tömörítéssel
f = FRESHEN : frissítés (újat nem visz be)
u = UPDATE : aktualizálás (újat is visz be)
d = DELETE : FILE törlése az aktívból
e,x = EXTRACT : kicsomagolás, visszaállítás
p = PRINT : megjelenítés printeren
t = TEST : az aktív épségének tesztelése
l = LIST : az archívkatalógus kiírása
c = CONSOLE : megjelenítés képernyőn
MPEG/Audio tömörítés
Az MPEG/audio tömörítési algoritmus egy ISO, Hi-Fi minőségű audio tömörítési szabvány. Ez egy része egy három részből álló tömörítési szabványcsoportnak. A másik két résszel együtt a szinkronizált, digitális video és audio jel tömörítéséhez szükséges kompozit szabványt adja. Az így kialakuló adatsebesség durván 1,5 Mbps.
Bár az MPEG algoritmus transzparens, azaz érzékelhető minőségromlás nélküli tömörítést valósíthat meg, azért mégiscsak veszteséges. Az MPEG/audiobizottság széleskörű, szubjektív hallásteszteket végzett a szabvány fejlesztése során. A vizsgálatok azt eredményezték, hogy még 6:1 arányú tömörítés esetén (sztereo, 16bit, 48 kHz, 256 kbps -re tömörítve) és optimális hallgatási körülmények között sem tudták statisztikailag számottevő esetben megkülönböztetni egymástól a tömörített és az eredeti jelet még a "profi hallgatók" sem. Továbbá olyan jeleket választottak, amiket tipikusan nehéz tömöríteni.
A tömörítési algoritmus jó hatásfoka a maszkolási effektus kihasználásán alapszik. A fülnek van még egy, ide kapcsolódó hiányossága: korlátolt frekvencia szelektivitással rendelkezik, amely 100 Hz-től (a mélyebb hallható hangokra) 4 kHz-ig (a magasabb hangokra) terjed. Emiatt lehetséges a hallható frekvenciatartomány felosztása kritikus sávokra, amelyek a fül frekvenciafüggő hangkezelését tükrözik. E tulajdonság miatt a zaj maszkolás kizárólag egy frekvencia sávon belüli jelaktivitás függvénye. Ez a tulajdonság a tömörítési eljárás esetén úgy hasznosítható, hogy az audiojelet a frekvencia tartományba transzformálják, az így kapott spektrumot felosztják a kritikus sávoknak megfelelő alsávokra, és végül az egyes alsávokat a kvantálási zaj hallhatóságának függvényében kvantálják. Optimális tömörítés esetén minden egyes sávhoz éppen akkora kvantálási szintet kell biztosítani, amely feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a kvantálási zaj hallhatatlan legyen.
MPEG: Motion Picture Experts Group - mozgókép szakértők csoportja. Az MPEG-1...4 az MPEG szakértőcsoport által kidolgozott, szabványosítást nyert audió és videó tömörítési eljárások, digitális rögzítés és átvitel céljából.
Kép tömörítési fajták
Képtömörítési fajták:
BMP, CR2, CRW, DCR, DjVu, EMF, EPS, FPX, GIF, ICL, ICN, ICO, IFF, JP2, JPC, JPEG, MRW, NEF, ORF, PBM, PCD, PCX, PEF, PGM, PIC, PICT, PIX, PNG, PPM, PSD, PSP, RAF, RAS, RAW, RS, SGI, SRF, TGA, TIF, TIFF, WBMP, WMF, X3F, XBM, XPM
A képformátumok a számítástechnikában használt képkódolási eljárásokat jelentik.
Mint minden információt, a képeket is kódolni kell ahhoz, hogy a számítógépek által feldolgozhatóak legyenek. Vannak olyan képformátumok, amelyek tárolják a képek minden információját, de vannak olyanok is, amelyek tömörítést végeznek. Minden képformátumra jellemző, hogy a kódolt kép elejére beírja a kódolásnál használt algoritmus jellemzőit, mintegy névjegyét hagyva ott. Több képformátum létezik - egyesek alformátumokkal -, ezek egy része széles körben elfogadott, mások speciálisan csak egy adott rendszerre jellemzőek. Néhány ismertebb közülük: BMP, GIF, JPEG, PCX és TIFF.
