Tabulátortípusok
Az OpenOffice.org négyfajta tabulátort különböztet meg: Balra igazított, Középre igazított, Jobbra igazított, Tizedes. Van egy ötödik fajta – amit ennek nevezhetünk –, mégpedig az alapértelmezett tabulátor.
A tabulátort úgy képzelhetjük el, mint egy általunk beállított ütközőt, ahol megáll a kurzor, ha lenyomjuk a Tab billentyűt. A bekezdésformázásnak nagyon fontos eleme a tabulátorok használata.
Tabulátorok beállítása
Az OpenOffice Writer programban a bekezdés formázásában lehet beállítani a tabulátorokat. Indítása: válasszuk a főmenü Formátum menüpontját, majd a Bekezdés alpontot. A megjelenő ablak Tabulátorok tulajdonságfülre kattintva kapjuk meg a beállítási lehetőségeket. Itt adhatjuk meg például, hogy milyen típusú tabulátort akarunk használni.
Összefoglalás
Összefoglalva:
„Balra” igazított tabulátor: a szöveg bal széle igazodik a tabulátor pozíciójához.
„Középre” igazított tabulátor: amikor a TAB billentyűt lenyomjuk, az elugrik a beállított pozícióig,
amit ezután írunk be, az egyenlően elosztva kétfelé (balra és jobbra) fog a beírás során nőni.
„Jobbra” igazított tabulátor: a szöveg jobb széle fog a tabulátor pozíciójához igazodni.
„Tizedesjelhez” tabulátor: A számok helyi érték szerint egymás alá írását segíti. Azt a tizedes jelet használja (vessző a magyarban, pont az angolban), amelyik az operációs rendszerben beállításra került.
A tabulátorok használatával vízszintes irányban precízen tudunk objektumokat elhelyezni. Ezt vízszintes pozícionálásnak nevezzük. A vízszintes pozicionálás során tabulátorok helyett szóközöket használni tilos! Szóközök beiktatásakor csalóka képet kapunk. A képernyőn esetleg úgy tűnhet, pontosan egymás alá kerültek az igazítandó részei, a nyomtatásban az eredmény mégis girbegurba lesz.