Történeti áttekintés
A tömörítés lényege, hogy egy fájlt oly módon alakítunk át, hogy az az eredeti méreténél kisebb legyen, és az eredeti állapot abból helyreállítható legyen. A veszteséges tömörítésekkel, melyek esetében nem követelmény az eredeti tartalom pontos visszaállíthatósága, nem foglalkozunk.
A tömörített fájl ebben a formájában nem használható, ahhoz az eredeti állapotába kell visszaállítani. A tömörítés célja a kisebb fájlméret elérése.
Szinte minden operációs rendszerre léteznek tömörítőprogramok, Linux alatt több ilyen is használatos.
A tömörítő pogramok osztályozása
Két fontos csoportját különböztethetjük meg a tömörítő programoknak. Az egyik csoportba tartoznak azok a szoftverek, melyeket archíválásra használunk, azaz szerepük a kisebb helyen való tárolás, és későbbi időpontban a pontos tartalom visszaállítása. A másik csoportba tartoznak a veszteséges tömörítők, melyeket főleg nagyméretű média állományok tömörítésére használunk. Jó hatékonysággal dolgoznak, de mivel adatot vesztünk a munka közben, így az eredeti állomány nem állítható vissza.
A tömörítés az a folyamat, melynek során egy fájl tartalmát egy algoritmus segítségével egy másik, az eredetinél kisebb méretű állománnyá alakítjuk át. Az algoritmusok az adatállományt végignézve, az ismétlődéseket és az azonosságokat keresik meg, majd ezeket gazdaságosabban helyettesítve csökkentik a fájl méretét. Fontos, hogy ismert legyen az az algoritmus is, amely a tömörített állományból képes az eredeti visszaállítására, azaz kibontására, vagyis hogy a folyamat megfordítható legyen.
Gyakorlati tömörítés
A tömörítő programok valamely algoritmus segítségével az állományt vagy állománycsoportot átkódolják, így az eredeti formájában nem használható. Kisebb háttértár helyet foglal. Szükség esetén kitömöríthető és használatba vehető.