Bmp tömörítés
A BMP formátumú kép minden fontos információt tárol. Tömörítést nem használ, a BMP állományok mérete éppen ezért nagy. A BMP állományok az OS/2 bittérképes formátumot is jelölhetik, amely a Windows változatból ered.
A BMP a Microsoft cég által létrehozott Microsoft Windows bittérképes képformátum. Minden egyes képpontot külön tárol el, így helyfoglalása nagy, viszont cserébe külön feldolgozás nélkül egyszerűen megjeleníthető.
Jpg tömörítés
Mivel a JPG (JPEG) formátum adatot dob el, ezért az eljárást veszteségesnek is szokták nevezni. Ez azt jelenti, hogy egy kép kódolása, majd dekódolása után az eredeti képet nem teljes mértékben kapjuk vissza. A legtöbb esetben azonban az így keletkezett különbség az emberi szemmel nem érzékelhető. A JPG formátum egyik nagy előnye, hogy kódoláskor meg lehet választani a tömörítés mértékét. Minél nagyobb fokú a tömörítés, annál kisebb hely szükséges a kép tárolásához, de annál nagyobb mértékű az adatvesztés.
A JPEG formátum olyan tömörítést használ, amely során azonosítja és elhagyja a képekből az emberi szem által nem észlelhető információkat.
Gif tömörítés
A GIF a Compuserve hálózati szolgáltató grafikus adatok tömörítésére és továbbítására kifejlesztett programjának, illetve magának a formátumnak a neve, amely nagyfokú tömörítést használ, hogy a modemes telefonvonal-használat ideje ezáltal lényegesen lecsökkenjen. A GIF formátum csak a 256-nál nem több színt használó képeket támogatja. Ma már az interneten ez a legelterjedtebb grafikus adatformátum, amelyet egyébként széles körben használnak a számítástechnika minden területén.
A GIF angol mozaikszó, a Graphic Interchange Format szavak kezdőbetűiből ered.
A GIF a Compuserve hálózati szolgáltató grafikus adatok tömörítésére és továbbítására kifejlesztett programja.
Pdf tömörítés
Adobe dokumentumformátuma, mely gyakorlatilag a nyomtatott dokumentumok összes alakzatát magában foglalja. Elsősorban előírt megjelenésű nyomtatványok készítésére alkalmas, de képernyőn is olvasható, navigálható, továbbítható, stb. mint egy igazi nyomtatvány. Ugyanakkor többre is képes, mint az, mert interaktív lehetőségei vannak, lapozható, kinagyítható, sőt még kisebb videoállományok is beépíthetők. Nyomtatványszerkesztésnél (DTP), CD-ROM-szerkesztésnél, valamint napilapok internet-kiadványainál használatos.
A PDF (Portable Document Format - Hordozható adatformátum) az Adobe Systems által kifejlesztett bináris fájlformátum, mely formátumban dokumentumok tárolhatók. A PDF alkalmas szöveget, ábrát és képeket tartalmazó dokumentum leírására eszközfüggetlen és felbontásfüggetlen formában. A dokumentum lehet egyoldalas vagy több ezer oldalas, egyszerű vagy összetett: sokféle betűtípussal, ábrával, színnel és képpel, továbbá tartalmazhat interaktív beviteli mezőket, nyomógombokat, stb. lehetőséget teremtve arra, hogy üres űrlapokat hozzunk létre, amit a felhasználók később elektronikus formában is ki tudnak tölteni. A PDF egy nyílt standard, emiatt bárki jogdíjmentesen írhat alkalmazásokat, amelyek olvasnak vagy írnak PDF formátumot.